bugün

hem kötü, hem de iyi yanı vardır.

kötü yönü adolf hitler'in de doğum haftasıdır, iyi yanı benim de doğum haftamdır.

sorun; doğum gününü kutlarken insanların ya nazi ya da şeriatçı zannetmesidir.
daha bitmedi mi? yeter denilen haftadır. *
dini ticarete alet edenlerin kermeslerde dini nakite cevirme haftası.
yakında rte nin milli bayram yapmasından korktuğum haftadır.
her sene farklı tarihe denk gelen hafta.
anlamıyorum bir türlü...*
oynanan futbol maçlarının, çekilen film ve dizilerin, edilen sohbetlerin ve benzeri bilimum olayların uygun olması gerektiğini öğrendiğimiz haftadır.

(bkz: kutlu doğum haftasına yakışan bir derbi olsun)
gregoryan (miladi) takvime göre kutlanan bir hafta olduğundan şüphe uyandırmaktadır haliyle (biz saksağan değiliz) ; doğum günü münasebetleriyle kutlu doğum haftası da kutlanmaktadır, kandil de.

islami herşey hicri takvime göre ama bu hafta gregoryan. ve her yıl tam da 23 nisan'da yurdun çeşitli bölgelerinde yapılan ve küçük kızlara başörtülerle kuran okuma show 'larının da düzendiği bu hafta, aslında :

sayın fettullah gülen 'in doğum günüdür. (27 nisan).

not : sayın kelimesini rte'nin kullandığı anlamda kullanmadım*.
hz muhammed'in dogumgunun anildigi gun mevlut kandili'dir ve her yil 10 gun geriye gider ramazan gibi. o zaman her yıl aynı ayın ayni gununde kutlanan, yani 23-30 nisan arasinda kutlanan dogum haftasi neyin nesidir? yoksa fethullah'ın 27 nisan dogum gununu kutluyor olmayalim muhammed'in kutlu dogum haftasi niyetine?
e mevlut kandilini kutluyorsak ve bu kandile inaniyorsak,baska zamanda kutladigimiz bu bayram bir baskasinin dogumgunu olmali ve sanirim oyle...
bu haftaya özel kutlama, şenlik vb. şeyler için camilerde imamlar para verin diye vaaz veriyor efendim.. ha bunun garip bir yani yok gidip devlet dairesinden isteyecek hali yok adamın ama arkadaşım sen bu ülke ne halde biliyor musun? millet evine ekmek götüremez olmuş, tek kaybetmedikleri inançlarının görevlerini yerine getirirken neden onları soymaya kalkıyorsun sen? her hafta milyarları topluyorsunuz ama hala doymuyorsunuz ve bu paraların hiçbirisi fakire fukaraya gitmiyor..

büyük bir ayıptır bu.. git fakire fukaraya yardım et muhtar ile ortaklaşa iş bölümü yaparak.. şenliğe gerek yok kutlu doğum haftası için.. şefaat dileyip ilgili şeyleri okumakda yeterli olabilir..
bu sene 14-20 nisan arasında kutlanıyor. mahallemizdeki camide çocuklar arasında ilahi okuma yarışması falan düzenliyorlar.

ha bi de bitmesine 2 gün kalmışken sözlükte hiç bahsedilmemiş olması da ilginç.
muhtemelen bugünkü konya - sivas maçında kazanan tarafın sevincine alet edeceği haftadır..
Sath-ı arz bir mescid, Mekke bir mihrab, Medîne bir minber; o bürhan-ı bâhir olan Peygamberimiz Aleyhissalâtü Vesselâm bütün ehl-i imâna imam, bütün insanlara hatip, bütün enbiyâya reis, bütün evliyâya seyyid, bütün enbiyâ ve evliyâdan mürekkeb bir halka-i zikrin serzakiridir.

