bugün

ödetirler.
Silinirse ödeyenlere haksızlık olur diyen amsalaklar.
Eskiden askerlik 24 aydı e o zaman onlar da gelip 6 ay olamaz biz neden fazla yaptık desinler sizde 24e tamamlayın?
sikeyim hepinizi bencik köpekler.
Bana burs çıktı sırf o bölümü yarıda bırakıyorum diye bursu almadım. Daha sonra istediğim bölüme gittim kredi verdiler. Ulan 1 senede zengin mi oldum. Ödemiyorum aw.
Alırken sonra öderim denilir. Her ay para düzenli yattıkça ayın 15ini görmeden gömülür. Okul bitince de daha vakti var, öderiz bir şekilde durumuna döner. Tarih geçtikten sonra faiz her ay işlemeye başlayınca ya ödenir ya da borç üstüne borç eklenir. Ama bir gün mutlaka ödenir. ben 6 liralık parayı 10 lira olarak ödedim. Yani demem o ki ödemem gibi bir seçenek yok, o parayı devlet senden seve seve alır.
eğlenceli bir hayal sözü, rüyada filan söylenebilir.

öyle bir ödetiyorlar ki, resmen s.ke s.ke ödetiyorlar. ben de böyle şekil şekil sağda solda "yeea ne ödiycem bana ne yeea" diye artist artist kofti anarşist tavırlarla dolanıyordum ortalıkta. mezun olduktan sonra ilk sigortalı işime başladım, maaşlı çalışıyorum bir yerde. maaş yattı, gittim atm'den çekicem, vermiyor aq. hesabınızda bloke var. gittim banka şubesine. "kardeş, maaşım yattı ama hesabımdaki parayı çekemiyorum, ne iş?" dedim. kızcağız baktı bilgisayarlardan bir şeylere... "hesabınıza borcunuzdan dolayı bloke konmuş. mevcut borcunuzu kapadıktan sonra ancak hesabınızdaki bloke kalkar." dedi... "ne borcu ki?" dedim, "öğrenim kredisi kullanmışsınız, ödeme yapmamışsınız bu nedenle size ait tüm hesaplarda bloke var." dedi.

bankadan kredi çekip gidip ödeyip, blokemi öyle kaldırabilmiştim.

yani "ben ödemem yeea, ben anarşistim, devletin yaptırımları bana sökmez" diye boş artistliklere girmeyin. resmen s.ke s.ke ödeyeceksiniz. bankadan kredi çekecek, kendi ayaklarınızla tıpış tıpış kendiniz yurtkur binasına gidip, o kuyruğa kendiniz gönüllü olarak girecek, sıranız geldiğinde o vezneciye bankadan çektiğiniz nakit krediyi kendi ellerinizle verip, yurtkur borcu ödenmiştir dekontu alana kadar o suratsız memurun "ne oldu yarra...m, hani anarşisttin ödemeyecektin? böyle alırız parayı." diyen bakışlarına maruz kalacaksınız.
Bende ödememiştim zamanında
Çünkü almadım.
bunu söyleyenin kendisi veya anne babası akp'ye oy vermiş ise sike sike ödetilmelidir.
akabe havuzcu mütahitlerin vergi borcunu nasıl sildiyse

öyle silecek

sile sile.
Pasalar gibi odemiyorum. Elbet birgun, birisi bunu silecek. Silene kadar devam amk.
Eşek gibi ödeyeceksiniz afedersiniz.
Fucka Fucka ödersiniz tasalanmayın.
lan olm bu klasik yılların tartışması ama bana ilginç gelen durum tartışmanın her iki tarafında da bulunmak etik açıdan, insani klaslık açısından rezil pozisyonlar.

yani kredi diye aldığın parayı ödeyemiyorum diye davranmak zaten sakil bi tavır,
ama bunu diyen adama da kalkıp ben ödediysem sen de ödeyeceksin, biz almadık sen misin alemin kuntizi, falan diyen bir tip olmak boydan boya kepazelik,

