bugün

binlerce yıldır bu topraklarda duruyorlar. bizim topraklarımız diyerek ellerinden aldık. savaştık, sonra da onların askerlerine terorist dedik. ne hakkımız var buna?
yıllarca heykeller yüzünden kemalizmi ve kemalistleri eleştiren kürtlerin, heykel tapıcılığına başlamasını gördükçe kahrolsun bağzı haklar dedirten haktır.
Orada sehitlerimizin kanı yatıyor. Türkiye cumhuriyeti bölünemez.

istemeyen siktirip gidebilir.
doğrudur. ancak o bölgedeki toprağın altı en büyük haklarıdır.
Kesinlikle. Tarih de budur zaten. Onların hakkıdır fakat türkler güçlü olduğu müddetçe bu hak terörizm olarak görülecek; bir gün kurulduğunda ise tarihe kahraman olarak geçecekler. Siz değilse bile torunlarınız onların kuruluşunun hikayelerini dinleyecek. Tarih kadar göreceli bir bilim yoktur.
zamanında tc kuruldugunda atatürkün kürt ağalarına gücü yetmeyip kürtleri türkiyenin her tarafına dagıtamasından ötürüdür ,toprak reformu yapılsa kürtler kürt olduklarını unutacaktı.
Cahillikten ölen yazar beyanı. Biz bu topraklara selçuklu ile geldik peki o zamanlarda bir tane kürt devleti , kürt beyliği yada kürt hanlığı gösterebilirmisin ? Kürt denen milletimsi şeyler daha birkaç yüzyıl öncesine kadar yoktu piyasada selçuklu devleti dağıldığında bile kürt yoktu ortalıkda neyin hakkından bahsesiyorsun ? bu topraklar rumlarla savaşılarak alındı.
savaş istiyorlarsa gelsinler. Maalesef hainlik yapıp ihanet edenleri Türk dediğin muhattap almıyor, şaşırıyor efendim.
Katılmadığım düşünce. Bir yerde yaşıyorsun diye o toprak senin olmuyor. Topluluk içinde söyleme gülerler. Binlerce yılmış, pehh! Peki sınırı ne bunun? yüz yıl yaşayınca toprak senin oluyor mu? Ya otuz yıl? illa binlerce yıl mı yani? Toprağı gider alırsın, eğer gücün varsa. Yoksa başındaki devleti devlet, bayrağı bayrak, milleti millet beller oturursun götünün üstüne ve yaşarsın.
vatan toprağına sahip olmayı, çevirdiği hazine arazisinde uzun süre oturmakla elde edilecek zilyet hakkı sananların yanılgısıdır. alışmışlar bir kere, farkı fark edemiyorlar...
Afedersin ama 30 bin yıldır kuramadiginiz Kürdistanı Türkiye Cumhuriyeti tarihinde nah kurarsınız. son adama kadar toprağın son karışına kadar Türk bırakmayacak götünüz varsa buyrun kurun bakalım.
madem 1000 yıldır bu topraklarda duruyorlar sana göre ama, bizansı bitirip toptan alsaymışlar ya. Her şeyde ekmek elden su gölden anlayışı olmaz ki arkadaş.
Bir şeylere sahip olmak istiyorsan bir şeyleri başaracaksın.
olması muhtemel olandır zaten. Kafasında ülkeyi Kürt-türk diye ayıranlar zaten bu ülkenin bölünmesine en fazla emek harcayanlardır. 1071 de malazgirtte savaşmaya gelen alparslan 12 bin kişi ile anadoluya giriş yaptı ve kürt birliklerinin katılımı ile sayı 20-30 bin seviyesine yükseldi. kaynak arayanlar bizans tarihini araştırabilirler. Kürtler hangi devleti kurdu diyenlere söylüyorum mervaniler kürttü.
(bkz: ırak federal kürdistan bölgesi)
(bkz: suriye kürdistanı-rojava kantonları)

biliyorum birazdan bir sürü eksi alacam ama olsun ben objektif tarih anlattım. hayatında nihal atsızdan başka kimseyi okumamış olanların bu tarih bilgisinden yoksun olmasını yadırgamıyorum.
yanlış beyandır.Kürtler ermeni kırmasıdır ayrıca doğudaki kürt aşiretlerinin çoğuda kürtleşmiş türkmen aşiretleri.
olmayan hak. benimde koyde 10 donum arazim var gidip kendime yeyovmadafaka cumhuriyeti kurayim nasilsa benim hakkim degil mi ?
(bkz: üçün birini almak)
Bir yerde yaşamakla oraya sahip olabileceğini zannedenlerin çıkarsaması. Orada yaşıyorsun diye o topraklar senin mi olacak? 20 sene kirada otursan ev sahibine ben çıkmam artık bu ev benim diyebilir misin? Herif şırıngayı hazırlamaya başlar hemen aşı için. Binlerce yıldır yaşıyormuş da, bu nedenle topraklar onunmuş da. Tarihte böyle birşey gördün mü sen kuzum? Yani, bir savın temeli olacak ki en azından saygı görsün.
Yav tamam troll başlıklarını siklemiyeceğiz de burada tam komedi varmış durun hele.
10.000 yıldır kürtler bu topraklarda diyor adam. Neredeyse ademle havva kürt diyecek. 10.000 yıllık insan tarihinden bahsediyor sen tarih anlatmaya çalışıyorsun.
Bak canısı, ingilizler de devlet kurarken hutbe okutmadı elbet. Ama koskoca imparatorlukları vardı. Devlet demek tüm dünyanın seni tanıması demek. Bakın size güzel bir örnek vereyim. Şimdi atilla'nın bir filmi var, başrolde gerard butler oynuyor bilir misiniz. Orada bir konuşma geçmişti roma imparatoruyla bizim hun atilla arasında, güzel bir ayar vermişti roma imparatoru.
'Bu toprakları aldım, benimdir, bu da benim devletim demekle yürümez işler atillacığım. Madem bu devletin ve toprakların sahibisin, nerede kütüphanelerin, nerede su kemerlerin, nerede ibadet yerlerin, nerede tarihi eserlerin ?' demişti de bizim atilla da 'zamanla olacak inş' türü bir cevap vermişti.

