bugün

anlamadıkları bir dilde eğittiğiniz insanlardan nasıl medeniyet beklersiniz sorusunu sorduran, olaylara sadece yüzeysel ve kabataslak bakabilen insanların isteklerinden biridir.
-rica ediyorum kürtler... biraz daha medeni olun bak rica ettim...

şeklinde yapılabilir.
köy yaşamını "medeniyetsizlik"le özdeşleştirmiş sığlıkta bir teoriye dayanan istek.
bu, kürtlerin doğasında var maalesef. çok yakın, çok sevdiğim bir arkadaşım vardı. muşluydu kendisi. ama kardeş gibiydik, her şeyi paylaşır, her şeyi anlatırdık birbirimize. sonra zaman geçti, bir arkadaşla daha tanıştık. o da malatyalıydı. derken bu ikisini tanıştırdım ben, bunlar kaynaştı, iyi de anlaştılar. ben de mutlu olmuştum, sevinmiştim yani hemen, çabucacık birbirleriyle kaynaşmalarına. sonra bir parkta beni bekliyorlardı, beni görmemiş olmalılar ki konuşmalarına devam ediyorlardı. biraz daha yakınlaştıktan sonra baktım ki bir birleriyle kürtçe konuşuyorlar, farklı farklı gülüyorlar, değişik sesler çıkartıyorlar. ben bunu hoş görüyle karşıladım fakat ister istemez araya mesafe girdi. fakat ben hoşgörülü davrandıkça onlar iyice yüz buldu benden ve yanımda kürtçe konuşup birlikte gülmeye başladılar. ister istemez tavrımı koydum ve dedim ki" iki dil yalnızca yılanlarda olur, türkiye cumhuriyeti devletinin, tek ve resmi dili türkçedir" sonra biri kalktı dedi ki, "siz hep böyle yapıyorsunuz, işiniz gücünüz bizi hor görmek". bunu duyduktan sonra, kürtlere bakış açım tamamen değişti, artık onlar bana göre; hem cahil hem de medeniyet görmemiş kişilerdi. yapılacak bir şey yoktu. onlardan medeni olmalarını istemek çok yanlış olurdu, çünki medeniyet nedir onu dahi bilmiyorlardı."
çok yüksek medeni olan medeniyetten ölecek durumdaki kişinin medeniyetin merkezinden yaptığı istek. enteresan izliyoruz.
kürtler zaten medeni insanlardır. senden benden farklı değillerdir. sadece kendi aralarında bir de sanalda küfür ettiklerinde kürtçe konuşurlar. ayrıca sırf kürtler diye medeniyetsiz nasıl oluyorlar? yaşadığı yerlerle mi alakalı, nedir? gazetelerden okuduğunuz kadarıyla yargı yapmanız gerçekten çok üzücü. -kürt değilim.
ölüden göt istemektir.
noel babadan istenebilir. en azından gerçekleşmediğinde boku noel babaya atabilirsiniz.*
özellikle pkk sempatizanlarından istenendir. adamlarla oturup konuşulmuyor bile nasıl bi şekiller anlamadım. sizli bizli konuşarak tarihi bi tartışma yapmak istersin saygı çerçevesinde, allahın ayısı hemen "ben seni bulmaz mıyım, seni vurmaz mıyım" diye anırmaya başlar. tiksinçsiniz kabul edin ya.
en başta şu eşek olayına bir son vermeleri gerekmektedir.
güncel Önemli Başlıklar