bugün

tam kapanmaya geçtiğimiz günden bugüne değin gözlemlediğim durumdur.

yani iddia edildiği gibi aksi yönde etkilenmedi küçük esnaf, bu 17 günlük tam kapanmadan. zira kapanma kararı alındığından bugüne değin dükkanını kapalı tutan esnaf yok. hemen hemen her iş kolu hizmetine devam ediyor.

ve işte yapıyorlar. neden; zira insanlar dışarı çıkamıyor, avm'lere hücum edemiyor. mahalle ve semtlerindeki iş yerlerinden alış veriş yapmak zorunda kalıyorlar.

bu durumda küçük esnafa bir artı olarak yansıyor. özetle; bakmayın siz muhalif tayfanın "küçük esnaf öldü, küçük esnaf bitti. hükümet kapanmada esnafa yardım etmedi" goygoylarına, durum tam tersi.

sayın erdoğan sayesinde küçük esnaf rahata kavuştu, iş yapmaya başladı, cebi para gördü, biti kanlandı hepsinin. "tam kapanma bitmez işalla" demeye başladılar. en azından çevremdekiler.
ne almanyası la, kiracılarımdan 3 tanesi kapanma daha başlamadan "abi 2 hafta gelemeyiz, şu kirayı verelim" diyerek kiralarını verdiler. sonra esnafların dükkanlarını açtıklarını görünce gelip açtılar iş yerlerini.

sonuç, cayır cayır iş yaptı adamlar. bitleri kanlandı hepsinin. "dükkanı bana satar mısın abi" dedi biri bu sabah. sizde burada lololo anca.
(bkz: yaman şakacısın delikanlı)
Mama saati geçmiş, ondan böyle yapıyor.

ilgilenin şununla abileri. Hepten sapıttı. Yazık...
adı üstünde küçük olduğu için mali yönden etkilenmemesi durumudur. zaten bi iş yeri dükkan kötü günler için kenara en az 1 yıllık gider parası atmadıysa batar. benim baba bu tip işler için bizim şirkette her zaman 1 milyon dolar kenarda para tutardı. olurda sıkıntıya düşürsek kullanalım diye..
AKP trollerinin de (bkz: akp nin halka tepeden bakan elitleri) zümresine girdiğini resmidir.

Geçin dalganızı bakalım. ilk seçimde tepetaklak gelince yine muhalefet oyları çaldı diye ağlamaya başlarsınız.
Esnaf kan ağlıyor kan.
Bu kesinlikle doğru. Bizim gibi kuru maaşa talim etmiyorlar. Hiç iş yapamıyorum diyen esnaf bir asgari ücretlinin en az iki mislini kazanıyordur. Hiç değilse asgari ücret alıyordur, emin olun. Milyonlarca asgari ücretliye üzülmek yerine esnafa ne diye üzüleyim. Adamın bir dükkanı ve müşteri gelme umudu var. Asgari ücretlinin maaşı alacağı gün ve tutarı belli, yiyeceği kazık zam oranları ve alacağı zam oranı belirsiz. Hangisi daha iyi durumda? Ayrıca da çoğu esnaf Recep'çi. Beter olsunlar!
Şurada gerçeklere gözlerini kapatıp sırf absürt olabilmek için yalan söyleyen troller intihar eden esnafların, esnafların yanında çalışırken işsiz kalan insanların ağırlığı altında ezilecek vicdana ve akla sahip mi merak ediyorum.
mutluluğu ve parayı kovalayıp yakalayamamanızı diliyorum sadece.
arefe günü iyiden iyiye kendini gösteren gerçek. küçük esnaf arefe gününün bereketi ile işe doydu bildiğin. bakkalı, marketi, mliyoncusu, giyimcisi, ayakkabıcısı, tuhafiyecisi hatta nalburlar bile en az 1 yıllık iş yaptı.

çok değil bir kaç saatlik bir zaman diliminde gerçekleşti, bu güçlü ekonominin ayak sesleri ortalığı inletti. allah daha çok versin, gözümüz yok, umarım daha fazla iş yaparlar ve kendilerini geliştirirler. sağ olsun erdoğan!
Verin mamasını abileri.
Doğru. Bu kapanmadan en çok olumsuz etkilenen cengiz holding, limak, rönesans şirketleri oldu. Allah'tan bir kaç milyon dolarlık yeni ihale aldılar da bir süre idare edebilirler. Yoksa berber, tuhafiyeci vs çok mutlular.
Sevgili yazarlar anlatmamıza gerek yok. Entrynin aldığı eksilerden, entryde yazılanın ne derece palavra olduğu ortada.

Bomboş bir iddia.
peki bu bir yıllık süre içinde ve tam kapanma dönemlerinde kaç esnaf battı biliyor musun? Dükkan kiralarını bile ödeyemeyenler ne olacak?

Türkiye kendi halkına pandemi döneminde milli geliri üzerinden "en az" yardım yapan ülkelerden biridir.

Kaynak mı? ahanda: https://www.bbc.com/turkce/haberler-turkiye-56907130

En az demiş miydim.
güncel Önemli Başlıklar