bugün

nilgün marmara güzelliği.

Bir karga bir kediyi öldüresiye bir oyuna davet ediyordu. Hep böyle mi bu?
Bir şeyden kaçıyorum bir şeyden, kendimi bulamıyorum dönüp gelip kendime yerleşemiyorum,
kendimi bir yer edinemiyorum, kendime bir yer.'.. Kafatasımın içini, bir küçük huzur adına
aynalarla kaplattım, ölü ben'im kendini izlesin her yandan, o tuhaf sır içinden! Paniğini kukla yapmış
hasta bir çocuğum ben. Oyuncağı panik olan sayın yalnızlık kendi kendine nasıl da eğlenir.Niye izin vermiyorsun yoluna kuş konmasına
niye izin vermiyorum yoluma kuş konmasına niye kimselerizin vermez yollarıma kuş konmasına?
"Öyle güzelsin ki kuş koysunlar yoluna
"Bir karga bir kediyi öldüresiye bir oyuna davet ediyordu. Hep böyle mi bu?
Bir şeyden kaçıyorum bir şeyden, kendimi bulamıyorum dönüp gelip kendime yerleşemiyorum,
kendimi bir yer edinemiyorum, kendime bir yer.´.. Kafatasımın içini, bir küçük huzur adına
aynalarla kaplattım, ölü ben´im kendini izlesin her yandan, o tuhaf sır içinden! Paniğini kukla yapmış
hasta bir çocuğum ben. Oyuncağı panik olan sayın yalnızlık kendi kendine nasıl da eğlenir.Niye izin vermiyorsun yoluna kuş konmasına
niye izin vermiyorum yoluma kuş konmasına niye kimselerizin vermez yollarıma kuş konmasına?
"Öyle güzelsin ki kuş koysunlar yoluna" bir çocuk demiş."

Nilgün Marmara

Paniğini kukla yapmış
hasta bir çocuğum ben..

Paniğini kukla yapmış
hasta bir çocuğum

Paniğini kukla yapmış
hasta..

Paniğini..

Kukla.
yine yavuz...

http://www.youtube.com/watch?v=dMq5HLOjHuU
Nilgün marmara'nın yalnızlığı en güzel anlattığı şiirlerinden biri... Hep bu şiiri parça parça okurum.

"Bir karga bir kediyi öldüresiye bir oyuna davet ediyordu. Hep böyle mi bu?"

"Öldüresiye bir oyun" Ama kedi kargayı değil karga kediyi davet ediyor bu oyuna. Aynı birkaç satır sonra göreceğimiz "ayna" imgesi gibi tersine dönme durumu var.

kendimi bir yer edinemiyorum, kendime bir yer.'..

"Kendimi bir yer edinemiyorum" Bir mekân olarak insan... işte yalnızlığın had safhası. Öyle ki bu yalnızlıkta tüm roller değişir, kuş, kediyle oynar, kişinin kendisi bir adres, bir memleket olur... O kadar yalnızlaşır ki artık anlamın bir değeri kalmaz. Olan tek anlam anlamsızlıktır!

Kafatasımın içini, bir küçük huzur adına
aynalarla kaplattım, ölü ben'im kendini izlesin her yandan, o tuhaf sır içinden!

"ölü ben'im" şte bu tanım bana samuel beckett'ın içinde katledilmiş bir varlık hissetmek tanımını getiriyor aklıma. Ve bir huzur... Ölümle başbaşa kalınca, onu görünce elde edilecek bir huzur. işte bu yaşamı iliklerine değin hisseden bir canın duyumsayabileceğidir.

Paniğini kukla yapmış hasta bir çocuğum ben. Oyuncağı panik olan sayın yalnızlık kendi kendine nasıl da eğlenir.

"Paniğini kukla yapmış..." Bu sözün neler anlattığı o kadar aşikar ki... Ne zaman okusam veya usuma düşse ince bir üşüme sarar dört bir yanımı. O heyecanı, paniği, korkusu artık sahip olduğu tek oyuncak olan biri... işte hüzün ve anlaşılmama buradan başlıyor!

Niye izin vermiyorsun yoluna kuş konmasına
"Öyle güzelsin ki kuş koysunlar yoluna" bir çocuk demiş.

Öyle güzelsin ki Nilgün, yoluna kuş koysunlar diye bir boşluğa emanet ettin kendini bir gece vakti! Ah ne olurdu bu kadar büyümesen de hep çocuk kalsan...
mükemmel şiir. öyle güzelsin ki kuş koysunlar yoluna.
çok tatlı, çok sevimli, içi tomar tomar sevgi dolu olan şiir.

şöyle bir şey de var https://twitter.com/sokak...status/475619152686624768
''Bir karga bir kediyi öldüresiye bir oyuna davet ediyordu. Hep böyle mi bu?
kendimi bir yer edinemiyorum, kendime bir yer.''

nilgün marmara'nın insanın ciğerini dağlayan harikulade olan şiiri.
türk şiir tarihinde yazılmış en iyi şiirlerden birinin en vurucu cümlesi. herkes bu cümledeki derinliği hissedemez, hisseden de anlatamaz.
bugün üzerine düşündüğüm söz öbeği.

anlamları

şimdi ince insanlar kuşları rahatsız etmezler. bu yüzden de biri gitmesin diye yoluna kuş koyup onun gitmesi engellenebilir zira o ince insan o kuşları rahatsız etmemek için gitmeyecektir.

ikincisi ise bazı kuşlar çok güzel ve renklidir sesiyle görüntüsüyle hoş eder insanı. bu yüzden o güzelliği görmek ve duymak için çok şey verebilir. dolayısıyla, birinin güzelliğine atıfta bulunmak için kullanılmış ve sen de kuşlar kadar güzelsin, kuşlar senin güzelliğine eşlik etsin gibisinden bir anlam taşıyor olabilir.

eleştirmen miyim şizofren mi hala anlamadım hehe.