1. 1.
  eski bir cermen imparatorluğudur.

  otoritesi zayıf bir devletti. küçük prenslikler, dükalıklardan oluşan bir federasyon gibiydi ve en nihayetinde dağıldı.

  batı roma imparatorluğu nun varisi olduklarını beyan etmişlerdir ancak antik romalılarla alakaları yoktur.
  1 ... t14m0
 2. 2.
  (bkz: kutsal roma imparatorlugu)
  ... ruznamce
 3. 3.
  Kutsal Roma Cermen imparatorluğu ya da Alman Halkının Kutsal imparatorluğu olarak da bilinir. Orta Çağ'dan ve 19. yüzyılın başına kadar Orta Avrupa'da hüküm sürmüş bir monarşidir. Alman Krallığı temelinde olsa da, aslında bir devletçikler bütünüdür. Daha doğrusu imparatorluk toprakları tek bir hanedanın malı değildi. Ülke toprakları birçok federal hanedanlık tarafından yönetiliyordu. Kutsal Roma Cermen imparatorluğu'nu oluşturan bu hanedanlıklar şunlardı: Habsburg Hanedanı (Avusturya, Bohemya ve ispanya Kolu), Hohenzollern Hanedanı (Brandenburg ve Franken Kolu), Wettin Hanedanı (Albrecht ve Ernst Kolu), Wittelsbach Hanedanı (Bavyera ve Pfalz Kolu), Oldenburg Hanedanı (Danimarka ve Holstein-Gottorp Kolu) hanedanlıkları. Ayrıca imparatorlukta bu hanedan topraklarının dışında isveç ve Kilise Eyaletleri toprakları ile özel statüye sahip bazı imparatorluk kentleri de vardı. imparatorluğun idari (yönetsel) yapısı böyleydi. Ama Kutsal Roma Cermen imparatorları sadece Habsburg Hanedanı'nından seçilmekteydi.
  Orta Çağ'daki imparatorları antik Roma imparatorluğu'nun geleneklerini taşıdıklarını iddia etseler de, imparatorluğun birçok vatandaşı Almanlardı ve imparatorluk, modern Almanya ve Avusturya'nın habercisiydi. Geniş yetkili hanedanlıkla yönetilen imparatorluk olarak kurulmasına rağmen, devlet sonunda küçük devletlerin ve şehir devletlerinin gevşek konfederasyonuna dönüştü.
  I. Otto 962'de Alman Kralı olarak taç giymiştir, fakat bazı tarihçiler tarafından ilk Kutsal Roma-Cermen imparatoru olarak kabul edilir (Almanca: Römisch-Deutscher Kaiser). ilk Roma imparatoru unvanı ise Şarlman tarafından kullanılmıştır. Otto ülkenin Carolingian Hanedanından olmayan ilk imparatorluydu.[1]
  Son Kutsal Roma imparatoru, Napolyon Savaşları sırasında tahtından feragat eden ve imparatorluğu fesheden ikinci Franzdır.
  imparatorluğun sınırları tarih boyunca değişikliklere uğradı, ama en güçlü döneminde imparatorluk bugünkü Almanya, Avusturya, isviçre, Lihtenştayn, Lüksemburg, Çek Cumhuriyeti, Slovenya, Belçika, Hollanda toprakları ile Polonya, Fransa ve italya topraklarının bir bölümünü kapsıyordu. Tarihinin büyük bir bölümünde imparatorluk yüzlerce küçük krallığı, prensliği, dükalığı, kontluğu ve şehir devletini hakimiyeti altına almıştır.
  6 ... tam35izmir
 4. 4.
  kendini imparatorluk zannedip fiyasko olan bir devlettir. zira her prenslik ayrı telden çalmıştır.
  1 ... pisman ama gururlu
 5. 5.
  Alman Halkının Kutsal imparatorluğu olarak da bilinmektedir.
  ... heredot1923
 6. 6.
  feodalitenin örgütlenmesi ve devlet yapılanması konusunda epeyce fikir verebilecek bir imparatorluktur.
  1 ... usualsuspects
 7. 7.
  Voltaire bu imparatorluk hakkinda "Bu kendine Kutsal Roma imparatorluğu diyen ve demeye de devam eden yığın, hiçbir şekilde ne kutsal, ne Roma, ne de bir imparatorluk." demistir.
  3 ... kaann
 8. 8.
  Orta Çağ'dan ve 19. yüzyılın başına kadar Orta Avrupa'da hüküm sürmüş bir monarşidir.
  ... nigne2008
 9. 9.
  lombardiya, burgonya, ve baltık denizi'nin doğu kıyısı, almanya, avusturya, benelüks ülkeleri, çek cumhuriyeti, isviçre'yi içine alan bir bölgede prens, dük, büyük dük gibilerin bir araya gelip birilerine "hadi bizim imparatorumuz ol" demeleriyle oluşan bir garip devlet yapısı. avrupa'da feodaliteden gerçek anlamda devlet düzenine geçişin en gözle görülür yaşanmışıdır.

  aynı dönemde fransa ve britanya'da devletler soylu evliliği ve savaşlar yoluyla büyüyüp gelişiyordu. oysa orta avrupa'da durum çok daha farklı gelişmiş ve bu nedenle de almanya siyasi birlik kurmakta gecikmiştir.
  1 ... sadaeke
 10. 10.
  papanın bir zamanlar müslümanlar üzerine yaptığı haçlı seferlerini bir döneminde avrupa'nın kuzeyindeki paganlara karşı yapmış devlettir.
  ... azizjohn