1. 1.
  kısa cevap: hayır.

  okumak isteyenler için uzun cevap:

  enbiya 21:30

  "O kâfir olanlar, görmediler mi ki, göklerle yer bitişik bir halde iken biz onları ayırdık. Hayatı olan her şeyi sudan yarattık. Hâlâ inanmıyorlar mı?

  zariyat 51:47

  "Göğü kudretimizle biz kurduk ve şüphesiz biz genişletmekteyiz."

  gök ve yerin bitişik olması bilgisi big bang'teki tekilliği açıkça karşılamıyor. gök ne? cennet, gökyüzü? ki cennet konusuna biraz sonra incil'de değineceğim. göğün genişlemesi nasıl oluyor da big bang ile alakalı olabiliyor? bu sanki daha çok gökyüzüne bakan eski devirlerde yaşayan hayal gücü geniş bir insanın kurabileceği cümle gibi. bakıyor ucu bucağı yok gökyüzünün, genişleme ifadesi kullanılması gayet normal gibi. ayrıca burada gökten kastın tam olarak uzay-zaman olduğu konusunda net bir bilgi yok. göğün maddesel yapısı hakkında ayrıntılı bilgi verilmiş olsa bir şeyler söylenebilirdi belki ama o da yok.

  genesis 1:1

  "In the beginning God created the heavens and the earth."

  genesis 1:3

  " and god said: 'let there be light' "

  genesis 1, exodus 20:11

  "For in six days the Lord made the heavens and the earth, the sea, and all that is in them, but he rested on the seventh day. Therefore the Lord blessed the Sabbath day and made it holy."

  burada da gökyüzü cennet olarak geçiyor. cennet ve dünya ilk önce yaratılmış. devamında cennet, dünya, deniz ve içindekiler altı günde yaratıldı diyor. yedinci günde de tanrı dinlenmiş, malum holy day sunday. kuran ise ek olarak bunların bitişik olduğunu ve sonradan ayrıldığını yazmış.

  bunların altı günde yaratıldığı bilgisi nasıl oluyor da big bang'den 9.22 milyar yıl sonra oluşmaya başlayan dünya'ya bir referans oluyor? "let there be light", veya eski ahite göre "fiat lux" ifadesi big bang'i bilimsel olarak karşılayan bir tanım olamıyor. "ışık olsun"... tamam olsun ama ışıktan önce var kütleçekim dalgaları var oldu. o da şeytanın işi sanırım.

  bakın, hikaye kitabı olarak hepsi gerçekten çok iyi. alın, yatmadan önce okuyun, beyninizi rahatlatın ama bu kitapları bilime karıştırmayın.
  2 -2 ... john misty
 2. 2.
  evrenin genişlemesinden ve bunun hâlâ devam ediyor oluşundan bahsediyor.
  2 -2 ... sezenist a feminist
 3. 3.
  cevap : ne evrenin genişlemesinden ne big bang den bahsediyor.

  kutsal metinler, içinde bulunduğu tarihin koşullarına göre konuşmuştur.

  örneğin ; müslümanlar 14 asır önce boykot yediklerinde tanrı şöyle mi dedi : ben size kozmoloji hakkında biraz bilgi vereyim. açlık sefalet içindesiniz ama biraz da embriyoloji konusunda bilgi vereyim kültürlenin..

  elbette böyle demedi. kutsal metinlerde kozmoloji, biyoloji,jeoloji ile ilgili bir takım ayetlerin olmasının sebebi, bilimsel bilgi vermek değil, bu konulardan hareketle tanrının kudretini vurgulamaktır.

  14 asır önceki insan toplulukları ne bilsin evrenin genişlemesinden ? evren tasavvuru sınırlı. güneş sistemini dahi keşfedilmemiş. evren genişliyor şeklindeki bilimsel bir bilginin, muhatapta bir karşılığı yok.
  3 -3 ... hubel
 4. 4.
  kutsal kitaplarda 2018 dünya kupası şampiyonu bile yazıyor olm.

  lan daha soğuk iklimlerin soğuk ülkelerin ve oradaki medeniyetlerin varlığından haberi yok adamların. sana bilimin bile açıklamaya uğraştığı big-bang den mi bahsedecek. gerçekten gülünç.
  1 -1 ... yorqunum
 5. 5.
  Ben merak ediyorum bu dinde her türlü bilimsel gerçek var da... Neden bunu din adamları önce bulmuyor da önce ateist, deist ya da işte hristiyan her neyse farklı görüşten birileri buluyor ardından birden müslümanlar ayetlerde vardı biz zaten bunu biliyorduk ki Ehehehe diyor. E madem biliyordun niye söylemedin be ey mübarek.

  Bahsetmez fakat big bang tüm yaratılışa karşıdır zaten.

  Şu an dünyayı yaşama açan yıldızlardır elementlerin kaynağı yani yıldızlar sayesinde ortaya çıkıyor. Bu da şu demek evrenin herhangi bir yerinde de yaşama elverişli bir yer olmuş olabilir, neyse konumuz o değil

  Dünyadan kopan bir parça gidip dünyanın uydusu dediğimiz ayı oluşturuyor. Ama kutsal kitapta yaratılış olarak biz onun uydusunu da kendisinden yaptık benzeri bir şey geçiyor mu? Yani evet tabi bu şekilde geçmez ama hani ipucu falan en ucundan bile yok değil mi.

  Peki dünyayı yarattık sonra ona yıldızlar sayesinde diye bir ayet...

  Bakın böyle ayetler ortaya çıkmıyor sebebini söyliyim. Son ayet bükücülerin çoğu bu bilimsel gerçekleri bilmiyor. Şu an kaç din adamı dünyadaki elementin kaynağının yıldızlardan geldiğini bilir.

  Emin olun bilselerdi bakın şu ayet diye hemen o ayete yeni çeviri eklerlerdi. Yani din sabit çeviriler değişken her sene ayrı çeviriyor adamlar aynı ayeti.

  Ondan sonra inanmayanlara da ayeti kendinize göre yorumluyorsunuz derler. E sen tüm kitabı kendine göre yorumladın sorun yok ama.

  Bende bu da iki yüzlülük. Bir ayete girin çevirisine bakın birisinde resmen ayette geçen kelimeler bile yok adamlar kelimeleri yutmuş lan yok yazmamışlar. Ya da tamamen kelimeyi değiştirmiş farklı anlama çekmişler sırf insanlar o ayetin öyle olduğunu görüp dinden uzaklaşmasın diye.

  Neyse çok teferruatlı işler. işin özü ile şu an bilinen birçok bilimsel gerçeği göremezsin sadece medyaya yansıyanları görürsün medyada yansıdı mı pat bir ayet iner ve o ayet o gerçeği gösteriyordur.

  insanlar işte böyleler ne yaparsın.
  3 ... keyf kahyasi