bugün

Tarihi gerçek. Faşist italya ve almanya'yı örnek alarak şoven bir anlayışla kürtleri yok saymıştır. Herkes türk olmak zorunda sandığı için kürt isyanlarına iyice ortam hazırlamıştır.

Bakın demokrasi, istiklal mahkemeleri, seçim falan demedim henüz.
Kürt sorunun temeli osmanlının toprak politikasıdır.
(bkz: mal amk)
Kürt sorunu kürtlerin yüzünden bu hale gelmiştir tiplerinde meymenet yok ibinoların.
Atatürk ne mutlu Türk'üm diyene demiştir ama bunu 'kendisine Türk'üm diyebilenlere ne mutlu' anlamında söylemiştir. eğer maksadı ırkçılık olsaydı ne mutlu Türk olana derdi. Yani bu memlekette ırk farkı olmadan kendisine Türk'üm diyebilen herkes bu vatanın bir ferdi sayılır.
kürt sorununun sebebinin ayrılık heveslisi kürt vatandaşlar olduğunu bilmeyenlerin düştüğü gaflettir..

kardeşim bu ülkede sadece biz türkler veya siz kürtler değil lazlar, çerkesler, yahudiler, ermeniler, rumlar, muhacirler, araplar ve daha aklıma gelmeyen onlarca farklı ırktan, mezhepten insanlar var iken neden sadece "kürt sorunu" var bunu bir düşününüz. inanın zor değil düşünmek biraz çabalarsanız başarırsınız sizlerde..
Her gün kürt öğrencilere "varlığım türk varlığına armağan olsun" dedirt, sonra vay efendim ırkçılık yok. Wilson ilkelerinin bir maddesi de neydi sayın gençler? Her millet kendi devletini kurma hakkına sahiptir.
halaskargazi mustafa kemal atatürk hazretlerinin memleketimizin temelini attığı yıllarda faşist düşüncenin daha dsip ebatlarında olduğunu bilmeyen donanımsız pekekelilerin bir iddiasıdır.

faşist senin babandır terbiyesiz adam. hatta şu güzel bahar sabahımı böyle bir önermeyle mahvedenler için bevla bave tenım diyorum.
birincisi öncelikle sayın gerizekalı atatürk faşist değil ırkçıdır

ikincisi yüce atatürk tayyibe benzemez atatürkün huyudur milli egemenliğe ve bağımsızlığa gördüğü her tehtidi yok eder.
Dağda 3-5 domuz sürüsü Kürdüm ama Türkiye'de yaşıyorum Türk'üm diyebilseydi yaşadığı toprağa ihanet etmeseydi Adam değilsiniz lan siz pkklı olmayan kürte var ama hepsi bütün caddelere mayın serilmesine göz yummuş sonra bizimde askerimiz ölüyo devlet bakmıyo oluyo amk başından o bombaların sizede geleceğini hiç mi düşünemediniz ulan biriniz bile anca nevruz için ayaklanıp iki göbek atmak için uğraşıyorsunuz bu Zaman'da bile Allahım ne diyim satsak para etmez ne diriniz ne ölünüz...
dün de Atatürk Kürttü diyordunuz. şimdi de bütün kabahat Atatürk'ün oldu. dönme dolap sizin kadar hızlı dönmüyor yeminle.
1806 da başlayan kürt isyanlarının tarihinden bihaber tespit. dikkat ederseniz ingiliz, amerika, avrupa destekli bir uğraşı görürsünüz. osmanlı gerilerken sinekler üşüşmüş ülkeye, kurtuluş savaşında ülke sırtından bıçaklanmaya çalışılmış, musul meselesi bu isyancı yavşaklar (ayrılıkçı kürt) yüzünden elden çıkmış. her türlü kullanılmışlar, piyon olmuşlar ve olmaya devam ediyorlar. tarihi yüze sıçırtalım konu kilitlensin.

