bugün

her gün arapça* bobardımanına mazur kalmaya başladıktan sonra razı olduğum durum.

kürtçeye kurban olurum ben.
insan yanında anlayamadığı bir dil konuşulursa doğal olarak rahatsız olabilir. he ben illa ırkçı düşüncelerle rahatsız oluyorum diyorsanız fikirlerinizin konuşulan ortamda rahatsız olduğunuzu belli edemeyip burada yazacak kadar sağlıksız olduğunun farkındasınızdır. farkında olmanızı umuyorum.
Bir tespitim var.
Genelde bu arkadaşlar türkçe konuşur ancak ne zaman toplum düzenini bozacak ya da ne bileyim başkalarının duymasını istemediği bir şey söylese kürtçe söyler.

Misal;

Diyelim ki otobüsteyiz ve iki kürt var. Yüksek sesle konuşuyorlar, küfür ediyorlar, ara ara insanları kesiyorlar filan; sonra otobüse güzel bir kadın biniyor diyelim hooop hemen dil kürtçeye kayıyor. Ne diyorlar ne konuşuyorlar allah bilir ama o kadın için olduğu kesin.

Kusura bakmayın da ben bundan rahatsız olurum.

Aynı otobüste yaşlı amca veya teyzeler kürtçe konuşunca bu rahatsızlığı hissetmiyorum.

Demek ki ırkçı değilmişim, bazıları çok o.ç imiş.
başıma gelen durumdur. özellikle telefonda kürtçe konuşuyorlar. belki arkamızdan sövüyorlardır bilemeyiz.

sınıf grubunda da başıma gelmişti. bir kere daha konuşurlarsa çatmayı planlıyordum ama fırsat olmadan dağıldı grup birisinin gruba sikini atmasıyla. başka gruplar da vardı ama onlardan da çıkmıştım galiba.
Evet abi çok rahatsız oluyoruz. Arapça'da çok. Burda yaşıyosunuz madem TÜRKÇE bilin,konuşun.
Anlamadığım bir dil konuşulurken ne söylendiğini bilmediğim için her zaman rahatsızlık duyarım. Birileri hem anlamadığım bir şeyi konuşuyor hem de bağıra çağıra konuşuyorsa iki kat rahatsızlık duyarım. Ha, bu durumdan rahatsız olunmasının başka sebepleri de var ama neyse.
O kişinin bünyesinde Yüksek dozda ırkçılık ve faşistlik vardır.
kürtçe konuşmak mı? hadsizce bir durum. sen kimsin ya, niye kürtçe konuşuyorsun? kürtçe konuşan birini duyunca hemen "hain düşman al sana bombe" diyesim var. hatta öyle düşünüyorum ki dünyada türkçe dışında hiçbir dil konuşulmamalı ama şimdilik gücümüz buna yetiyor. yapacak bir şey yok.

adama bak ya kaçank elenktirink kullandığı yetmezmiş gibi üstüne bir de kürtçe konuşuyor; olacak şey değil.
Kürtçe ile alakalı değil bence toplum kurallarını bilmeyen veya umursamayan insanlarin bağırarak konuşması rahatsiz ediyor insanları. Ha illa ırkçılık yapmak istiyorsanız sizi destekleyecek şakşaklayacak tonlarca insan bulabilirsiniz.
kürtçe anlamadığım için beni rahatsız etmiyor ancak bağıra bağıra otobüste orada burada türkçe ana bacı küfreden tipsiz kertenkelerden aşırı derecede rahatsız oluyorum. toplu ortamda nasıl konuşulacağını bilmeyen mağarasından insan içine çıkan pirimatlar beni rahatsız ediyor. gerisi boş yani neyce konuşurlarsa konuşsunlar.
Kürtçe bilmiyorum ama etrafımda konuşulsa da rahatsızlık duymam yani, bu biraz da büyüme şekline göre değişiyor.

Bağıra bağıra konuşulursa hangi dil olursa olsun sikesim geliyor.