bugün

5 ayda 250 kitap okumuş, daha 10 yaşında olan, aristoklesin nasıl anıldığından girip nihilizmden çıkan, felsefe dalındaki kitaplardan okumasa dahi haberdar olan akıllı bir çocuk.
işte şuradan https://mobile.twitter.co...tatus/1229846727559196672 ve https://mobile.twitter.co...tatus/1229530764636827648

videosunu izleyin, ne demek istediğimi anlarsınız.
işte "ağaç yaşken eğilir" tam da bu! Bizim hımbıl ebeveynler bilgiden korkuyor. Çocuk ne kadar çok şey bilirse çocuğa yük olacağını sanıyor. O yüzden son nesiller mallaşıyor.
Edit: eğitimin tekdüzeleştirdikleri eksi atmış.
Atakan’ın hırkası devrimin ateşini yakabilir. içindeki hep değişiyor lakin hırka baki.
Liverpool kadrosundan 5 kişi say desen sayamaz.
bu adamla konuşmamız gereken konular var.
Çocuk adam lakabını vücud bulmuş hali.
(bkz: ) salak yemin ederim gerizekalı bu çocuk ya.
https://youtu.be/ia15ZQwylMU?t=0m31s

Işin şaka tarafı bir yana çocuk için bence aşırı bir durum olmuş. Erken yaşta aklının nasıl çalışması gerektiğini öğrenmek iyi bir durum ama bazı şeyleri olgunlaşmadan okuduğun zaman insan beyni tam o kavramı algılamıyor veya yanlış anlıyor.
Yeleği güzelmiş..
geleceği parlak bir arkadaşımız. ancak çok hoşumuza gitmiş olsa da bazı konularda eleştirmeden de edemeyeceğim. bu yaşta bu kadar bilgi ile yüklü olması ve dünyayı sorgulamaya başlaması gelecekte mutsuzluğa itebilir. küçük yaşta çok fazla bilgi donanması zaman içerisinde edindiği bilgileri yetersiz kılabilir. bu da derin bir mutsuzluk getirecektir. her şey yaşında güzel. bu kadar hızlı olmadan, ama emin adımlarla öğrenmesi çok daha mantıklı olacaktır. hayat uzun ve bilgi edinmek için önünde çok uzun yıllar var.
Filozof değil. Sadece ezber yapmış. Ezberlemekle değil kendi düşüncelerini ortaya atmakla filozof olunur. Ayrıca ne kadar çok bilirsen o kadar ağırır başın. Çocuğun küçük yaşta psikolojisini bozacaklar bütün gençliğini cehaletin verdiği huzurdan yoksun ve mutsuz geçirecek haberleri yok.
klasik erkek çocuk iticiliğindedir.
Şaka mısınız? Çocuk asperger sendromlu. Asperger sendromlu olmak mı yoksa asperger sendromlu çocuk sahibi olmak mı zor, karar vermek mümkün değil. Bunların bebekliği boyunca yaşadığı ses ve ışık kaynaklı sorunları nedenli girdiği tripler yüzünden doktorlar şiddet gördüğünü düşünür polis çağırmak ister, çocuk biraz büyür bu sefer çocuğa bunları öğretmişler derler. Çocuğu sosyal hayata hazırlamaya çalışırken bi de üstüne suçlu durumuna düşersin.

Çocuğun vücut dili fazla, mimik kullanımı yok, ellerini kullanmadığı zaman parmak hareketleri devam ediyor. Çünkü kontrol edemiyor. (Otizmli çocuklarda o parmak hareketleri görülür)

Asperger sendromlu çocuklar ilgi alanlarını kendileri belirler. Bu çocuk bunu belirlediyse dikkatini başka yöne çekmek çok kolay iş değildir. Özel eğitime ihtiyacı var ki ilgi alanları genişletilsin, sosyal hayata uyum sağlasın, yaşıtlarına biraz uygun hareket etsin. Sürekli okumak, ezberlemek istiyor, muhtemel uyumuyordur ya da uyku ihtiyacının çok azını karşılıyordur. Bu çocukların çoğu böyle.

Ailemizde asperger sendromu genetik. Benim tanıdığım en yaşlı aspergerli dedem, ömrü uzun olsun 90 yaşında. Okulun ilk yıllarında şakadan anlamıyor, çok ciddi diye okuldan alınmış. Çünkü salak olduğu düşünülmüş. Acı duyma konusunda sıkıntılar yaşıyor hâlâ. Kendisine zarar verecek şeyler yapmayı yeni bıraktı. Empati yapamıyor. Her gün bir gazeteyi saatlerce okuyor, kafadan matematik işlemleri yapıyor, 70 yıl öncesini tarih ve saati ile hatırlıyor. Kalabalığa girmiyor. 10 kişi seslense cevap bile vermez, ilgi alanı adamın gazeteler. Çok eminim 20 yıldır o haberleri ezberliyor. 40 yıl önce depreme dayanıklı ev yapmış adam, fazladan bir yatak almamıza izin vermiyor ki ev çökermiş. Her şeyi hesap kitap böyle.

