bugün

Bilimsel adı Neophron Percnopterus'tur.Boyu 60-70 cm'dir.Kanat açıklığı 155-180 cm'dir.Açık araziler ve kayalıklarda yaşar.Türkiye ve Avrupa'daki en küçük akbabadır.Gövdesi ve kanat örtüleri beyaz,kanat telekleri siyahtır.Çöplüklerde ve mezbahalarda atıklarla da beslenir.
düz ve engebeli açık arazide yaşar. kayalıklarda yuva yapar. göç sırasında en fazla sayı, 1971'de istanbul boğazında 544, 1976'da belen'de 874 olarak gözlendi. 1993 yılında kocaçay deltası'nda kışlama kaydı bulunmaktadır.
her yıl istanbul çevresinde 1000 yavrunun büyüdüğü tahmin ediliyor. iç anadolu, ege, akdeniz ve doğu anadolu bölgelerinde üremektedir.
yüz derisi ve boğazı sarıdır. gagası uzun ve incedir,uçuşta başı sivri görünür.

görsel *
Çevremde var bunlardan bi sürü hata yapmamı bekliyorlar..
Size istediğinizi vericem az daha dayanın.
Şahsen gönlümü alacak erkeğin hayvanları sevmesi ve onlara karşı sağduyulu olması gerekiyor. Mesela küçük akbabalara sahip çıksa ve korunması için bi adım atsa gönlümü fetheder *
Tehlike altında bir nesil. Yine tabi kimin yüzünden insanoğlu yüzünden. Bizler bu canlara sahip çıkmalıyız, evet bir kedi gibi sahiplenemeyiz. Ama onları koruyabilir, kollayabiliriz.
Nesli tükenme tehlikesinde olan ender güzellikte bir akbaba. Malum çok çeşit var ama küçük akbabalar içlerinde herhalde en sevimlileri. Millet iguana panter filan evcilleştiriyor ben olsam küçük akbabadan yana kullanırdım şansımı. Gerçi o hayvanların doğal yaşamda desteklenmeye ihtiyacı var. insanlar olarak üstümüze düşeni yapmamız lazım bence. türkiye'yi uğrak mekanları olarak kullanıyorlarsa bize onlara sahip çıkmak düşer
Nesli tükenmekte olan bir canlı türü duyduğum zaman çok üzülüyorum. insanoğlu yüzünden yaşama hakkı elinden alınan hayvan türleri haberleri duyunca çok canım sıkılıyor.
geçtiğimiz günlerde tedavisi yapılıp doğaya salınan bir mısır akbabası silahla vurularak katledildi.
(bkz: doğaya salınan mısır akbabasını silahla vurmak)

ilginç şeyler oluyor yalnız.
zall bot hesaplarla bu başlığı canlı tutarak ne yapmak, nereye varmak istemekte.

ilk defa uludağ sözlüğün bot hesaplarıyla iyi bir şey yaptığına şahit oluyorum. çok ilginç.

edit: olm bak bu işin altından reklam çıkarsa silerim bu entryi.

edit2: başlıkta sadece 2 akbaba var şu an. ben ve bigbeg terapi.
geri kalan entriylerin hepsi bot hesap.

edit3: başlığa diğer akbabalar da üşüştü.
-elmas bogazici
-karton toplayan cocuk,
-serdarsl06.

edit4: yahu adamı çatlatmayın, şu pr çalışmasının amacını söyleyin ona göre destek olalım bizde.
twitterde 10 takipçili 15 takipçili bot hesaplarla etiket tutturmaya çalışıyorsunuz, deyin niyetinizi 1000 küsür takipçili hesaplarımızla destek olalım.

edit5: (bkz: uludağ sözlük küçük akbaba sevenler derneği)
korunması için acil önlem alınması gereken canlılar listesinde üst sıralarda yer alıyor. Türkiye, barındırdığı küçük akbabalar ile türün Avrupa’daki en geniş popülasyonlardan birine sahip. lutfen bu canlıları koruyalım. *
ing.
small vultures.
paragrafı 10'a bölüp tek tek yazmışlar.
Bot hesaplarin arkasindan ne çikacak bakalim.
Ucuz bir belgesel çikabilir.
Trt belgesel kanalina okutulmak için hadi hayirlisi...
bigbangtheory deki ruh hastasi da nickini 2'ye bölüp ayrı ayrı entry girmiş. (bkz: küçük akbabalar/#42000464)
Kafalar çalışmasından daha başarılı bir pr olduğu kesin.
bi de botlar fotograf eklemeyi bilmiyo bence.
bak boyle yapiyoruz.

görsel
yalnız bu akbaba değil ki, bu uykudan yeni uyanmış kartal.
(bkz: Susun zall bir şey deniyor)

Entry sayısını görünce "herhalde emmeli gömmeli swingerlı yeni Bi gençlik dizisi başladı amuğaa" dedim. Yanılmışım.

Seçim falan mı yaklaşıyor? Soyu tükenen hayvanlar arasından birini mi seçiyoruz?

Valla şaşırttınız bu sefer. Helal olsun.

Korunması gereken akbabalardır.

Eve alıyorum yarın.
seytan diyor git " kucuk akbaba " diye nickini degistir.
bok da cikabilir gerci.

sevimli hayvanlar. koruyalim. evet.

not: gorsem kacarim.
Babam bana bugün küçük akbaba aldı.

Yok lan cümle içinde kullanayım, anlamlı olur dedim, olmadı.

Bu konu hakkında ne bilgim nede fikrim yokmuş demek ki.
kucukken yaylada annem ne zaman bunlardan gorse -bak oglum bu mubarek hayvan yeryuzunden silindiginde kıyamet kopacakmıs- derdi. o zamandan beri ne zaman yaylaya koye gitsem gozlerim bunları arar. son yıllarda cok nadir gormeye basladıgımdan cocuklugumdaki o korku geliyor aklıma.
insanlar demek küçük akbabalara bile zarar veriyorlar. yasal olmayan avcılık ile zaten bu türe yeterince zarar veriliyor. yapmayın artık elinizi çekin bu canların üzerinden.
Bugün bu hayvancıklar için ne yaptın sorusunu akla getiren canlıdır.

Kapının önüne 1 kap leş bıraktın mı ha bıraktın mı söyle!
Gerçek hayvanseverlerin neden bu konuda duyarsız kaldıklarını anlamam mümkün değil. Kedi köpek sahipleniyorsunuz da soyları tükenme tehlikesi altında kalan küçük akbabalara neden sahip çıkmıyorsunuz. Korumanız gerekmez mi o canlıları da? Yoksa sözde hayvansever misiniz?
iklim değişikliğinin küçük akbabalara ciddi zararlar vermesi çok ürkütücü. Çünkü doğada küçük akbabaya ihtiyaç çok var. Gel de bunu insanoğluna anlat
Küçük akbabalar türkiye'ye emanet aslında. Neden mi, çünkü ülkemizden geçip, burayı göç yolu olarak kullanıyorlar. Ama ne oluyorsa insanoğlunun küresel dengeleri alt üst etmesi, iklimsel tahribatlar bu canlıları engel olmazsak yok edecek
güncel Önemli Başlıklar