bugün

Şahsen ben çevremde anırır gibi ses çıkararak iletişim kuran güruh görmek istemiyorum o yüzden olamaz.
biji kürdistan-azadi lo-serok apo-hela vela velvela demiyeceklerse .
(bkz: Bir forum olarak sözlük)

bir sorudur.
Resmi dil olması saçmadır. Herkes istediği gibi konuşuyor zaten ama bir devletin dili farklıdır ve tek olmalıdır. Kimse gelip burda yok konuşamıyoruz falan demesin. Doğuda Türkçeyi bilmeyen insanlar varken, yeni bir dili devletin dili yapamazsınız.
Kürtçe katalanca gibi ayakları sağlam yere basan, her bölgede aynı konuşulan bir dil olsaydı tıpkı ispanya'daki gibi özerk bir bölgede resmi olarak konuşulabilirdi belki. Ama onlar bu hakları terör ile değil zengin eğitimli ve gelişmiş olmaları sayesinde aldılar.
Kürtlerin çoğu bile kürtçe bilmezken gündeme gelmesi bile saçmadır. Ayrıca türkiyede herkesin birbiriyle anlaştığı tek dil türkçedir. Bütün ülkelerde lingua franca hangi dilse o dil resmi dil olur. Oysa kürtçeyi kürtlerden başka konuşan yoktur. Hatta kürtlerin bile çoğu kürtçe bilmez veya düzgün konuşamaz.
Asla. Zaten ayrı duruyorlar hepten kaybederiz şimdi az çok türkçe öğreniyorlar. Böyle iyi. Atatürk geleceği öngörmüş.
Söz konusu bile olmamalıdır. Türkiye cumhuriyeti hepimizindir resmi dili türkçedir. Yaygın dil türkçe olması sebebiyle türkçedir. Ankarada bir resmi kurumda kürtçede konuşulsa kim ne anlayacak veya antalyada veya trabzonda. ikinci bir dilin resmi dil olması tamamen ayrımcılığa sebebiyet verir başka hiçbir şeye yaramaz . Haa bide hewaller daha da azıtır.
ilk önce kürtçe diye bir dilin olması gerekir sonrasına sonra bakın.
Hepiniz bir kez de olsa PKK açıklamalarına denk gelmişsinizdir, hani böyle büyük kelimeler ediyorlar "inkar" "asimilasyon" politikaları devam ettikçe mücadelemiz katlanarak artacaktır diye.
Ne ola ki acaba bu inkar politikası, asimilasyon politikası? "Kürt yok Kürtçe yalan" değil mi acaba?
Hani Kürtçe bir dil değil diyorsunuz ya, 90 yıllık işkenceye rağmen Kürtçe yaşamaya çalışan bir dev.

Son Zamanlarda görmüşsünüzdür 2050 yılında Kürtler çoğunlukta olacak diye. Evet olacak.
söz konusu bile olamaz. söz konusu kesim türkiye cumhuriyeti sınırları içerisinde yaşayan kesimdir. herkes bunun bilincinde olmalı. kaldıramayan gitsin. bu kadar basit. edebinizle oturun. aynı eğitim, aynı sağlık hizmetleri, aynı para daha ne?
olmamalıdır.

insanlar anırarak konuşmaz.
Öncelikle kürtçe bir dil değildir , öyle bir dil yoktur diyenlere daha siz doğmadan faqiye teyra , ahmedê xani yazarlarının türkiye var olmadan önce yaşadıklarını ve kürtçe eserler verdiklerini bilmelisiniz .
şimdi gelelim kürtçe'nin resmi dil tartışmasına; sadece bir bölgede konuşulan bir dilin ülkenin her yerini kapsayacak bir resmi dil olması anlamsız buluyorum .bölge halkı dillerine daha fazla önem vermesi için kürtçenin resmi dil olması gerekmiyor . çocuklarına bilinçli olmayı öğretsinler yeter .(burada dağa çıkmayı öğretsinler demiyorum . diline kültürlerine sahip çıksınlar diyorum )
resmi dil olması için de eğer ki bölge de öz yönetim olursa bölge halkı kürtçe'yi resmi dil olarak kabul edebilir .tabi türkçe'nin de resmi dil olması gerektiğini unutmamak şartıyla .
önce devletini kursunlar sonra kullanırlar dillerini...
yahu şu arkadaşlara bir kelime anlatamayacağım.kardeş araştırmadan niye konuşuyosun?türkçede 110 bin kelime var 14 bini yabancı kökenli.yarısı mı şimdi?niye hala zırvalıyosunuz?baktınız kendinize tarih,dil uyduramıyosunuz,şimdi bok atmaya mı başladınız?hadi az ötede anır.
Anırır gibi konuşuyorlar öyle mi? Çok ilginç değil mi sözlük? Çanakkale'de omuz omuza ingilizlere karşı savaştığın insanların dilini duymaya tahammülün bile yok ama o ingilizin dilini okullarda eşek gibi öğrenmek zorundasın.O ingilizin dilini bilmezsen üniversite okuyamazsın, o ingilizin dilini bilmezsen işe bile giremezsin. Soran olursada milliyetçisin, kürtçe konuşulmamalı.Sizin ben iki yüzlülüğünüze ucuz milliyetçiliğinize tüküreyim.
kürt devleti kurulmalı ve kürtçe resmi dil olmalıdır.

tabii ki kuzey ırak'ta kurulmak ve türk topraklarında yaşayan tüm kekoların siktir olup gitmesi şartıyla.

yerse !

