bugün

"Kürk Mantolu Madonna", Sabahattin Ali'nin 1943 yılında yayımladığı bir romanıdır. Önemli üç karakter bulunmaktadır, bunlar; Raif, Rasim, Maria Puder'dir.
Eserin ana fikri; Sabahattin Ali’nin sözü her şeyi açıklıyor: ”Dünya’nın en basit, en zavallı, hatta en ahmak adamı bile, insanı hayretten hayrete düşürecek ne müthiş ve karışık bir ruha maliktir!... Niçin bunu anlamaktan bu kadar kaçıyor ve insan dedikleri mahluku anlaşılması ve hakkında hüküm verilmesi en kolay şeylerden biri zannediyoruz?”
Eğer bana soracak olursanız, okutulması, okunması gereken romanların başında gelebilir. Tabii ki zevkler tartışılmaz fakat benim düşüncem bu.
(bkz: kürk mantolu maradona)
hala raflarda en çok satılanlar arasındadır.
tam olarak kaç baskı yaptı bilmiyorum ama ben 54.sünü okudum. bu kitap için 54 baskı çok fazla.

kötü kitap demiyorum ama herkesçe bilinen bazı şeyleri tespit yaptım edasıyla sunan,ağır dostoyevski etkisinde yazılan bi kitaptan başka bir şey değil bence. halkımız arasında tutulmasının en büyük sebebi de adının çok ciks, sayfasının çok az olmasıdır diye düşünüyorum.
(bkz: ciks).
en sevdiğim kürk: madonna.
kesinlikle katıldığım söylem. yusuf atılganın aylak adamı için de aynısını düşünüyorum. sabahattin aliye laf etmiyorum, esere de, sadece yersiz abartılıyor. baba ve piç için de böyle bir curcuna kopmuştu. hala anlamam o kitap nasıl 301. maddeye göre yargılandı? şaka gibi...
Haklı durumdur. Bir şeyin bokunu çıkartmayı sever ergenler.
(bkz: hep ergenlerin oyunu bu) keşke tüm abartılan şeyler böyle şeyler olsa da daha çok yazar ve saırlerımız tanınsa insanlarımız bilse okusa.
ergenlere sövme ergenliğinin yeni saçmalığı. tutunamayanları da aynı gerekçeyle okumazlar. insan bir şeylerden uzaklaşmaya bahane arasın yeter ki.

siz bu kitapların iletmek istediği acıya talip değilsiniz.
Kürk mantolu madonnayı birÇoğunuz kundakta bebeyken okudum evet hemde ebook olarak neden cunku turkıyede kitap pahalı. Hatta okumak isteyen yakınlarımda olabilir düşüncesi ile printerdan bastırmıştım her sayfasını. Kitabı evet hiÇ beğenmedim konu Çok tanıdık almancı kekoların orda 2 sarışın görüp sapıtmaları arabeske bağlamaları. Agdali bir dille yazilmis olmasi gunumuz turkcesindeki tanidik kelime ve terimlerin yerine kullanilmasi edebi degerini arttirabilir tabi o ayri. 10 yildir gundemden neden dusmemis olmasi da merak konusu.