bugün

Çoğu cahilin bilmediğidir.

Bazıları ingilizceyi ortak dil zannediyor.

Fransaya gittim bir tane ingilizce konuşana rastlamadım. Adamlara ingilizce biliyor musun diye soruyorsun cevap yok. Elinde fransızca sözlükle gezmek zorundasın. Sike sike fransızca öğreneceksin diyorlar. Bir tane ingilizce dukkan ismi göremezsiniz. Fransız dil Akademisi diye bir kurum vardır ki en evrensel kelimeyi bile Fransızcaya çevirmeden ülkeye sokmuyor. Japonya ve Almanyada da durum aynı. Adamlar kendi dillerine sahip çıkarak kendi kültürlerine de sahip çıkıyor. Ve bu ülkeler % 100 kendi dillerinde Eğitim Veriyor.

aradaki farkı Siz düşünün: kendi dilinde eğitim görerek bağımsız olmak mı? Yabancı dilde eğitim görüp yozlaşıp yok olmak mı?
bizimkiler yds sınavına girmek için 75 tl bayılıyor.
çalıştıkları kaynakların konuların haddi hesabı yok.
ingilizden daha ingilizler anlayacağım.
yds den 90 üzeri alan 2000 kişi ingilizden daha ingiliz sizin anlayacağınız.
bizim memlekette de böyle bir hastalık var.

bence yersiz.
ama bilinmeli...
(bkz: türkçe eğitim)
almanya, fransa ve japonya gibi zamanında hızlı davranıp kendi medeniyetini, demokrasini, endüstrini kursaydin o zaman adamlarin eline bakmana gerek kalmazdı. ondan sonrada ota boka amerikancı dersin.
(#23514716) Atatürk zamanında kendi fabrikalarımız, demokrasimiz kuruldu, var olan medeniyet daha da geliştiriliyordu. Uçak, tank, silah fabrikalarımız vardı. Daha sonra bu fabrikaları kapatıp, eğitim dilini kim ingilizce yaptı acaba?
küreselleşme; önce sınırlarla bayraklarla bir dünyayı bölüp sonra o böldüğün parçaların nimetlerinden yararlanma biçimidir. yersen dediler herkes yedi.