not: türkçüyüm.
türkiye cumhuriyetinin tek bir bayrağı, tek bir yönetim şekli ve tek bir resmi dili vardır. öperim yanaklarınızdan.
Tabiki olmalıdır. Herşeyi geçtim, şu hewaller susacaksa bir an önce olsun. Yeterki biz eziliyoruz, ana dilimizi unuttuk zırvalıklarını geçsinler. Ondan sonra bakalım ne olacak, neyimiz eksik diyecekler? Kürtçe sevişemiyoruz, devlet bize zulüm yapıyor mu diyecekler?
ben sadece neden kürtçe olsun onu merak ederim ?

mesela ben de bir laz olarak lazca'nın resmi dil olmasını istiyorum.

varsa diğer etnik kökendeki arkadaşlar onlar da istesinler. bir sinerji oluşsun ülkede.

sonra kimse birbirini anlamasın. annemler gibi çevrede lazca anlamayanlar var iken onlar hakkında salladığımız sırada lazca konuşalım.

evet bu diller genelde bunun için kullanılıyor büyük şehirlerde. gizli bir şey konuşulacak ise hemen ikinci kanal deriz biz oraya geçilir.

mesela geçen bir yerden eşya almaya gittik. kız yanımızda bize eşyaları gösteriyor. annem biraz sessizce biraz da kızdan uzaklaşarak bana lazca bu pahalı başka yerden alalım dedi.

şimdi bu kız düşünmez mi acaba ne konuşuyorlar diye ?

anneme orada kızdım. sanki dedim kötü bir şey söylüyoruz pahalı ise beğenmedin ise neden bunu lazca dile getiriyorsun. kız yanlış bir şey anladı ise utandı ise veya rencide oldu ise ?

kendi aramızda evde oturduğumuzda saatlece lazca konuşuyoruz zaten. biz dilimiz yok olmasın diye uğraşıyoruz. yiğenlerimize öğretiyoruz ama ben daha gizli bir şey konuşmak dışında bu dilin bana yararını görmedim.

he lazca konuştuğumuz zaman sempatik oluyoruz var biraz öyle bir şey. bir de bazı hikayeler lazca anlatılınca bizim aramızda daha komik oluyor.

ama ben hiç lazca bir eser alıp okumadım. zaten alfabesi yok ki baya eski bir dil olduğu söylenir. bilimsel bir veri yok lazca. lan türkçe bile yeterli sayıda bilimsel veri var zaten. ben her gün götümü yırtıyorum ingilizce öğreneyim de üstüne almanca falan koyayım da çeşitli makaleler okuyayım diye.

yok ama haklısınız kürtçe konuşmak çok önemli. sonuçta şantiyede kürtler bizim arkamızdan nasıl sallayacaklar. şefler istediklerini yaptıkları zaman nasıl küfür edecekler ? tabi ki kürtçe. kürtçe bağıra bağıra şarkı söyleyecekler.

adam binanın tepesinde aşağısında koğuşlarda bağıra bağıra kürtçe müzik söylüyor. demek ki adamın müzik söyleme isteği var daha kimse çıkıp da lan sen neden kürtçe müzik söylüyorsun demedi.

uğraşın canlarım böyle boş işler ile uğraşın.
Anayasanın Değiştirilemez ilk 4 (Dört) Maddesi

1. Madde
Devletin Şekli
Türkiye Devleti bir Cumhuriyettir

2. Madde
Cumhuriyetin Nitelikleri
Türkiye Cumhuriyeti, toplumun huzuru, milli dayanışma ve adalet anlayışı içinde, insan haklarına saygılı, Atatürk Milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan,demokratik, laik ve sosyal bir hukuk Devletidir.

3. Madde
Devletin Bütünlüğü, Resmi Dili, Bayrağı, Milli Marşı ve Başkenti Türkiye Devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür. Dili Türkçedir.

Bayrağı, şekli kanununda belirtilen, beyaz ay yıldızlı al bayraktır.

Milli marşı "istiklal Marşı" dır.

Başkenti Ankara'dır.

4. Madde
Değiştirilemeyecek Hükümler
Anayasanın 1 inci maddesindeki Devletin şeklinin Cumhuriyet olduğu hakkındaki hüküm ile, 2 nci maddesindeki Cumhuriyetin nitelikleri ve 3 üncü maddesi hükümleri değiştirilemez ve değiştirilmesi teklif edilemez.
türkiye üniter bir devlettir. ülkenin resmi dili tektir.
hiç kimse biri şu dili konuşuyor diye dava açmıyor zaten.
herkesin istediği dili konuşma özgürlüğü var. türkçe, kürtçe, lazca.. vs vs.
otobüste bile tahammül edemiyorum kürtçe konuşanlara bir de anayasaya mı yazdıracaksınız? elbette olmamalıdır.
Ulan bedavadan yurdu sahiplenmek bu olsa gerek. Çanakkale de biz vardık kurtuluş savaşında biz vardık diye diye iyice ortak oldular şimdi de dil yasal olsunmuşmuş. iyice yüzsüz çıktılar ameka.
bunlar ne ara konuşulmaya başlandı amk, 5 sene önce bu adamlar k*rt olduklarını söylemeye utanıyorlardı. şimdi özerklik istiyorlar, 5 yıl sonra ülkeyi alırlar. bunları daha 2-3 kişiyken kafasına sıkacaktık ya da en azından sınır dışı edecektik. şimdi kafamız rahattı. öyle dil mi olur amk karşılıklı anırıyorlar.