ısrarla da insanların çoğu ısrarla iki taraftan bi yerde durmayı tercih ediyor.

galiba bugüne kadar hep bu tartışmada yer almayan insanlarla yakınlık kurdum, fena da insanlarla yüzgöz olmadık çok şükür bu trick sayesinde.
--spoiler--

ama demirören ziraat bankasından 2 senesi geri ödemesiz tam 750 milyon dolar kredi alıyor ve bu krediyi ödemiyor, krediyi ödemediği ziraat bankasına sorulduğunda da "müşteri sırrı" diye cevap veriliyor.

--spoiler--

Sözlüğün en büyük kemalistlerinden olan tengir budunun hukuku pek iyi bilmediğini gördüğümüz başlıktır.
Bildiğiniz üzere 2016 yılında kişisel verilerin korunması hakkında kanun çıktı. Bu kanun neticesinde sizin şahsınıza ait tüm bilgilerin bir başkası ile paylaşılması yasaklandı. Bu gerçek kişi olabileceği gibi bir tüzel kişide olabilir.
Yani siz bir bankaya gittiğiniz zaman aaa komşum ahmetin ne kadar borcu varmış dur sorayım diyemezsiniz. Eğer banka size bu konusa cevap verirlerse bu suç teşkil eder.

Bankada burada kişisel verilerin korunması hakkında kanunu dikkate alarak cevap vermemiş.
Yani kimse kimsenin parasının üzerine yatmadı.

Muhalifler size buradan ekmek çıkmaz. Ama azminizi beğeniyorum. Bu şekilde devam.
Muhalif ve kemalist tengire selamlarla.
ben aldım ödedim valla sizde ödeyeceksiniz. sonuçta ben bu insanların vergilerinden kredi aldım ve ödedim de . bu toplum enayi değil.
en aşağı ana parayı ödeyeceksiniz.
ondan sonra cengiz inşaat vurgun vurdu filan diye ağlıyorsunuz.
sizde yolunu bulsanız o dolandırıcılardan ihalecilerden farkınız yok yani.
geçin bu ayakları.
(bkz: demirören in ziraat ten aldığı 750 milyon dolar) için tek kelime etmeyen, pelikan yalısından yönetilen namussuzların hücum ettiği başlık.

siz konuyu çok yanlış anladınız namusu pelikandan aldığı paradan daha az olan aktroller.

kimse kyk borcunu ödemekten kaçmıyor, zira kyk borcunu ödemeyen gence hemen haciz gönderiliyor, babasının evine haciz geliyor.

ama demirören ziraat bankasından 2 senesi geri ödemesiz tam 750 milyon dolar kredi alıyor ve bu krediyi ödemiyor, krediyi ödemediği ziraat bankasına sorulduğunda da "müşteri sırrı" diye cevap veriliyor.

kyk kredileri ne kadardır bilmiyorum, diyelim 10 bin lira olsun.

10 bin lira için henüz iş bulamamış gençlere haciz gönderilen bir ülkede, domuzu eksik işadamı ziraat bankasından 750 milyon dolar kredi alıp ödemiyor, ama siz kyk borcunu ödemiyoruz diyen gençleri başlıklar açıp linç etmeye çalışıyorsanız, sizler namussuzsunuz demektir.

şerefinizi, namusunuzu pelikan yalısına kaça sattıysanız söyleyin, aynı parayı sizlere ben bulup vereceğim, hiç olmazsa hayatınızın bundan sonrasını namuslu ve şerefli bir şekilde yaşayın.
Odemiyorum değil odeyemiyorum. O kadar param yok.
--spoiler--

en kötü iki senede bir vergi borçları için yapılandırma kanunu çıkıyor. bu kanunla birlikte, işleyen faizin çok büyük kısmı siliniyor. üstüne rahat ödenebilir taksitlerle ödeme yapılıyor. üstüne bir de kalan taksitleri toplu ödeyip kapatayım derseniz, ekstra indirim yapılıyor.

