bugün

Başta ulaşımdır. Her dakka şehre gidecek bir vasıta bulamazsınız. Köy dolmuşları dolana kadar kalkmaz. Dönüş yolu yine aynı şekilde. Sürünür durursunuz.
çamurlu yollar.
dedikodu, partizanlık. tezek kokusu felan değildir ondan kaçış yok gibi hayvancılık varsa kokar. çünkü siniyor o koku. evlerin altında dam varsa hele evi yıka sil kokar. ya da ahıra gir çık siner. yanından hayvan geçer siner. köy bu doğal yani.
Koku...
Dışarının kokusu değil, doğa kokar zaten buna laf söylenmez. Ama bazı insanlar o kokuyu evine taşıyor. Fakirlikle temizlik arasında bir bağlantı yok, sonuçta bir çamaşır suyu çok çok pahalı bir şey değil. Bir koltuk silmek, yaşadığın ortamı temiz tutmak çok zor değil.
Oturuyorsun zaten evinde, temizlesene şu evi ya. Her yeri rutubet tezek kokuyor. Yere basıyorum ayağıma kırıntılar değiyor. En sevmediğim şeydir çıplak ayakla yere bastığımda ayağıma bir şeyler değmesi.
Neyse, genel için konuşmuyorum burada ama cidden aile evi dediğin temiz olur, temiz kokar. Ve bu insanın kendisine ve ailesine saygısıyla alakalı kesinlikle. Ben köyde de yaşasam evimi mis kokuturdum. Bazı insanlar boşuna yaşıyor.
(bkz: cahillik)
Koylerdeki en kotu sey sizin gibi irzi kirik alcaklarin bir ihtimal gelip o topragi kirletmesidir. Aminakodumun cocuklarina bak ya sanki alayi edinburg dükü ve düşesi sanki kalkmislar köy şöyle köy böyle. Siktirin gidin lan.
Tezek kokusu. Tarımdır ısınmadır tamam kendisi iyidir hoştur da, kokusu olmasa keşke.
Envai çeşit börtü böcek.
Gece salınan köpekler.
cahil akpliler.
Cehalet ve şebeke sorunu. Bir an önce çözülmesi dileğiyle.
turşu bidonları, tezek üstünde çadır kuran böcekleri, gocuk ve kırlent diye oluşumların olması.
pire ve cehalet.
pire ve sinek ısırığının birbirine karışması.

edit: buna ek olarak, dedikodunun ışık hızıyla yayılması.
Köylülerin kendisi. Onlar olmasa çok harika yerler köyler, köylerimiz.
Köyün dışında içip içip düğünlerde hır çıkaran cahil köy bebeleri.
Bokların istiflenmesi. iğrenç oluyorlar. Araba yoksa toplu taşıma eksikliği olabilir. Onun haricinde kötü bir şey görmedim.
Eşcinsel insanlara saygının olmaması. Hatta saygıyı geçtim, evinde akrabasında eşcinsel olan birini görünce öldürüyorlar. Örümcek beyinli ne kadar yaratık varsa köylere doluşmuş.
görsel
Evler eski belki ama manzara efsane. Şüphesiz balikesirli köylerimizde gelişme olsa köy enstitüsü olsa çok ileri gideriz diyor.
Bir sorunun çıktığında anında dedikodun yayılır. Sonunda dışlanırsın.
şehirdeyken hiç görmediğin değişik değişik böcekler görmek ve onların evine girmesi.
çok fazla arı dolaşması.
köy hayatını çok seviyorum, ama arkadaşlarda yazmış kesinlikle ilk sırada böcekler var, hadi sinek neyse ama böcekler çok ürpertici olabiliyor, hayatımda görmediğin değişik böcek türleri görüyorsun. mesela yatacaksın yorganı bir kaldırıyon fıldır fıldır kaçışan bir böcek!!! şimdi gel de yat o yatakta. bir de bakkalın olmaması, küçük bir bakkalcık bile yok. bunların dışında köyü severim, tertemiz hava, çiçekler, kuşlar ... ohh mis.
Çarpık ilişkiler.
seni sabahları uyandıranların aile fertleriniz değil sineklerin olması, köy sığırlarının her an yollara zıçıp ortalığı bok götürmesi, yada parasız kaldığınızda para kazanacak bir yerin olmaması.
eşek arılı köy helası. sokmasın bir yerimi diye tavuk gibi cırt edip kaçılıyor mecburen.