bugün

Simit alım gücü.

görsel
AN iTiBARiYLE 24 BiN TL HARCADIGIM KYK KREDiSi 87 BiN TL ÇIKIYOR
PEŞiN ÖDERSENDE 60 KÜSÜR BiN
REZiLLiK KELiMESi ÇOK HAFiF KALIR.YETMEZ AMA ALLAH BELANIZI VERSiN

görsel
Dolara mı bassam gram altına mı yoksa bitcoin mi alsam diye düşündüren kredi...
(bkz: dün yediğin hurmalar)
5 defa yapilandirip hic odemedigim borc. Odemeyecegim de. Ustunden gecmis 16 sene. Defol artik defol.
Kendindeneyabancıkız kredi mi veriyormuş?

Ulan kaç gün maruz kaldıysam artık. Kyk deyince bu hatun geliyor aklıma.
Abi bunu alırken diyorlar ki geri alacağız. Dönem zor ödemekte zorlanırsınız şuan anlarım da yıllardır ne bu öğrenim kredisi tantanasi? Almayın yada tantana yapmayın bu kadar basit.

Vaktiyle ben de başvurdum geri odemelisi çıktı reddettim, aileden geleni yedim geldim azıcık aşım ağrısız başım. Bu nedir ya.
ya kardeşim eğer cidden ihtiyacıniz yoksa almayın. benim gercekten ihtiyacim var yani ogrenci kafasiyla ve ailenin durumunu dusunerekten o 500 lira benim velinimetim birnevi. ama geçen okulun ogrenci sayfasinda bir postta gordum ki totalde 24.000tl tutarındaki kredi miktarı enflasyonu mütakiben katlanarak göte double penetration şeklinde girecek. postu atan kişi, totalde 15k civarindaki kredi tutarinin geri odemesinin 33k lara dayandigini soyluyordu hatta screenshot unu almisti. aileden imkaniniz varsa sike tassaga almayin o krediyi, misliyle gote girecek zaten. ben şu an bile daraldım amk bilmem kac sene sonranin enflasyonuyla o paranın geri ödemesi kimbilir kaça katlanacak. sırf kyk borcunu ödemek için çalışmasak iyi.
Birçok öğrencinin nasılsa af çıkıyor ümidiyle aldığı kredi.
Ben hiç KYK kredisi kullanmadım, bankadan kredi bile çekmedim hiç. Reşit olduğum günden beri de çalışırım. Bu fakir halkın evlatları aylık 500 liralık sadakaya borçlandırılıyor, TÜSiAD'ın ağaları vergi aflarını alıp, teşvikleri yerken. Zenginin affıyla KYK'yı bir mi tutuyorsunuz?Bunu yapıyorsanız kötü bir haberim var, sosyal devletin icadı fakirlerin isyan etmemesi içindir, senin zorla ödettiğin KYK yarın bir bakarsın sınıfsal bir Gezi'ye dönüşür başında patlar. Buyrun devam edin bu arsızlığa, anlayışsızlığa.He unutmadan, şu öğretmenler üç ay tatil yapıyor, yapmasınlar diye yırtınan ve kendisi için de bu imkanı isteyeceğine coşkuyla başkasını ezme gayretinde olan flying monkeys syndrome meczupluğunun da tedavisi zor tıpkı bu olayda da görüldüğü gibi, sıhhat ve afiyet dilerim.
geldiği gibi giden paracıklar.
reis çıkart bi af da şu kötü günler de bir nebze olsun herkesi rahatlat.
Bu yaşıma geldim ancak ödeyebildim. ihtiyaç harici almayın kankiler. Sonrada ödemesi evlat acısı gibi şerefsizim.
Yanlış yol ama yol nasıl güzel.
Alırken güzel, öderken bitmek bilmeyen kredi tipi.
öğretim süren boyunca kendini ellettirip para kazan ama o krediyi alma. 4 yıl almış birisi olarak hiçbir şey anlamadım aldığım paradan, 15 bin tl öde öde bitmiyor.
Bu nasıl paradır arkadaş ne aç kalıyorsun ne doyuyorsun.
Okurken yetmez, oderken bitmez bil bakalim nedir?
lanet olasicadir.
ödemek istemiyorum.
ödeyecek para kalmıyor.
Ödemesi bitmek bilmiyor.
Geri ödemenin bitmesine son 2 ayım kalmıştır hali hazırda. Pişman mıyım değilim, yine olsa yine çekerim.
Vakti zamanında bir nebze de olsa, diğer öğrencilere nazaran daha lüks bir öğrencilik hayatı yaşamama katkısı vardır. Hiç yoktan sigara parası çıkıyordu moruk.
para havadan geldiği için bedava gidi harcanıyor. hamburgerler, pizzalar, vodkalar, viskiler havada uçuşuyor (zamanında bol bol içkili fotoğraf atmıştım anın görüntüsüne) sonra kol gibi giriyor. 2050 girdi. iptal ettirdim. kredi kartındaki borç ta oraya oraya ekleniyor sandım ama öyle değilmiş. oradan da 500 küsür lira kaldı başıma.

bir daha kredi kartı almaya ve kredi çekmeye tövbe ettim. güzel bir ders oldu.

not : gerçekten ihtiyacınız yoksa ve harcamayı bilmiyorsanız almayın.
Su gibi harcanan para.

Zaten tam çekemiyorsun ki illa kesilecek, karttan yiyeceksin.

en son tam paramı ilk kredimde almıştım.

Umarım ödeme kolaylığı olur, harcaması güzel.