bugün

. . . tüm atlaslarda karanın olmadığı denizde ki kutup kuzey, antarktika'da ki güney kutbu olarak adlandırılır. Hiç bir referans orjin noktası olmayan evrende bu karar nasıl verilmiştir. Merak konusudur.kuzeyin güney, güneyin de kuzey olmadığını kim nerden bilebilir.
. . . tarihin değişimine bakın eğer kutuplar yanlış isimlendirilmişlerse amerika iç savaşını güneyliler kazanmış oluyor. Güney kıbrıs türk cumhuriyeti olarak revize edilecek tabi ki yavru vatan. Daha bir çok yanlış. Bu konu acilen aydınlatılmalı.
. . . anlayamadım niye norveç. Komple bütün protonlar orda mı toplanmış. Yoksa adamların dünya ya bakışı mı pozitif.
Sebep şu bak modern dunya akademilerinin ve cografi keşiflerin referans noktası ve merkezi europa olduğu için onlarında en yakın kutbu kuzey kutbu. Hani harita üstünde düşün guneye gidiyorsan akdeniz kuzeye gidiyordun baltık.
Ama güzel soru bak sevdim. *
Herhangi birşeye başlarken genelde yukarıdan aşağıya doğru gidilir.
Örneğin bir kağıda yazı yazmaya aşağıdan başlayanı görmedim.yada dondurma külahını alttan yalamaya başlayanı.
Yönetim şemasında bile liderler hep üstte olur.

Kaşifler bilim insanları sömürgeciler ve dünyaya hükmedenler hep kuzeyde yani üstte.

Üstün olmak üstte olmak işte bütün mesele bu.
Güneyliler.