bugün

not: türküm. e devletten de baktım hep türk. objektif bir yaklaşımdır.

kürt nüfusunun çoğunlukta olduğu yerlere belirli sayıda kürtçe eğitim veren okul açılmalıdır.

evet, bu ülkenin resmi dili türkçedir. bir de bunu doğu anadolu için söylesenize delikanlılar. fiiliyatta durum çok farklı.

van'ı, diyarbakır'ı geçtim, izmir'de bile kadifekale ilçesinde herkes kürtçe konuşur.

ailenizin size öğrettiği dil dışında apayrı bir dilde eğitime zorlandığınızı düşünün. kardeşçe ve barış halinde yaşamanın yolu bu, bazı haklarını vermek gerekiyor.

bu hak verildiğinde ülke bölünmeyecek aksine çatışmalar azalacak. osmanlıda neden türk-kürt arasında sorun yoktu: kendi kültürlerini yaşamalarına izin veriliyordu.
tamam amk... anadilde eğitim hakkınızı verecem.

yalnız kürtçe mühendislik okuyup istanbul'da iş ararken ağlamak yok....
yoktur, nevet.
Faşistler doluşmuş yine neymiş türkçe konuşacakmış. 80'lerde Bulgaristanda yüzbinlerce türkün anadilde eğitim hakları ellerinden alındığında, camileri kapatıldığında hatta toplum içinde türkçe konuşmaları dahi yasaklandığında nasıl tepki gösteriyorsan ülke içinde milyonlarca bireyden oluşan topluluğunda anadilde eğitim hakkını destekleyeceksin.

Anadilde eğitim haktır, hiçbir topluluk diğerinden üstün olmadığı gibi yine hiçbir topluluğun kendilerine göre azınlık olanları asimile etme hakkı yoktur. Bırakın insanlar kendi kültürlerini yaşayabilsinler.

Daha "insan" olarak katetmeniz gereken çok mesafe var.
Her insan kendi anadilinde eğitim alabilmelidir.turkce nasıl anadilinse Kürtçe de Kürtlerin anadili. Biz kardeş değil miyiz ?insan kardeşinin dilini niye yasaklasin.
hak verilmez alınır.
vardır . nasıl rum , ermeni , yahudi okulu
gazetesi varsa kürtlerinde olmalıdır .
ingilizce , fransızca eğitim veren devlet okulları var ...
Yallah Katalonya'ya.
bir devlette iki dil demek iki demos demektir. iki demosun olduğu yerde demokrasi olmaz. türkiye üniter devlet yapısına sahiptir, anadilde eğitimin bir sonraki adamı devlet diline bir ekleme yapmak olur.
Özel okullarda yabancı dilde eğitim hakkı var zaten. Devletin yapması biraz sıkıntı çünkü o dilde ders kitabı basması lazım, bu ekomonik sıkıntıda başımıza iş açmayın.
hassiktir lan ordan dediğim başlık.

(bkz: sus ve yalamaya devam et)
Anadil manadil hikaye. senaryo. Esas istedikleri federasyon. Ardından da kürdistan. Salağız ya biz de..
Önce Türkçeyi öğretelim, sonra Kürtçe eğitim düşünülebilir belki. Tabii Kürtçe dilinde ama resmi müfredat ve ideolojiye Uygun bir eğitim. ingilizce, Fransızca, Almanca vs. Bir sürü dilde eğitim var. Bu Olabilir mi bilmiyorum, tartışılır.

Ama Daha Türkçeyi öğretmeyi becerememişiz ki...

bölgede hiç Türkçe bilmeyen 4 milyon vatandaş var. Çoğu kadın ve çocuk. Türkçe konuşamıyor sıfır Türkçe.
Biz bunlara Türkçe ogretememişiz kardeşim 4 milyon. Bunlarla ancak Tercüman eşliğinde iletişim kurabiliyoruz.
Çok acı, bunların rakam öyle az uz değil milyonlarca insan söz konusu.

Bir o kadar da Türkçeyi yarım yamalak, zar zor, bozuk konuşan milyonlarca kürdümüz var ama onlara razı olduk fakat hiç Türkçe bilmeyen milyonlar nasıl olabilir, nasıl kabul edilebilir...

Önce bu ayıbı temizlememiz lazım.

