bugün

(bkz: kuz) kökünden türemiştir. Kuzun anlamı ise "gölgede kalan"dır. Evin kuzu, dağın kuz tarafı vs.
Atalarımız kyknin geniş bozkırlarında yaşadıkları için onlar için kuzey her zaman kuz olmuştur.
soğukla özdeşleşmiş kelimedir ama güney kutbu da soğuktur. ne enteresant. ewet.
Güneyin tersi.
kullandığımız normal haritaya bakınca haritanın üst tarafı.
Gelmiş geçmiş en sikko isimler arasinda top 5.

Aleyna bile daha sempatik.
güneyin zıttı, karşısında olan yön. insanların büyük bir kısmı kuzey yarımkürede yaşadığı için kuzey denince akla gelen ilk şey soğuktur. bir de bana mı öyle geliyor bilmiyorum bu kuzeyin ciddi anlamda medeniyetle bağdaştığını görüyorum kuzey amerika daha gelişmiş avrupa'nın kuzeyi(almanya, finlandiya, norveç, isveç, danimarka) daha gelişmiş. memleketim türkiye'nin kuzeyinde. bunun soğuk hava ile bir alakası olabilir mi emin değilim. kuzey iyidir severim.

tek bir istisna var o da kuzey kore zaten tüm dünya onların ne bok yediğini ne yapmaya çalıştığını bilmiyor pek mantığa sığdırılamaz. o da sayılmaz yani.
kuzey güney dizisi'nin izlenme sebebi olan bir karakterdir. hayatıma böyle karaktere sahip bir insanın girmesini çok isterdim.
karakterli bir karakter.
http://galeri.uludagsozluk.com/r/kuzey-286962/
(bkz: kuzey tekinoğlu)
kıvanç tatlıtuğ' un yeni oynadığı dizide ki karakterin ismi.
kuzluk yani gölgelik olan tarafı ifade eder. kuzey yarımkürede gölgeler günün her saati kuzeybatı ila kuzeydoğu doğrultusunda olur.

demek atalarımız kuzey yarımkürede yaşıyormuş. nasıl da bildim ama.
sağ elinizi güneşin doğduğu yöne verince yüzünüzün baktığı yön.
dram/ komedi
Gösterim Tarihi : 12 Haziran 2009
Yönetmen : Rune Denstad Langlo
Senaryo : Erlend Loe
Görüntü Yönetmeni : Philip Øgaard
Müzik : Ola Kvernberg
Yapım : 2009, Norveç , 78 dk.

Oyuncular

Anders Baasmo Christiansen (Jomar Henriksen) , Marte Aunemo (Lotte) , Celine Engebrigtsen , Kyrre Hellum , Mads Sjøgård Pettersen
Kuzey, geçirdiği sinir krizinin ardından kayak sporunu bırakıp hüzünlü, bir inziva hayatı sürmeye başlayan Jomar'ı anlatan ve romantik doğa manzaraları içinde ilerleyen mizah duygusu yüksek, başarılı bir yol komedisi.

Beş yıl sonra Jomar kar motosikletine binip, yeni bir başlangıç yapmak için gerçekliğe, eski kız arkadaşının ve o zamana dek varlığından bihaber olduğu oğlunun yanına, kuzeye doğru tuhaf ve dramatik bir yolculuğa çıkar. *
Falan filan ıvır zıvır bir film. Yanınızda eğlenecek biri yok ise sakın gitmeyin.
ülkemizin coğrafi konum itibarıyla üstünde bulunduğu yarımkürenin ismi.
saglam cali$an bir pusulanin daimi gosterdigi yon.
bir kutup, (bkz: kuzey kutbu)
bir yildiz, (bkz: kuzey yildizi)
güneşin doğduğu tarafı yani doğuyu sağınıza batıyı da solunuza aldığınız vakit,küçük eniştenin gösterdiği yöndür.
(bkz: ŞiMAL)
son dönemlerde yaygınlaşmış, insanda "buz gibi" hissi yaratan bir erkek ismi.