Kısacası, beğen yada beğenme, tarih bunu böyle yazar, 1000 yıldır senin topraklarına ben hükmediyorum. Kendi yasalarımla. Bu saatten sonra çıkıp senin toprak benim demen absürttür.

Ha ama kürdistan kurulmasın demiyorum bak. Al kur yeminle. Sonra halkı iç savaşlarla ölen, petrol yüzünden sömürülen orta doğu ülkeleri gibi olacaksın. Töre cinayetleri işlenen, toprak ağası sistemiyle sömürülen, kızların okutulmayıp hayvan yerine konduğu coğrafya benim memleketim değil, senin ki. Git bu sosyolojik yapıyla devlet kur çok mu umrumda. Sosyalist yap istersen devleti, sovyetler bile dağıldı sen mi sosyalizmi ayakta tutacaksın ?

Arkadaş, 15 milyonluk kürt halkından 6 milyon oyu zorla alıyosun, yarısı da kürt değil bizim sosyalistler zaten. Hala zevkü sefa içinde yaşarız sanıyorlar. Bi anlayamadın senin milletinin abd ve rusya için tek sıkımlık diş macunu olduğunu.
Cahil zevatların kan davası ile birbirlerinden döktüğü kanla mı kazanıdığı iddia edilen doğal hak bu? Yoksa kürtlerin burunları kanadığında yere dökülen kan mı? Belki de bozdukları avratlarından akan bekaret kanıyla iddia edilen haktır kim bilir? Ya sığınmacı yada amele olarak geldikleri osmanlı topraklarında beslenmiş, her fırsatta da ayaklanma çıkararak yediği kaba sıçmış bir güruh. Irk bile değil. Tarihi olmayan hiçbir ırk yoktur. Aborjinlerin bile bir tarihi varken. Sönürge devletleri kuzey ırakta kurdular kan emici bir devletimsi yer. isteyen siktirip gidebilir karışamayız tabi.
tarih bilmeyen bir at başlı düşüncesi.
kürtler tarih sahnesinde g.d. anadolu nun bir kısmını, suriye nin, iran ın ve ırak ın bir kısmını içine alan bir bölgede yaşamlarını sürdürmüşlerdir.

kaldı ki bin yıllarca aynı topraklarda yaşayan ırkların şimdi o topraklarda devlet kurma hakkı olsaydı, günümüzde orta asya yı komple türklerin alması gerekirdi.ya da helenistik dönemde ve sonrasında anadolu da yaşayan yunanlıların ege ve ege adalarını almaları gerektiği saçmalığı gibi.
zamanında onun bunun devleti altında sığıntı gibi yaşayacaklarına bağımsızlık mücadelesi verememek kürtlerin sorunudur.

demek ki bir devlet olacak kadar ne askeri güçleri ne ırk ve millet bütünlükleri ne de birleştirici bir düşünceleri
olmuştur.

şimdilerde üç beş ülkenin gazına gelerek elde silah atar yapmak, sadece türkiye cumhuriyeti nin verdiği taviz kadar sürer.
haktan hukuktan gram nasibini almamış sözlükçü beyanıdır. Ama siz diyarbakırdaki akrabanızı ziyaret etmek için vize alıp 1 dolar'ın 123719382 kürt lirası olacağı bir memlekette yaşamak istiyorsanız problem değil. Yakında isteğiniz gerçek olur zaten merak etmeyin.
biz siz demiyceksin önce bunu öğrenmek lazım. hepimiz bu ülkede yaşıyoruz. birlikte yaşıyoruz. kürtler zamanında bu ülkede azınlık yerine bile koyulmadılar. türkten sayıldılar. nedir bu devamlı olarak ayrılmak isteme, hak iddia etme? kendi kendilerini bu ülkeden bölmeye çalıştılar. ve devam etmekteler.
güya türkiyeden ayrılacak bağımsız bi ülke olucaklar. uyan be. kuklası olma şu amerikanın. bi gün kopup gidersen özgür olmayacağını bil. yer altınız çoktan rezerve. her şey bu yüzden başlamadı mı zaten.
lan yınemı bınlerce yıldır burdayız yalanı. yazının bulundugu topraklarda kurtce yazılmsı yazılı bır dıkılıtas goster. gerısı faso fıso zeten.
savaştık aldık. götü yiyen savaşır alır.
her millet yeterlilik seviyesinde kendi ulusunu kurma hakkı vardır. yeterli misiniz gençler ?
güncel Önemli Başlıklar