bugün

Kurtulamadığım bir leke gibi yapışmış illet borcum. Sadece 2500 TL var dün ödemeyi unuttum taksidini, 10 lira girmiş. yarın ödeyeceğim 20 TL faiz gelecek. Ödemezsek kartopu gibi gene büyüyor. Virüs gibi bir şey pislik şey.
Faizler silinecek mi amk ? Son 3 taksit kaldı silinecek fazla para ödemeyim diye bekletiyorum en son haciz gelecek.
sağda solda yemesi eğlenceli ve zevkten uçururken,
geri ödemesi yerken eğlenmenin aksine zor gelen borçtur.
geçmiş olsun alanlara.
Geçen sene ödemesini bitirdiğim borçtur efendim. Şimdiki aklım olsa o paralarla ya dolar alırdım ya da altına yatırım yapardım. Sonuçta o dönemlerde dolar 4 lira bile değildi. Neyse son pişmanlık fayda etmez, evet.
Bu ay bitmeden aradan çıkarırsam benden iyisi yok.
Hatırlamayın! Ev araba alamiyorum ya! Haciz şokunu kaldıramam. Fakir gibi yaşamaya alışıktık zaten verdikleri 260 tlden.
Sevgilisi ile yediği krediyi size ödeten kızlar için borcunu harcını bitirmiş ramboları üzdünüz beyler.
Evlendikten sonra ödedim, ödedik.
bu borcu ödeyip, ne ürettiği, ne ihracatı yaptığı belli olmayan şirketlerin milyon dolarlık vergi borçlarının silindiğini görüp hala oy veren aklı başında insanlar var. bence siz vergiler altında ezilmeyi, okurken ağzınızın kokmasını, fotokopi için evden harçlık istemeyi, arkadaşlarınız yiyip içip gezerken evde malak gibi oturmayı, beş parasızlığı hakediyorsunuz. sonra da dürüst biri size aç fakir diyince onu düşman ilan ediyorsunuz. dayanabildiğiniz kadar dayanın. çünkü yeme sırası bana geldiğinde benide doyuracaksınız. bi fransız ihtilali falan mı yaparsınız o zaman ne yaparsınız bilmem.
2023 yılında düzenleme beklediğim borçtur.
borç yiğidin kamçısıdır, kyk borcu ise okumuş yiğitlerin kamçısıdır.
33 ay ödedim AMK.
görsel

Swh.
parayi alirken guzeldi oderiz ya diye tak tak attiniz imzalari sigaralari paket paket alip üflüyordu cogusu simdi lafa gelince e kyk borclari affedilsin. ulan kim neyi affediyor adi ustunde kredi bu sen bankadan kredi cekip araba alip e benim banka kredimi affetsin diyor musun yoo. o zaman gidip odeyeceksin kardeşim. burada maddi sıkıntısı olup almak zorunda olan arkadaslari tenzih ederim. onlara zaten burs cikmamasi asil sorun olandir. benim lafim bos yere krediyi alip fuzuli masraflarda kullanip simdi aglayanlara.
Kyk borçları affı gelsin.
yerken az gelir yetmez , öderken de çok gelir ödenmez nasıl bir borç bu aq.
devletin bir nevi bankacılığa soyunup öğrencilere kredi açmasıdır. ihtiyacı olup alanlar zaten borcun ödenmesi gerektiğinin bilincindedir. ancak diğer yüzsüz arkadaşların da bu parayı kendi istek ve imzalarıyla aldıklarını idrak etmeleri gerekli. tabi bursu sonradan krediye dönenlerin dava açıp hakkını savunması şiddetle önerilir çünkü çoğu zaman görevliler uyanıklık yapıp para sömürmeye çalışabiliyorlar.
Önceden de bir yerde bahsetmiştim bundan.

açıkçası zamanında ihtiyacım yoktu, almadım. ileride götüme girecek kazığın ebatlarını tahmin edebiliyordum.

ancak alanlardan duyuyorum ki saçma sapan bir uygulamaya konu oluyor.

diyelim adamın 5,000 lira borcu var. kendisi bir süre işsiz kaldıktan sonra iş buluyor, hesabına bir anda 7,000 lira para geliyor.

hop e-haciz. banka hesaplarına blokeyi yapıştırıyor devlet.

Buraya kadar normal.

peki bundan sonra mantıklı olan ne? devlet hesaptan borcu (daha doğrusu günü geçmiş taksitlerin toplamını) alır, blokeyi kaldırır.

türkiye'de öyle olmuyor.

Devlet diyor ki; "kardeş sen borcunu yatır, blokeyi kaldıralım." Adam "e tamam param hesapta, alın ordan borcu, blokeyi kaldırın" diyor.

Devlet "olmaz" diyor. önce para, sonra bloke kaldırma.

Lan adamın parası zaten sizin bloke koyduğunuz hesapta.

mantığa bak.
önümüzdeki seçimlerde silinecek olan borçtur. ödeyen kerizler şimdiden ağlama metinlerini yazmaya başlayabilir.
Mayıs ve haziran olmak üzere iki taksidim kaldı. Çektiğim krediyi biriktirdim ve akıllı bir şekilde kullandım. Geri ödemeyi de pek zorlanmadan ödedim bitti sayılır.

Eskiden taksitler uygundu. Yeni işe başlangıç maaşıyla bile pek bir zorluk çekmeden ödeniyordu taksitler. Ama artık ödemek çok zor. Maaşın 1/4'ü 1/5'i kyk taksidi mi olur lan. Morgıç mı amk bu? Bundan sonra başvuracak arkadaşlar iyi düşünsün derim.
Geçen sene yüksek lisansını yeni bitirmiş bir tanıdığımın 14 bin TL olan borcu bu sene 26 bin tl’ye Çıktı. Biliyorsunuz kyk borçları beyaz eşya fiyatlarına göre belirlenir. Yani beyaz eşya fiyatları geçen seneden bu yana neredeyse %100 artmış. Sorarlarsa enflasyon %10 deriz.
Ödemek sorun değil de haksız yere geri ödemesiz alanlar ne olacak ?
Suriyeli kim de geri ödemesiz alıyor ?
Hayata 1-0 yenik başlamaktır.
madem ağlayacaktınız o zaman almayacaktınız dediğim borç...
ertelememle birlikle faizli lisans+yüksek lisans aylık 1500 lira ödediğim, 2024'e kadar da devam edecek pelikan yalısı destek fonu.
alırken eğitime değil karıya kıza harcayanların öderken itiraz ettiği borç.
güncel Önemli Başlıklar