# 1806, Baban Aşireti, Abdurrahman Paşa isyanı
# 1833-1837, Mir Muhammed (Soran) isyanı
# 1838 1. Han Mahmud isyanı
# 1842 - 1847 2. Han Mahmud isyanı (son döneminde Bedirhan Beyle ittifaken)
# 1843-1847 Bedir Han isyanı
# 1855, Yazhan Şer isyanı
# 1878-1881, Şeyh Ubeydullah Nehri isyanı
# 1919-22, Simko (Ismail Ağa) isyanı
# 11 Mayıs 1919, Ali Batı isyanı
# 21 Mayıs 1919, Mahmut Berzenci isyanı
# 6 Mart 1921, Koçgiri isyanı
# 4 Eylül 1924, Beytüşşebab isyanı
# 13 Şubat 1925, Şeyh Said isyanı
# 10 Haziran 1925, Nehri isyanı
# 7 Ağustos 1925, Reşkotan-Raman isyanı
# Kasım 1925, 1. Sason isyanı
# 16 Mayıs 1926, 1. Ağrı isyanı
# 21 Ocak 1926, Hazro isyanı
# 7 Ekim 1926, Koçuşağı isyanı
# 26 Mayıs 1927, Mutki isyanı
# 13 Eylül 1927, 2. Ağrı isyanı
# 7 Ekim 1927, Bıcar isyanı
# 6 Temmuz 1929, it Resul isyanı
# 20 Eylül 1929, Tendürek isyanı
# 26 Mayıs 1930, Savur isyanı
# 20 Haziran 1930, Zilan isyanı
# 21 Temmuz 1930, Oramar isyanı
# 7 Eylül 1930, 3. Ağrı isyanı
# 24 Ekim 1930, Pülümür isyanı
# Eylül 1930, 2. Mahmut Berzenci isyanı
# Kasım 1931, Şeyh Ahmed Barzani isyanı
# Ocak 1937, 2. Sason isyanı
# 21 Mart 1937, Dersim isyanı
Atatürk neden olmadı sadece biraz daha arttırdı kürtçülüğü.

Baskı sonsuz bi döngü oluşturdu. Kürde sorsan der ki baskıdan dolayı isyan ettik Türke sorsan der ki isyandan dolayı baskı yaptık. Atatürk de bu döngünün dozunu arttıran etkenlerden.

Sırf Cumhuriyetin Kurucusu diyerek hatasız kabul edenlerin kabullenmediği bir gerçek. Hatasız kul olmaz. Atamız hatalıdır.
Doğrudur.atamın ömrü yetmedi bunların kökünü kazımaya
Atatürk isyancilarin kökünü kazımışken 40 yıl sonra pkk nasıl ortaya çıktı. iskan kanununun tam uygulanmamasından mı kaynaklandı. Yoksa dış güçlerin içimize soktuğu bir oyun mu?
Yazdığım şeyi anlamamış bir arkadaş, açıklayayayım.
Bak kardeşim hani biz zamanında her gün varlığım türk varlığına armağan olsun dedik ya, eğer o laf varlığım türkiye varlığına armağan olsun şeklinde olsaydı canımı kata kata derdim. Sen de demişsin türkiye'de bir sürü ırk var diye, o insanların varlığı neden türk varlığına armağan olsun? Neden türkiye değil de türk? Biz bu ülkede asırlarca beraber yaşamadık mı?
ideolojisini insan öldürmeye dayandıran her türlü dava beni rahatsız eder zaten. insan canından önemli hiçbir şey yoktur. Ne devlet ne millet.
Anlatmak istediğim şey, atatürk bariz bir şekilde kürtleri ve daha türkiye sınırları içerisinde ne kadar ırk var ise türkleştirmeye çalıştı. Bunu yaparken de 40 50 yıl sonrasında neler olacağını hesap etmedi.
en önemli etkenler arasındadır .isteseydi o zaman çözerdi.
Takipçilerinin yaptığı yorumlardan sorunun kaynağı net olarak ortaya çıkmaktadır.
Kürt sorununda atamın tek hatası oraları tamamen yıkıp yerine gerçek türkleri yerleştirmemek olmuştur. Hala geç kalmış sayılmayız aslında alın size çözüm.
ulan ne alakası var her zaman sorunlu bir millet olmuştur kürtler. ihanet isyan terörizim. Bu üç kelime anlatmaya yeter kürtleri.
sabiha gökçen 1 dersim 0.
Şu meseleyi bundan 20 yıl önce böyle tartışmaya açsaydınız malum görüş her halde yirmi yılla yargılanırdı diyeceğim mevzudur. Benim sütten ağzım yandığı için artık yoğurtta yiyemiyorum. Bu konuda hiç fikrimde yok. Rahmetli Necmettin Erbakan bu konu hakkında birşeyler söylemişti. O bana iyi ders oldu. Siz tartışın ben izliyorum arkadaşlar.
şu zırvaları ortaya atan tiplerin öncelikle şunları araştırmasında yarar var, şayet kafaları alırsa elbette.

(bkz: hoybun)
(bkz: asala)

bunların bir üst versiyonu da kürt sorununu yavuz sultan selim e bağlıyor. tarih anlayışınızı mikeyim.
Ulus devletin sorunun nedenlerinden biri olduğu doğrudur.

https://galeri.uludagsozl...3%BCnden-bu-hale-gelmesi/

https://www.uludagsozluk.com/e/31969110/ buradaki verilerle oluşan grafik bu konuda fikir verebilir. Verilerin doğru olduğunu varsayıyorum.
ah bu atatürk ne kadar gecirmisse bunlara. keske tam gecirseymis allahin beyinsizi, tarih yoksunu.