bugün

yazın gelmesiyle artan düğünler silsilesidir. ayrıca sadece kürtler için değil bu durum türkler için de aynıdır. ya yıl olmuş 2012 hala sokak arasında düğün yapılıyor amk.
genelde aşiret ve kabile kuralları ile yapılan, kadının mal gibi alınıp satıldığı düğündür.
halayla başlar halayla biter. (halayla = halay ile)
elektro bağlamasız bir kürt düğünü düşünülemez.
bolca li li li li li li li li li li sesi çıkartılır.
bitmek bilmeyen dangır dangır kafa s*ken düğünlerdir her sene mahallede en az 2 -3 tane düzenlenir topluca mahalleden göçler yaşanabilir.
her düğün için belediyeye gidip "kafa sikme" izin almaları gerekli olan kendilerine göre eğlence içerikli kuru gürültü dolu atraksiyon.
bu halay bi harika dostum denecek kadasr halay cekilebilen bir keresinde yanlislikla girip iki bucuk saat kaldigimi bilirim ama guzel o ritim hep ayni surekli ayni.
halay denıyorsa oyle hareketlı bır sey degıldır, mılımmılım ılerlersın.
--spoiler--
lililililili...
--spoiler--
tıvorlu ismail'siz tadı çıkmaz.
gayet eğlenceli olan düğünler. halaylarına bitiyorum.
geçen gün bir arkadaşımın düğününe gittim. arkadaşım damattı.
misafiriz diye bir özen bir özen, düşünün düğün pastaları ilk bizim masaya dağıtıldı.
amcası bir an bile yalnız bırakmadı beni.

misafirle hakkaten bu kadar güzel ilgilenilebilirdi. bizim türklere de öğretmek lazım misafirle ilgilenmeyi.

düğünü düğün yapan kuşkusuz halaylardı. verdikleri mücadelenin türküleri, marşları, halayları düğünde de çalındı. böylece hayatımda gittiğim en anlamlı en güzel düğün oldu bu.

adamların düğünü bile politik. helal olsun.

miliyetçi, faşizan insan müsveddelerinden eksi yağmuru gelecek biliyorum. basın basın eksiye çekinmeyin.

ama üzgünüm gerçek bu.

(edit:) ben demiştim...tanıyorum sözlüğümü.
camide safları sıklaştırır gibi halayda omuz omuza durulduğu düğünlerdir. bonus olarak; pocahontas tipli-şehrazat kılıklı kızlar ortalarda salınırlar. ayrı bir görsel şölendir kannımca.
hiç katılmadım ama gördüğüm bildiğim kadarıyla güzeldir eğlencelidir. e düğünde de eğlenmek gerek di mi? anneyle gelin bir iki gözyaşı döker ama sonuçta herkes eğlenir ve düğün de amacına ulaşmış olur. gençler şu ırk muhabbetlerini bıraksak da hep beraber girip bir halay çeksek? oturmaya mı geldik di mi ama?
aldığım duyumlara göre bir halay 5 - 6 saat sürüyormuş.
fakir olan, işsiz olan insanların kilo ile altın avuçladığı düğünlerdir. dolarlar havada uçar.
eğer düğün köyde yapılıyorsa, aklınıza gelmeyecek her türlü silah ile havaya ateş açılır, hatta adamlar ileri gidip uçak savarla bile sıkarlar...
mekanı kır olup mangal tarzında yemek sunularak düzenlenecek.. tahmini 400 kişi olacak şekilde ayarlanıp eğlenilecek düğündür.. *
şemmamme ve şile dotmame olmazsa olmazdır ve tabiki de zılgıt kesin vardır.
hayatınızda görüp göremeyeceğiniz en eğlenceli düğünlerdir hele birde bu düğünler köyde oluyorsa sabaha kadar topuğunuz ağrıyana kadar halay çekersiniz.
taş çatlasa 1-2 kürt düğünü görmüş bazı çok bilmişlerin hakkında atıp tuttuğu düğündür.

adam televüzyonda aşiret ağasının düğününde dolarları görmüş gelmiş burda kürt başlığı diyor. siktir ordan.

tanıma gelince... insanı hayattan soğutabilir çok uzundur. şehirde olan aileler genellikle sokakta yapar. saatlerce kulağınız davul-zurna sesinden sikilebilir. salonda yapılan düğünler daha bi gürültülüdür. ortalık çoluk çocuktan geçilmez.
(ki bu düğün salonu işletme sektörü son yıllarda diyarbakırda aldı başını gidiyor)
şivan perver'in şarkıları solist tarafından söylenmeye çalışılır bu düğünlerde, lakin ses sisteminden midir bilmiyorum ortaya sadece gürültü kirliliği çıkar.
bir roman düğünü asla değildir. Bilen bilir. Roman düğününde içkiler, davullar, klarnetler, kemanlar, darbukalar, cabolar, '' obaaaaa! '' lar. Manyak zevkli lan!
(bkz: tıvorlu ismail) olmazsa olmazdır.
bildiğime göre gelinlere ağırlığınca altın asılan düğünlerdir. damatlar 60 kilo üstü birine göz koymaya dursun aşiret batar valla.
güncel Önemli Başlıklar