bugün

zorlukları ile beraber dünyadaki yapılabilecek güzel ve kutsal şeylerden biridir.köy halkının saygısını kazanmak,insanlara güneş olmak ,onları aydınlatmaktır.
(bkz: kardelen ayşe)
-oğlum git muhtara söyle, okulun çatısı uçtu.. usta getirsin yapsın...
-öğretmenim çatı zaten yoktu ki...kih kih kih
-e bu soğuk nerden geldi, çatırtı falan..
-öğretmenim duvar yıkıldı... kih kih kih
(bkz: kutsal görev)
Bizler günlük, küçük dertlerimizle uğraşırken doğunun köylerinde Türkçe bilmeyen ufacık çocuklara matematik öğretmeye çalışan, bunu sevgiyle yapan, eli öpülesi insanlardır. Üstelik can tehlikesi de cabası. Son zamanlarda elindekilerle yetinme, durumu idare etme kolaycılığına kaçmadan okulları için kampanyalar düzenleyenleri de vardır. idealist insanlardır. idealist insan olamıyorsak, en azından kesenin ağzını açarak birşeyler yapabiliriz diye düşünüyorum.Sigara parasıyla insanların gözlerinde umut ışığı yaratabilmek az da olsa "insan" olan için anlatılamayacak bir deneyimdir.
unutulmuş insandır, eğitim için en asgari şartların bile yerine getirilmediği yerde senede bir defa uğrayan müfettişlerin hesap soran çemkirmelerine maruz kalır. çoğu ahırdan bozma sınıflarda güneş doğmadan sobayı yakar (ki bazıları yanarak ölür) sadece kendini ısıtan sobanın etrafında titreyen çocuklarla beraber içi titrer. lojmanı olmayan yerlerde kıç kadar bir alanı-genellikle okul içindedir- kendine yaşam alanı yapar, en temel ihtiyaçları (wc, banyo...) gidermek bile işkence halini alır. elektirik olduğu zaman ancak lambayı aydınlatacak kadardır, eğer şanslıysa suyu vardır, tabii o da kışın donar.

sonra ülkenin neredeyse bütün aydınları milli eğitim bakanının hipnozunda gazetelerde boy boy öğretmenlere verir veriştirir.
en az bir çocuğun hayatını değiştirebilme fırsatını elinde bulundurmaktır aynı zamanda. ve bu, uğrunda mağarada bile yaşanabilecek derecede süper bi fırsattır.
ülkemin dogu tarafında bulunan ve henüz farkedilmemiş güzellikleri keşfe cıkmaktır birnevi..orada sureyya ayhan'ları,asık veysel'leri,karayılanları,cakırcalıları,kemalleri,inönüleri farketmek,gün ışıgına cıkarmaktır..

şerefli bir görevdir.
artıları ve de eksileriyle birlikte oldukça güzel bir deneyim olsa gerek. öğretmen, maddi yetersizlikleri unutup etrafında bir şeyler öğrenmek için yanıp tutuşan birilerinin varlığıyla huzur bulabilmektedir. ' öğretmenlik kutsal bir görevdir ' lafı bu duruma çok yakışmaktadır. muhtemelen öğretmenlikten çok daha fazla vasıfların gerektiği de bir iştir öyle ortada ' burada öğretmen benim kes lan sesini ' diyerek dolaşan her insanın harcı değildir.
(bkz: Şevket Süreyya aydemir)
(bkz: suyu arayan adam)

Köylülerin hayatına adapte olunursa çok zor olmayacağı kanısındayım.
(bkz: Çalı kuşu)
görsel
güncel Önemli Başlıklar