--spoiler--

Yoksul insanlara verilen karşılıksız ödemeli kyk kredisi ve yurtları da cabası.
Hep armut piş ağzıma düş mantığı ile hareket etmek yanlış olur.
Hayatım boyunca özel okullarda burslu okudum. Cok şükür gerek ailem, gerek part time kendim çalışmam nedeni ile çok rahat hak kazanabilecekkem kyk kredisi, başbakanlık(o zamanki ismi ile) bursu gibi bursları kullanmaya hiç niyetim ihtiyacım olmadı.

Kaldı ki o zaman tsk ve devletin başkaca kurumlarında kritik pozisyonlarda yakın akrabalarım bulunması sebebi ile başvurmam da “kayrılma” düşüncesi yaratabilir diye zaten ailem de doğru bulmazdı.

Şimdi bakınca ne kadar doğru karar vermişiz bir kez daha anlıyorum. Bir yardımın bu kadar siyasallaştırılması doğru değil.

Devlet gerekli kolaylığı yapacak, borçlu da borcunu ödeyecek.
Hayatım boyunca borçtan hep çok korktum. Bu yüzden öğrenciyken bu krediyi de kullanmadım sonra ödemesi olacak diye. Ki çok ihtiyacı olan da biriydim. Öğrenciliğim açlıkla geçti diyebilirim. Şimdi millet borcunu ödememek için kırk takla atıyor. Memleketin tek dürüstü benmişim demek ki. Ödeyemem belki diye kredi almadığıma göre.
Eğer borcunuzu vaktinde ödemezseniz ileride bu durumun düşük faizli banka kredisi çekmekden farkı yok.
Devlet sizden borcu için faiz istemeyerek zaten güzellik yapıyor. Lütfen fazlasını isteyip hazıra alışmayın.
--spoiler--

eğer doğru düzgün yönetilen bir ülke olsaydı, iç edilen paralar ülkenin kalkınmasına ve yeni istihdamlar yaratmaya giderdi. liyakat olsaydı bu gençler düzgün işlerde çalışıp hak ettikleri paraları kazanabilselerdi o zaman geri ödemelerini istemeye hakkınız olurdu.
ülkenin şu halinde kyk borcunu öde demek küfür etmekten farksız.

--spoiler--

Kendi başarısızlığını sürekli siyasete alet edip sürekli yakar yakanıp şikayet eden Böyle tipler genelde ileride hiçbir şey yapamıyor.
Eleştirmeyin çalışın çabalayın emek verin çözüm üretin.
Almasaydın zorla mı verdiler? Ben de aldım yeri geldi işsizlik maaşım kredinin son gününün bir sonrasına denk geldi 1 gün geç ödediğim için faiz ödedim ama işsizken işsizlik maaşımla ödedim.

Eleştireceğiniz konu şu olur mesela işe başlamadan ödeme başlamasın, işsizken taksitleri ertelensin vs. Öbür türlü ödemiyorum diye bir şey yok.
https://mobile.twitter.co...click&vertical=trends

Twitterda açılan tag.

Siz alınan o parayı öğreniminiz boyunca güzelce yediniz şimdi ödemeye gelince ödemiyormusunuz. Ben o parayı daha sonradan ödeyemeceğimi bildiğim için almadım o parayı. Şimdi eğer sizin borcunuz silinirse kyk borcu almayan bana ve onca kişi için adaletsiz bir durum yaratmayacak mı bu durum.
Devlet hali hazırda alınan paranın faizlerin yüzde 90 lık kısmını sildi ve paranın ödemesini erteledi.

Lütfen z kuşağı olarak daha fazla armut piş ağzıma düş mantığı ile düşünmeyin. Çalışın çabalayın en önemlisi de emek verip bir şeyler yapmaya çalışın.

Ne yazık ki kolay yoldan para kazanmanın hiçbir yolu yoktur.