Bir gün bana sen bu ailenin en zeki insanısın dedi. O günden beri sadece benimle sağlıklı iletişim kuruyor. Başka insanlar iletişim kurmak isteyince ve buna zorlanırsa küfür ediyor, kriz geçiriyor. Ve yaşına rağmen çocuk gibi olduğu için şaka amaclı beni koltuğa itip üzerime yastık atıyor. Bunu yapan adam, dediğim gibi 90 yaşında. Bunlar ne bilirse bilsin, kaç yaşında olursa olsun çocuk gibidir. (ki bazı şeyleri dedem beni ciddiye alınca anlattı, henüz çocukluğunu öğrenme fırsatım oldu, kimse onun hakkında çok şey bilmiyor)

Ama şu an 10 yaşında aspergerli bir çocuk dedem gibi yaşamayacak, yaşamıyor. Taklit edeceği insan daha fazla, eğitim hayatı zorunlu, istediği bilgiye ulaşıyor, sosyal hayata biraz daha kolay uyum sağlıyor. Toplumun bir kesimi biraz daha az dışlıyor, o da var.

Ancak görüyorum ki hâlâ insanlar şaşırmaya devam ediyor. Neden şaşırıyorsunuz? Artık alışın otizmli insanlara. Bir hekim, yönetici ya da öğretmen olarak hayatın içindeler. Çocuk olarak karşımızda duruyorlar. Destek olunmalı, kutlanmalı ve saçma suçlamalara maruz bırakmamalı.

Ben atakan'ı sevdim. Umarım biraz daha yaşıtlarına karışır, ilgi alanlarını genişletir, bilim adına güzel çalışmalar yapar, biraz vücut dili çalışır.

Neden asperger olduğunu düşündüm?

Sürekli göz teması yok
Biri vücut teması kurmak isteyince içsel bir huzursuzluk ile yan duruyor. Kaçma refleksi fazla.
Bilgiler ezbere dayalı.
Ilgi alanı olduğu konu ile ilgili konuşmaya çok hazır, istekli.
Parmak hareketleri kontrolsüz.

Bir reklam kampanyası bile olsa, aspergerli bir çocuk bu. Nerede olsa tanırım.

Edit: atakan; sabah gazetesi ve birkaç yerden aldığı bilgilerin cümlelerini değiştirip kendini bilim insanı gibi gösteren insanların olduğu yerlerde, bu insanlara hiçbir şey araştırmadığı için inanan tiplerin dolu olduğu sözlüklerde, adına yazılan şeylere takılmaman dileği ile.. esenlikler dilerim.
üstündeki el işi yelekten bile bariz d&r virali olduğu belli. unutmayın solcu keko kardeşlerim d&r hükümete yakınlığıyla bilinen demirören holdinge ait.

bu çocuğun ailesi para için onu kurtlar sofrasına attı.

videoyu geçtim verilen linklerde bile altı çizile çizile büyük harflerle d&r yazılmış, bakıyorum sosyal medyaya bazıları da kıçlarından hikaye uydurmuş yok asperger sendromu yok bilmemne sendromu...

işin daha kötü tarafı bazıları çocuğun ailesine kızıp aşırı yükleme yaptıklarından yakınırken diğerleri de öve öve bitiremiyor.

viral ekip çalışması on numara beş yıldız olmuş tebrik ediyorum reklam ajansını. önümüzdeki seçimlerde iş başı yaparlar artık.
öncelikle küçük kardeşimizi tebrik ederim.

bilgi zehirlenmesi diye de bir şey var.. bu kadar küçük yaşta akla bu kadar bilgi yüklemek, sosyal hayattan kopmak iyi bir şey değil.. herşey ölçüsünde güzel zannımca.. karşı çıkmıyorum ama bu kadarının fazla olduğunu düşünüyorum.
+Merhaba Atakan
-Merhaba esenlikler dilerim.
olayın sırrı giydiği hırkada ve gözlerine çektiği sürmede. bunları yapınca ben de böyle felsefe yapabiliyorum.
ileride çocukluğunu, çocuk gibi yaşamadığına yanmaz, dilerim.
Tek tokatla allahına kavuştururum bunu.

Birileri tarafından cümleler ezberletilen şovmen.
aka d&r atakan.
Kendisi gibi yeleği de çok orijinal.
görsel

(bkz: swh).

Bu yaştaki bir çocuğa ağır kitaplar okutulmamalı.

Çocuğun beynini yakacak ebeveynleri.
Her şeyin zamanı var. Gülten dayıoğlu serisi okuyacağı yerde devlet okumuş bebe.

Yanmış çocuk.
Abartılmış balondur

Bizim milletimiz o kadar okumuyorki
O kadar herşeyi boş vermiski biri en ufak bir bilgili olsa
Neredeyse Allah peygamber ilan edeceğiz.

inanın şu haber belki 1970/80 lerde olsa kimse okumaya tenezzül etmezdi

Ama malum hani bilgi teknoloji çağındayiz ya amuna..
kitap okuyunca filozof olunduğunu zannedenlerin ülkesinde, kitap okuyan çocuktur. ayrıca nihilizm ile ilgili anlattıklarının nihilizm ile alakası yoktur. çocuğu bu kadar öven heyecanlanan tipler de ne o çocuğun okuduğu kitapları okuyacaktır, ne de o çocuk kitap yazarsa o kitabı okuyacaktır. umarım bunca denyodan etkilenmeden okumaya devam edebilir. fen dersinden 100 alan hiçbir arkadaşım bilim adamı olamadı. bu çocuğa bu kadar anlam yüklemek kötülükten başka bir şey değil.
20 yaşına gelince misket oynar uçurtma uçurur bu işler böyle.