bugün

genelde gaziantep şehrinde sıkça görülendir. insanları birbirinden ayırt etmek için isim yerine kullanılır. Çöp mehmet, cücük ramazan, karpuz hasan vb.
Rahmetli bir ahmet amca varmış.
Köylüm değil ama geçen hafta muhabbeti geçti.

Evinin bahçesi hep kedi doluymuş.
Tahmin edin lakabı ne?

Püsü ahmet.
baykuş mehmet, ayı sami, kemçük süleyman gibi ilginç lakaplardır. köye bayram ziyaretine gittik kafam beynim sikildi amk.
Eşek mehmet.

Bu adama niye böyle bi lakap taktınız dedim, tanış anlarsın dediler.. adamla tanıştıktan sonra aşırı hak verdim ya. Bak eşek diye bi hayvan olmasaydı eğer o adamın haline, tavrına maruz kalan biri yine eşek derdi. Öyle eşek adam.
küpgöt,dimik,şalaman,karslıosman,taytak,memül,içco,pallah,sülük,merheli,tastik,cücük,kırık,cozi,bozosman,urhuya,selo,kasımoğlu,hello,körcelal,cıccız,culuh,magoş,kamo,porti,partal,şiş,bektaşlar,cenikler,lökerler,kocagöt,babo,karapullar,çıtaklar.
Bunlardan bazıları.
Bülüg memmet, götüağrinin (götü eğrinin) memmet, gostik, kenedi, haceli, ( bu istisnasız her köyde vardır. Şo omar, keliğin mesut, kestağan hüsnü ve daha niceleri...
bizde mehmetler fazla olduğu için her birinin lakabı mevcuttur. buyrunuz:
acele mehmet
esas mehmet
yamçi mehmet
komser mehmet
davşancı mehmet
inzibat mehmet
zabıta mehmet
maça mehmet
coruk mehmet
ingiliz mehmet
töm mehmet
kel mehmet
gocaman mehmet
gücelek mehmet
gödeç mehmet
aklıma bu kadarı geldi ve bu yarısı bile değil. Hatırladıkça güncellerim.
babamın lakabı olan kürt. köy zaten toptan kürt olmakla beraber, babam kürtlüğü üzerine en az konduranlardan. bir amcamın lakabı hava alanında askerlik yaptığı için pilot, diğerinin se lakabı gazi. neden gazi, bilmiyorum.
Firedi, longo, cobili , çükümaliyin oğlu, redkit , pangıl , kuki vs vs.
götügara ismail.
dedem "hasan çavuş", askerlikten kalma. babamın lakabı "amıca", "amca" değil, arada "ı" harfi olacak. anne tarafından akrabam olan "tırcı faruk" sülalenin namlılarındandır. çocukluğumdan beri ismini duyardım, iki sene önce tanıştım. mesleğinden dolayı almış lakabını. "geyik" amca var. boynu geyik boynuna benziyor diye babamlar çocukken bu lakabı takmış. gerçek ismini bilmiyorum, bizim için "geyik amca"dır o. hatta bir bar açmıştı, tahmin edileceği üzere mekanın ismi" geyik"ti. "lango hasan" var. insan neden bir halata benzetilir de bu lakabı alma şerefine nail olur, bilemedim. yalnız, benim bu zamana kadar duyduğum en yaratıcı lakap, "cü" idi. adana gezimde arkadaşlarım tanıştırdı beni cü ile. adamın boyu çok kısa olduğu için lakabını da kısaltıp "cüce" yerine "cü" koymuşlar. kendisi de "cüce"nin boyundan uzun olduğunu söylüyordu.

edit: yazmayı unutmuşum. geyik amcanın kardeşi var, lakabı doktor. doktorlukla uzaktan yakından alakası yok. neden böyle bir lakabı var, bilmiyorum ama şunu duydum: bir telefon konuşmasında, karşı tarafın seni arayıp "kimsiiiin?!" diye bağırdığı cinsten bir konuşmada "babam beni ismimle çağırır, arkadaşlarım bana doktor der, yeraltı camiasında da tatar ramazan olarak bilinirim" demiş.
Cenabet yaşar vardı lan. Baktığında Adam sakallı cübbeli adammış. Gençliğinde bi hata etmiş olsa gerek. Sözlüğe bakıyorum da en acımasız köy bizim köymüş galiba. *
yarak hasan vardi bizde..
beko, gap diye lakap duydum ben. bir dünya markası, güneydoğu anadolu projesi gibi lakaplar.
ha bir de uykusu gelen hasanla, kaba Mustafa var.
Hıkkıdı Mehmet.
Çok hıçkırıyor diye.
güncel Önemli Başlıklar