bugün

genellikle şehre uzak, gelişmemiş yerlere verilen ad.
Şehrin dışında kalan kırsal ve taşra bölgeler. Açılımı (bkz: Kalkınmaya Öncelikli Yer) dir.
görsel
görsel
görsel
genellikle şehre uzak olan, dışarıdan uğrayanın pek olmadığı yerler.
Kimi utanır.
Kimi aslını inkar eder.
Kimi yok sayar.

Çocıukluğum geçti lan burada.
Teyzelerim evlenmemişti. ilk torundum.
Bilsem vermezdim kocaya sadece beni sevsinler diye.
Bayram harçlığımla bi sürü gazoz alıyordum.... büyüdüm bayram harçlığı da vermez oldu oruspular.

Burda büyüdüm lan ben. Kimi zaman toprak çekti.
Köylü değilim de... şehirli diye hiç satmadım kendimi. Ruhumu da satmadım. Özümü de... beni tanımayıp yaygara koparan tavuğu da... evin kedisini de...
Ruhumu satmadım... benliğimi... pazarlamadım da.

Neyse... edip Akbayram’ın Pink floydun sesini bu saatte açıp dinleyebilmek özgürlüğü.
kadıköy mü bakırköy mü diye düşündürendir.
Her yaz gidesim gelen bir mekan türüdür. Ama zengin deiliz ki her yaz tatil yapak.
temiz hava, bol oksijen ve huzur demektir.
zengin olursam gidip yerleşeceğim yerdir,
Dağlıksa yaz günü bu saatlerde deri ceket giydirir.
Köy, toplumsal, ekonomik, coğrafi ve nüfus özellikleri ile şehirden ayrılan düşük nüfus yoğunluğa sahip kırsal yerleşim birimleri olup, ekonomik olarak genelde tarıma dayalı ve iş bölümünün gelişmediği yerleşimlerdir.

Köy yerleşimleri görece düşük nüfusa sahip (birkaç yüz ile birkaç bin arasında), şehirlere göre geniş aile tipinin yaygın olduğu, komşuluk ilişkilerinin, geleneksel dayanışma ve yaşam biçimlerinin sürdüğü sosyal yapılardır.
birgün emekli olunca gidip taşınacağım yer. stres ten uzak rahat bir kafa herşeye bedeldir.
Köy dediğin bağlı olduğu ilçeye 15-20 hadi en fazla 30-50 km uzaklıkta olur.

Bağlı olduğu ilçeye 70+ km uzaklıkta olan köy mü olur.
En yakın ilçe merkezi Bağlı olduğu yer aynı zamanda.

Acil hastanelik bir şey olsa kesin öldün.

Kozan ile 70+ km uzaklıktaki bazı köyleri;
Yukarıkeçili 79,0 km,
Akkaya 76,5 km,
Görbeyaz 73,7 km,
Kapıkaya 72,2 km,
Kalkumaç 71,2 km.

70 km mesafe dediğin il ile ilçe, komşu il ilçeler arası olur.
En yakın medeniyete 70 km mesafe ne demek. *
sosyal medya kurbanı olmuş yerleşim birimi. suratında binbir ton makyaj yahut günlük bakımıyla, yaşlı nineleri yanlarına alıp poz veren cici kızlarımıza ev sahipliği yapıyor bir süredir.
nufusu 2000 den assagi olan yurtlara verilen isim koylerde cami, mektep, otlak, yaylak, baltalık gibi orta malları bulunur.
Gönlümün kaldığı yer.

görsel
Bakirkoy ya da kadikoye mi gittin kardes sen. Nerdeymis oyle koy.
köy güzeldir. havası ciğerlere işler ferahlatır. insanları samimidir huzur verir. köy güzeldir.
Kitabi tanımı dışında herkes için başka başka anlamları olabilecek yerleşim yeridir. Benim içim çocukluk, bulutlara koşma, çimenlik, toprak kokusu, soğuk, kuzine...
Natural hayat. Evet.
iyidir, tezek kokusu da zihni açar. ben her köye gittiğimde bizim tezekliğin yanına varır, derin derin nefes alırım.
insan başına 200 kg ve üstü hayvan dışkısı bulunan yerleşim yeri.
Küçük yerleşim merkezleridir, şehirlerden ziyade köylerin tarihi cezbeder beni, ne zaman kurulmuş? Neden kurulmuş? Neden dağın başına gitmişlerde bu küçük köyü kayaların arasına kondurmuşlar? insanların birbirini tanıdığı, herkesin bir aile olduğu yerlerdir köyler.
Şehrin pespayeliğinden kurtulmus, doğası ve yaşamıile modernizm bataklığının içinde kuru bir adadır. (bkz: Şehrin insanı- ismet Özel)
Bir yünanistan köyü .Mursallı bu köyde Villa ev ler bir tek var .

Bende o köy de kalıyorum . işte bu yüzden bu köyle ilgili bir söz yazdım .

Bu köy dağda diye çok havalı bir köydür .
Nüfusu 500 ve altı olan mecra. Evet.