Adam gibi Türkçe öğretelim.
aslında kürtçe diye bir dil yok. kürtçe dediğimiz bir lehçe ve farsçaya ait. kaynak göstermem. gidin okuyun. kürt tarihi diye de bir kitap okuyordum, final dönemine gelince yarım kalmıştı. orda okuduğuma göre, kürtçeyi farsçadan ayıran seslerdeki bazı değişiklikler. ha bakmayın son yüzyılda kürtler kendilerini araplardan ayrı bir millet olarak görmeye başladı. o ayrı.

ama bakıyorum türklere, türkler hiç öyle değil. bugün kazak'a git. bolşeviklerin yaptığı türklüğü unutturma çabası tam anlamıyla işe yaramamış, kırgız'a git aynı. azerbaycan'a git. aynı. bir ay kal orda. en hakiki kırgızdan daha kırgız olursun. romanya'da gagavuz özerk bölgesine git. bizim trakyalılar gibiler aynı. edirne'li bir kız vardı. haha. çok tatlı konuşurdu. kültürleri asla değişmiyor biz türklerin. yabancılar özel bir asimile çabası göstermedikçe tabii.

ama arap öyle mi? değil. kabilecilik var. benim adamım var. kendi içlerinde bile ayrılık var. kavga edip, bölünüp, birbirini reddetme var. birbirini reddedince sanıyorlar ki, bizim kültürümüz, dilimiz onlardan farklıdır. bugün yahudi de arap. ama diyebiliyor musun ki? 'sus lan arap?' diyemiyorsun. çünkü adam diniyle kendini diğer araplardan ayırıyor. ya hu bunlar peygamber muhammed öldükten bir kaç yıl sonra bile birbiriyle kavga edip ayrıldılar. cemel(deve) olayı. bilenler bilir.

şimdi istiyorsunuz ki. ana dilde eğitim. peh be. yani beni araplığımdan alıkoyup türk yapma. ama ben arapta değilim.

ibni haldun arap milletinin ileride yok olabilecek bir millet olduğundan bahsetmişti bir sözünde. ki kendisi de araptır.

bilemiyorum. türk insanı merhametli olduğu kadar gaddar da bir millet. umarım hiç kimse kaybetmez. fakat benim düşüncem asimile edilmeniz gerektiği yönünde.
millet yoktur ümmet vardır.

batı gibi kafatasçılık mı yapacağız?

din kardeşimiz onlar bizim. bırakın nasıl huzur buluyorlar ise öyle yapsınlar.
yoktur. anadilde eğitim denen bir hukuki hak yoktur.

anadili eğitim denen bir hukuki hak vardır. kürtçeyi öğrenme hakkı vardır. kürtçe öğrenme hakkı yoktur olamaz da. entegrasyon budur.
Almanyada vardır mutlaka isteyen oraya gitsin pkklı olduğunu söylersen başında taşırlar..
Yoktur diyen eşşekler bu millete çok büyük hıyanet ediyorlar çok. Bir milletin ana dilini saymamak o milleti yok saymak anlamına gelmektedir. Kürtleri saymamak demektir. Bu vatanın evlatlarına ikinci sınıf insan muamelesi yapmaktır.

Bu da pek tabii halk arasında ayrılıklara ve teröre sebep olur. Bunu doğuran ise ırkçılık yapan hain "köpekler"dir.

Ve birde "ben kürdüm ama kendi dilimizi konuşmamalıyız " diyen alçaklar var ya... sizi affetmeyeceğiz korkak köpekler!
yoktur demek kürtçeyi saymamak değildir burada çarpıtma yapmanın bir anlamı yok. anadilde eğitim denen bir uluslararası hak yoktur.

iranın iran olmasını sağlayan türkler dahi türkçe eğitim almazlar. kürtlerin türkiyeye yahut osmanlıya faydasından ve etkisinden bin kat fazla etkisi olan bir topluluk, iranı bin yıl yönetmiş olmalarına rağmen böyle bir hak yok ve olamaz da. çünkü bu toplumu ikiye ayırır.

anadili eğitim ise gerekli olan ve hukuken var olan bir haktır. tartışılamaz. sorun ikisinin arasındanki farkı anlayamayan beyinlerin çok fazla olması.
o zaman neden ispanya'nın özerk cumhuriyeti olan Katalonya'da, Katalanca değilde ispanyolca öğretiliyor.

veya neden orta asya'nın, sscb elinde olduğu dönem de kazakça ve türkmence yerine rusca öğretilmiştir.

veya neden hindistan'ın ingilizler'in elinde olduğu dönemde, hintçe yerine ingilizce öğretilmiştir.

daha bir sürü örnek mevcut. hala olan örnekte mevcut. ispanya gibi...

edit: yeni örnek ;
iran'ın kürdistan* diye eyaleti mevcuttur. neden orada kürtçe değilde farsça öğretiliyor.
Yanlışlıkla farsça öğrenmelerine sebep olacaktır.
her ülke kendi anadilinde eğitim verir, kürtler de bir devlet kurarsa onlar da ülkelerinde anadilde eğitim verebilirler. tarihte şimdiye kadar kuramamışlar ama olsun amerigalı abileri yardımcı olursa belki kurarlar.
kuzey ırak'ta rahatça alabilecekleri doğal haklarıdır.
Yoktur. Çok istiyorlarsa kürdistan kurarlar orda eğitim alırlar. Türkiyede anca özel eğitimle alabilirler parasını kendileri vererek. Trt şeş de kapatılmalıdır.