bugün

tarih boyunca kız alıp vermek devletler arasında güven tesis etmek için kullanılmıştır. osmanlı ve bizans buna en yakın örnektir.

orta çağ avrupa devletlerinde ise bu uygulama çok yaygındı. daha sonra da devam etti tabii.

şimdi madem ki çözüm istiyoruz meclisteki kürt ve türk vekillerin evlenecek çağa gelmiş oğlanlarını ve kızlarını toplayalım. bunları birbirleri ile çiftleştirip sonra da everelim.

üstte başlayan bu kız alıp vermeyi perifere de yaydık mı bu sorun çözülür.

bizim karşı apartmana taşınan kürt kızına da ben talibim, kimse yan çizmesin oyarım.

bu arada bildiğim kadarıyla apo'nun anası da dul, onu da necmettin erbakan'a yaparsak hayırlı bir iş olur.

harbiden süper bir çözüm paketi ha. iç işleri bakanı herkesi ziyaret etti, bir bana gelmedi. gelince söyleyecektim, ama gelmeyince mecburen sözlüğe yazmak zorunda kaldım.
osmanlı'nın son dönemlerinden bugüne kadar süregelen artık kronikleşmiş olan sorunu çözmeye dair ortaya atılmış en mantıklı ve kapsamlı çözüm önerisidir.

şayet türkiye'deki kürt sorunu çözülmek isteniyorsa çözüm yeri bizzat halkın kendisidir. istediğiniz kadar sivil toplum kuruluşları ile masaya oturun ya da gidin kürtleri temsil eden partilerle müzakere edin hatta bir çılgınlık yapıp gidip imralı'yı muhattap alın. yine de çözemezsiniz bu sorunu.

bu sorunu halkı sürece dahil etmeden çözemezsiniz. halkı sürece dahil etmek de iki halkı birbirine kaynaştırmakla ve halklar arasındaki güveni tesis etmekle ancak mümkün olabilir.

mesela açılıma şöyle bir madde eklenebilir. kürtler ve türkler birbirlerini sevebilirler ve hatta evlenebilirler. ailelerin sırf farklı bir ırka mensup diye meczupça bu aşka taş koymaları kesinlikle yasaktır ve cezası da ağırdır. (müsait bir yerinden kan alırız kan)

iddia ediyorum iki hadi bilemedin üç nesil sonra kürt ve türk sorunu kalmaz bu memlekette.

fakat biliyorum beni dinlemeyecekler. apo-pkk-dtp-sivil toplum kuruluşları-tsk-siyasi partiler-o-bu-şu.
kısır bir döngü içerisinde dolanıp duracaklar. çoook sonra sözüme gelecekler, ama o günleri ben görür müyüm, işte o konuda şüphelerim var.