1. 1.
  1.ırak savaşı öncesi ağırlıklı olarak erbil ve çevresi kabaca 36. paralelin kuzeyindeyken bugün amerika sayesinde bağdatlara kadar yayılıp ırak devlet yönetiminin en tepesine oturmuş önderliğini (bkz: mesut barzani)ve (bkz: celal talabani) nin yaptığı kuzey ırakta federatif bir devletten bagımsızlık hülyalarına kapılmış bu yolda ilerleyen topluluk.ıraktaki en kalabalık 3 toplumdan(ırk değil)biridir.

  diğerleri için: (bkz: sunniler) (bkz: siiler)

  ülkeniz işgal ediliyor ve ülkenizden birileri çıkıp işgal eden ülkeye teşekkür ilanları veriyor ve o ülkenin en yakın destekçisi oluyor..peşinden utanmadan komşu ülkenin topraklarındaki insanları karıştırmaya çalışıyor sadece türkiye değil suriye ve iran daki kürtleri de tahrik edip olaylar çıkarttırıyorlar..ve sadece komşuları ve kendi ülkesindeki yurttaşlarının değil tüm islam dünyasının nefretini kazanıyorlar..ancak yanılıyorlar amerika elbet bir gün buralardan çıkacak ve ülkesine dönecek işte o zaman merak ediyorum kendileri ne yapacak,başlarına ne iş gelecek..işte o an geldiğinde biz bir çılgınlık yaptık amerika ya güvendik diyeceklerdir mutlaka..
  3 -1 ... giray
 2. 2.
  saddam in basini yiyen ve irak i boka sokan kitle.
  1 -2 ... imhotep
 3. 3.
  kısa ve net: g.tleri kalkan grup.

  edit: açık açık türkiye'ye meydan okuyan bu kişilerle ilgili yukarıda yazılanı kötüleyen kişi..senin de kanın bozuk,git onlarla yaşa,bu ülkede her zaman ezileceksin.
  3 -1 ... metin oktay
 4. 4.
  abd tarafıdan sadece bir piyon olarak kullanılan ve bundan öteye gidemeyecek olan topluluktur.

  ırak'ın işgali sırasında abd'ye kıyak yapmışlardır. kıyakçılığın sonu ayakçılıktır yalnız, uyandırayım.
  -1 ... insomniac
 5. 5.
  (#1079348)
  1 ... imhotep
 6. 6.
  --spoiler--
  Iraklı Kürtler ABD'ye fazla güveniyor
  amerikalı uzman Michael Rubin: Iraklı Kürtler, Türkiye nin ne kadar kararlı olduğunu kavrayamadı. ABD ye fazla güveniyorlar

  Amerikan Enterprise Institute kuruluşunun uzmanı Rubin, muhafazakar eğilimli The Weekly Standard dergisinde yayımlanan makalesinde, ABD Dışişleri Bakanlığı nı da fazla hoşgörülü davranarak Iraklı Kürtleri cesaretlendirmekle eleştirdi. Rubin, Iraklı Kürtlerin terör örgütü PKK ya verdikleri desteği örneklerle şöyle anlattı:

  * PKK lı teröristlere Kürt pasaportu veriliyor, Barzani bölgesinde 6 tane üsleri var. ABD nin peşmergelere verdiği silahlar da PKK ya aktarılıyor.

  * PKK nın elebaşılarından ikisi, Ekim 2006 da Erbil de bir hastanede tedavi oldu, üç ay sonra da yine Erbil de bir lokantada yemek yerken fotoğrafları çekildi

  * Çok sayıda Kürt, peşmergelerin, Türkordusunu Irak ın kuzeyindeki dağlarda yenebileceğini söylüyor ve buna inanıyor. Ancak hiçbir durumda böyle bir şey olmayacak

  * Barzani, Kürtlere Amerikan sempatisinin anlamını fazla büyütüyor. Washington, Türkiyenin Irak ın kuzeyindeki PKK kamplarına karşı olası bir sınır ötesi operasyonunu onaylamasa da, bunu anlayışla karşılar. Avrupa nın kaygıları da, Ankara yı PKK üslerine taarruz etmekten alıkoymaz.

  * 23 Haziran 2004 te ABD yetkilileri, Kürt liderlere 1,4 milyar dolar transfer etti. Bunun üzerinden daha bir hafta geçmeden yerel Kürt yönetimi, bir Norveç şirketiyle petrol arama anlaşması imzalayarak, Irak ın birliğine darbe vurdu.
  --spoiler--

  kaynak: habernokta.com

  en son abd'ye güvenip de saddam'a karşı ayaklanınca yüz üstü bırakıldıklarında katliamdan kurtulmak için türkiye'ye sığınmışlardı. bu sefer o seçenekleri de olmaz. bütün bölge ülkelerini kendilerine düşman ederek kuracakları devlet ölü doğmuş bir çocuk gibi olur, yaşamaz.
  ... balsikeste baysungur
 7. 7.
  amerikaya bile bile tornistan giden halk... ibranidirler... olmayanları da eriyip olacaklardır...
  ... demolay
 8. 8.
  yakın bir tarihte abd tarafından büyük bir kazık daha yiyecek ama bu sefer yardım edecek kimseyi bulamayacak güruh.
  ... exiq
 9. 9.
  saddam ın başına bela açmışlardır. saddam da bunlardan kurtulmak için bunları ülkeden atmaya kalkmıştır.
  techir zorunlu göç yani. bu durumda bütün dünya nın saddam ın karşısına geçmesine sebep olmuştur. saddam la hesabı olan devletler, hesaplarını bu hata üzerinden tahsil etmeye çalışmıştır.

  yani saddam ın sinirlerine hakim olamaması sonunu hazırlamıştır.

  saddam orada hükümranlığını sürdürmek istiyordu ise, sakin davranıp, bunun bir savaş olduğunu unutmayıp kayıpları en aza indirerek, onların zayıf bir anını beklemeliydi.

  - pilot o olaylar şu an güneydoğu nun durumunu andırıyor la.
  + valla mı ?
  ... pilotmont