bugün

başlık yanlış anlaşılmasın, kürt halkını eleştirmek ya da küçümsemek değil niyetim. işim gereği kürtlerle çok içli dışlıyım, nüfus cüzdanlarını yakından inceliyorum ve kürtlerin neredeyse büyük çoğunluğunun 1 ocak doğum tarihli olmaları dikkatimden kaçmıyor. bunu da ancak şu şekilde açıklayabiliriz. bu insanlar doğurduları çocukların doğum tarihlerini bilmiyorlar... evet bilmiyorlar. nüfus cüzdanı çıkaracakları zaman nüfus müdürlüklerindeki memurlara bir tarih veremedikleri için, memurlar da kafalarına göre 1 ocak yazıp geçiyorlar anlaşılan.
Nüfusa geç yazdırılmaları da cabası.
Kırismıs ile doğum gününü aynı güne getirmeye çalışan pragmatik bir mantık da söz konusu olabilir.
Bunu kürtlerle sınırlandırmamak da lazım. Kendi doğum gününde nişanlanıp yengenin doğum gününde evlenen tanıdıklarım var benim...
sADECE AY VE GÜN OLARAK DEĞiL, yıl olarak da tam tarih yoktur bir çoğunda.ya yaşından 5 yaş büyük ya da 6 yaş küçük yazılmıştır vb. daha ziyade kız çocuklarında görülür. gerekmedikçe nüfus cüzdanı çıkarmamalarından kaynaklanır. kürtlerde yoğun olarak görülmekle birlikte çok yaşlılarda da ekseriyetle rastlanır.
mart ayında kedi gibi çiftleşirlerse mantıken,
ocağa yetişir.
evet tam ocak hem de..
kürtlere dair bir gerçektir açık ve net.