bugün

Maalesef çoğu eşkiya kökenli olup, halkı haraca bağlamışlardır, ha bu olay vatanın müdefası için yapıldıysa amenna, ama kendi şahsi çıkarları için yaptılarsada onuda Allah bilir, ön yargılı olmamak lazım yinede daha sonra Atatürk tarafından tasfiye edildiler zaten düzenli orduya geçmek şarttı çünkü.
Ben entepliyim de... benim anneanne tarafım "dülkadiroğlu" ... he o bildiğin beylik soyunun devamı.

Anneannemin dayıları iki kişi fransız nizamiyesi önünden ateş ediyorlar. Bir iki asker vuruyorlar ama bir tanesi yaralanıyor... mitralyöz/ergen diliyle taramalı... ateşi yüzünden yaralıyı bile çekemiyorlar... o şekilde kan kaybından ölüyor adam.

Baba tarafından dedemin babası... kır hamzo! çok eski bir kuşak değil lan benim için... o da ayrı.
Bildiğin "eşkiya" ... eşkiya derken bildiğin dağa çıkmış bir adam... ama etiği var, delikanlı!
Büyük nenemi isterken kapıya dayanıp, delikanlı gibi istiyor neneyi.
- ben bu kıza sevdalıyım. Allahın emriyle verirsen düğün yaparım, yok dersen kaçırıcam bilesin!
Diye kız istiyo.
Ermeni fln vurmuş... osmanlı yakalasa 115 yıl cezası varmış, yakalayamamış... kuvvaya katılmış... katıldığı için osmanlı da kalmadığı için af çıkmış vs.

Ha bunu da niye yazdım?!
Dedemin torunuyum aq! Sikerim ingiliz uşağı osmanlınızı da sizi de!
Maraş'ı işgal eden, -fransız ordusu komutanı- yüzbaşı Andre'nin; "- BiZ buraya sermaye - medeniyet getireceğiz, sizi müreffeh yaşatacağız, hem bak benim yardımcım da müslüman!" Teklifine - tehdidine, (şehid çocuğu)ŞEKERCi HÜSEYNi'nin; "- o yardımcın, dini bütün bir müslüman olsaydı senin emrine girmezdi, Adana ve Osmaniye de -ermenilerle bereber- nasıl bir zulüm ve katliâm irtikâp ettiğinizi biliyoruz. Onların da intikamını alacağız, "MARAŞ TÜRK'E MEZAR OLMADAN, DÜŞMANA GÜLiZAR OLMAZ" diyerek, "-TÜRK MiLLETiNiN- KÜFR'E BOYUN EĞMEYECEĞiNi" ilân etmiştır.
istiklâl harbinin bittiğini v'az ederek, "Türk vatanı'nın işgaline yardım ve yataklık eden -domuz çobanı dölü- münafıkun, ivedilikle "itlaf - imha" edilmelidir.
bıyıkları terlemeden düşmana silah çeken kahramanlar vardır içlerinde. destanlara, hikayelere, şiirlere konu olmuşlardır.

bugün yaşadığımız ferahı, cumhuriyet'i kendilerine borçluyuz.

--spoiler--
gömelim gel seni tarihe desem,
sığmazsın.
--spoiler--
Şahin Bey
Gördesli Makbule
Sütçü imam
Satı Çırpan
Nezahat Onbaşı
Yörük Ali
Kara Fatma
Hepsinin ruhları şad olsun .
Kara Fatma, gördesli makbule gibi kadın milis olarak gönüllü gitmiş kahraman milislerinde var olduğu kutsal örgüt.
Demirci mehmet efe gibi yiğitleri çıkarmış , milli kurtuluş örgütü.
Seyyare Çerkez Ethem yüzünden itibarını yitirmiştir.
Çerkez Ethem gibi hainleride bünyesinde barındırıyordu, tasfiyesi gerekiyordu bu arkadaş dere boyu olmak istiyordu, olamadı tabi daha sonra Yunana sığınmak zorunda kaldı.
Asıl adı kuvvayı milliye'dir. Milli kuvvetler anlamı taşır. Milletin özünden çıkardığı kuvvetlerle düşmana cepheleri dar etmiş tarihi kanla yazmış bir devrin kahramanlarıdır. Rahmet olsun ruhlarına.
görsel
görsel
görsel
görsel
Resmi olarak kurucusu Özbekler Tekkesin 'den aynı zamanda Kırşehir mebusu olan Rıza silsüpür bey tarafından kurulmuş ve örgütlenmiştir, iç Anadolu' da özellikle etkili olmuştur, Kırşehir, Kırıkkale keskin yörelerinden ve cerit aşiretin 'den kendisinin silahlandırdığı Kırşehir milli süvari alayını kurmuştur, daha sonra ise Kazım özalp' ın emir ve komutasında inegöl cephesinde savaşmıştır. Atatürkü Ankaraya getiren adam olarakta bilinir, maalesef bu kahraman adam özellikle eşkiya 'lık yapıyor iddiası ile rakip köyden yalan yanlış gerçeği yansıtmayan iftirarla maalesef istiklal mahkemelerince yargılanıp 1926' da idam edildi.

Vahdetti'nin mustafa kemale destek verme o pomaktır, sözüne şöyle bir karşılık vermiştir, oraya gelir senin canına ot tıkarım sözünü söylemiş korkusuz adam kendi yörelerinden kırşehir keskinde, kaman 'da bile yeterince tanınmayan bir kahraman.

görsel
güncel Önemli Başlıklar