bugün

ırkçı kafatasçı yazar dostlarımızın bilinçaltı iddiası. ulan bi böreği bile icat edemeyen milletmişiz, yazık lan bize...
gerçeği, ırkçı ve kültür hırsızı bazı kürtlerin iran-fars kültüründen apardığı bir börektir. zaten, "bizim yemeğimiz, bizim kültürümüz" deye kendilerine yamamaya kalktıkları bir çok şey aslen iran kültüründen çalınmıştır. her alanda olduğu gibi kültür alanında da çalmayı çırpmayı ve monte etmeyi iyi biliyorlar maşallah!
(bkz: börek aslında sadece börektir)
(bkz: kızılderililer türkmüş)
yöresel mutfakların bölgeye özgü olduğunu unutan bünyelerce yapılmıs önermedir. yemekler ırktan ırka değişmemektedir ne yazık ki. tarifini alan yapar.*
böreğin eknik kimliği (!) üzerinden yürüyen aptalca tartısmalar sonucu acılan baslıktır. kardeşim ne böreğiyse böreğidir.. bari bunları her iki tarafın milliyetçiliklerine alet etmeyin.
"kürt olması mıydı bize böreği konuşturan, yoksa börek miydi bize kürt olup olmadığını tartıştıran?" denilerek yorumlanası iddiadır.
(bkz: #4992623)
kürt böreği trakya kültürüdür. içi boş olduğu için halk tarafından "kürt böreği" denmiştir. evet aslında türk böreğidir, doğrudur.

aynen kürt köftesinin içinde kıyma olmadığı için bu adı alması gibidir. kürt köftesi de arap yemeğidir.

insanların dalga geçmek için isimlendirdiği şeyleri sahiplenmek, ancak çakma kültüre sahip çakma toplumlara yakışır. tabi adamlar bu şekilde sahiplenileceğini bilseydi, o ismi koyacaklarını zannetmiyorum. bu kadar zır zıbıldak salakların dünya da olabileceğini düşünmemişlerdir büyük ihtimal.

örneğin hamamda koca karı bayılması da bir ayı oyunudur. bunu hamamdaki koca karıya maletmek nasıl mallıksa; isimlerinden alıp bir şeyleri toplumlara maletmek o kadar mallıktır.

(bkz: kurtlerin mutfagi yoktur/#4175099)
doğru olabilecek bir önermedir ki aslında bu isim kürt böreği olarak kalması daha uygundur. bu böreği ilk kez geçen yıl gördüm börekçide baktım benden önceki müşeri börek alıyor ve üstüne pudra şekeri serpiliyor. börek bildiğim tuzludur içinde kıyma patates peynir ıspanak falan olur tuzlu bir hamur işidir ama bu adamlar bildiğimiz pudra şekerini serpiyor kısa bir dumur anı yaşadıktan sonra öğrendim adının kürt böreği olduğunu. yukarıdaki entryden de içinde benim bildiğim börek malzemesinin de olmadığını öğrendim o halde hamuru da tuzsuzdur böylece üstüne pudra serpildiğinde yenebilir. afiyet olsun yiyenlere ne diyeyim.
işin açığı ben istanbula gelene kadar hiç duymadım böyle bi börek ismi.
şimdi diyelim ki hakikaten var ve adı kürt böreği. bi kere bunların hayatında her şey çakma olduğuna göre bu da bi yerlerden çakmadır. örnek mi onlarda "daye" anne ve dayıdan çakma. sonra sayıları tamamen farsça'dan çakmadır. bu da onun gibi bence çakma.

ha bir şey farkeder mi dersen etmez. ha adı kürt böreği ha başka bi insan topluluğu her halükarda seviyorsam yerim sevmiyorsam yemem olur biter.

edit: bu entry'de kimseye hakaret yoktur. gerçekler aacı ama dimi!
Gereksiz bir tartışmadır, provoke etme amacından başka birşey gütmeyen söylemdir.
Gerginlik olmasında ister Türk'ün ister Kürt'ün olsun dediğiz börek hikayesidir.
başlatmayın etnisitesine denir,börek afiyetle yenir.
imam bayıldı yı sadece imamların yediği yemek sanmakla eşdeğerdir. ismi kürt böreği diye kürtlerin olmak zorunda değil.

ayrıca, hangi kültüre ait olduğunu bilmiyorum. şunlara ya da bunlara aittir diye bir laf ortaya atamam.

edit: imla.
- ee maykıl, türkiye'de en çok hangi yemeği sevdin?
+ bütün yemekleri güzel ama kürt böreğini çok sevdim ben.
- nasıl yani? türkiye'de yedin ama adı kürt böreği öyle mi?
+ amma uzattın be kardeşim altı üstü börek işte. adı kürt veye türk , sadece börek işte. börek!!!
(bkz: aferin çok iyi düşünmüşsün)

Doğru önermedir.Çünkü onun aslı kürt böreği değil küt böreğidir.
"yüzlerce çeşit böreği olan bir milletin birçok mensubunun elalemin fakir fukarasının da bir böreğe sahip çıkmasını çekemediklerinden dolayı ortaya attıkları iddiadır" demek isterdim ama değil. durum başka:
bu mensuplara göre eskiden kürtler yoktu, "dağ türkleri" vardı. bu iddia artık tutunamayınca şimdi de kürt böreği yok, dağ böreği -pardon- türk böreği var diyorlar. yakında "sözde ermeni yahnisi" veya "sözde mantı soykırımı" gibi laflar ortaya çıkarsa şaşmayın.
arkası gelecek iddiadır;

- hamburger de türkmüş, orjinali de han-burgermiş.
- atalarımız orta asyada suşi yapıp yirlermiş.
- spagetti nin orjinali spagetli imiş. spaget bir türk diyarıymış...
ne farkeder denilecek sığ bir tartışmadır. sanki etnik köken ve daha ele alınası bir mevzuu üzerinde tartıyoruz. bizler basit bir börekte bile böyle tartışırsak yarın birgün türk kahvesinin aslında kürt kahvesi olduğu söylentisi çıkar karşımıza. haberiniz ola.
türkiye'nin böreğidir.
bağcılar'da kabul edilen bir iddia.
aslında yoktur. ısırılırken kart kurt diye ses çıkmıştır oradan gelir.