1. 1.
    biz ödedik siz de ödeyin diyerek kyk borçlarının silinmesine karşı duran güruhtur.

ulan be amık.

sen kyk borçları silinmesin diyorsun ama bir yandan "bedelli askerlik" çıksın diye götünü yırtıyorsun.

ben askerliğimi aslanlar gibi yaptım o zaman sen de bedelli değil gidip benim yaptığım gibi şafak sayarak yapacaksın. madem sen ödedin diye ben de kyk borcunu ödüyorum.. sen de ben askerlik yaptım diye sike sike o askerliği yapacaksın.

amına koyduğumun ılık götleri sizi.
    13 -22 ... selam ben psycho
  2. 2.
    Bana burs çıktı yiyin birbinizi mk.
    8 -3 ... tatardoktor
  3. 3.
    benim mk,ben ödediysem sen de öde köylü kurnazına bak biz memleketin enayisi miyiz?
    4 -6 ... penald
  4. 4.
    Kyk borcum yok ama böyle bir borcun hiç olmaması daha doğru olduğu için silinmeli hatta kredi verilmemeli burs verilmeli.

Ülkede zaten her şeyden fazla Fazla vergi alınıyor. Zaten devlet kişilerden o burs ya da kredi adı altında verdiği parayı siz ödemeden de sizden kat kat aldığı vergi ile çıkarıyor.

Yani bu yaptıkları yardım değil zaten olması gereken.
    5 ... keyf kahyasi
  5. 5.
    evet borcu hemen ödeyenler. lafım size. çok enayisiniz.
    5 -6 ... selam ben psycho
  6. 6.
    ben devletten herhangi bir para almamaktayım ancak kredi alıp da ödeyenler ve daha sonra ödeyeceği için almayanlara haksızlık olacağı için silinmesini istemiyorum bundan daha doğal ne var.
    2 -2 ... birsabahgelecekkardanaydinlik
  7. 7.
    Farklı olayları birbirinin yerine koymaya kalkan sığırlardan akıllı olan güruhtur.
    3 -2 ... planimdabuyoktu
  8. 8.
    askerlik devlet tarafından getirilen bir yükümlülüktür. değişmeye açıktır ve bir sözleşme usulüyle bu mesuliyetin altına girilmez.

ama borç ilişkisi sözleşmeye dayanır ve devletin bütçesi eşitlik ilkesine aykırı kullanılmaz.

devlet politika olarak bundan sonra kredi yerine her öğrenciye burs verebilir, ancak hükümleri geçmişe yönelik uygularsanız en başa dönüp bu haktan tüm yükümlülerin yararlanmasını sağlamak zorundasınız.

olay kanunilik ilkesine aykırı davranma alışkanlığının bir devlet geleneği olmaması.
    bu hukuk düzenine de yansır. insanlar her daim af düşüncesiyle normalde giremeyecekleri yükün altına girerler ve bunu haklı bir güvene dayanarak yaparlar.

bedelli askerliğin çıkartılıp çıkartılıp kaldırılması da bu hususta sıkıntılı bir durumdur.
    hukuk kuralların koyulmasıyla değil doğru uygulanmasıyla tesis olunur.

edit: bu sıkıntı şu andan dahi başlamış. borç bırakmayan kişilere enayi diyen bir cins türemiş bile.
    borcunu zamanında ödeyen kişiyi cezalandırıp geciktiren kişiyi mükafatlandırmamak şarttır.
    yoksa insanlar bu güvene dayanıp borçlarını zamanında ödemezler. bu en çok vergi hususuna yansır. devlet de aynı parayı ötv den şundan bundan tahsil eder, olan vatandaşa olur.
    5 -2 ... raduyev
  9. 9.
    Vergiler kalksın ben o borcu tek kalemde öderim.
    2 ... yok herif
  10. 10.
    o zaman devlet ne zaman yeni bir iş yapsa yaptırmayalım.

mesela af çıkacağı zaman.

hapis yatmışlar kalksın "biz yattık siz de yatacaksınız, af falan yok istemiyoruz" desin.

hani sen enayilik edip hızlıca ödemiş fırsatları kaçırmışssan bu benim hiç sikimde olmaz. ki kyk borçları silinmemiş bile. silinmeden bu kadar kudurduysanız..
    3 -4 ... selam ben psycho