----o----
bütün dinler için özel olan gün ve haftaları hatırlatan uludag sozluk moderasyonu yerine bu veciz ifadeleri siz değerli yazarlara armağan ederim.
----o----
Canım kurban olsun senin yoluna,
Adı güzel, kendi güzel Muhammed,
Şefâat eyle bu kemter kuluna,
Adı güzel, kendi güzel Muhammed

Mü'min olanların çoktur cefâsı,
Ahirette olur zevk-u sefâsı,
On sekiz bin âlemin Mustafâ'sı,

Yedi kat gökleri seyrân eyleyen,
Kûrsûn üstünde cevlân eyleyen.
Mi'râcda ümmetin Hak’dan dileyen,

Ol çâriyâr anın gökler yâridir,
Anı seven günahlardan beridir,
On sekiz bin âlemin serveridir,

Aşık Yunus neyler iki cihânı sensiz,
Sen Hak Peygambersin şeksiz, gümânsız
Sana uymayanlar gider imânsız,
Adı güzel,kendi güzel Muhammed.
http://www.dersimiz.com/esiir/siir.asp?id=815
standart sapma oranininin cok yuksek tutuldugu bir hesaplamada, alt ve ust limitin anormal sayilabilecek bir fark ile bulunmasi sonucunda hafalara yayilmis bir olay.

basit bir sekilde ifade edersek;

m = ortalama deger
x0 = minimum limit
x1 = maksimum limit
r = gun farki

x0 ____________ m ____________ x1

r = |m-x0| + |m-x1|
(bkz: #3591134)
bazı islamcıların doğum günü kutlamasının haram olduğunu söyleyip peygamberin doğum gününü bir hafta boyunca kutlamasıdır.
saçma sapan bir haftadır.bir müslüman olarak kutlu doğum haftasını icra etmiyorum. edenlere de şiddetle karşı çıkıyorum.

bidat denilen şey iyi amaçla da olsa bidattir. mevlid kandili ile zaten biz bu mubarek dogumu kutluyoruz.

şimdi diyeceksiniz ki efendimiz'i hatırlamak için böyle bir haftanın nesi kötü.

bende size diyeceğim ki

vakti zamanında hazreti ömer hacc vazifesini ifa ederken gözü hacer ül esved'e takılır.
-vallahi der eğer efendimiz haccına buradan başlayıp ve buradan saymaya başmasaydı. şavt

cenneten gelmiş olman bile gözüme gözükmez seni parça parça ederdim.
(sebebi de insanların o taşı öpmeye başlamalarıdır sırf efendimiz dokundu diye)
halkın ve hükümetin karşısında durması sayesinde akim kalmış 27 nisan 2007 e-muhtıra girişimi ve çydd başkanı türkan saylan isimli şahsın beyanlarında eleştirilen etkinliktir. aslında eleştiriler bu etkinliğe değil insanımızın dindarlığına ve gönlündeki peygamber sevgisine karşı yapılmakta ama açıkça ifade etmeye yürekleri yetmediğinden sadece bu tür etkinlikler eleştiriliyor izlenimi verilmektedir. bu eleştiriler bazı çevrelerin türkiye'de din ve vicdan özgürlüğünden ve laiklik kavramından ne anladığını açıkça ortaya koymaktadır. bir grup sözde çağdaş da taraf gazetesini de bu kutlamalarla ilgili haber yaptı diye vakit gazetesi çizgisinde yayın yapmakla suçlamışlardır. islam'a ve peygamberine duydukları kin ile sadece kendilerini küçülttüklerinni farkına varmış olsalar herhalde sadece susarlardı.
(bkz: 20 nisan)
tüm cemaatçilerin bir yuvarlak masa etrafında oturmuşçasına fikir münasebetinde bulunmalarını,
ve dahi bu münasebet esnasında illa gerekli imişçesine laiklik ve vicdan özgürlüğü ve çağdaşlık üzerine atıp tutabilmelerini sağlayacak bir konuyu tanımlar.
( zaruri not: *
tüm mariz söylemcilere kutlu olsun demeden geçemiyoruz.)
son yıllarda revaçta olan... saçmalıktır bildiğin. evet baya baya bildiğin saçmalık. dur bi oku sonra ver yine eksini, tamam celallenme tutan yok.

şimdi haftanın amacı nedir tam olarak kavrayabilmiş değilim. ancak bu kavrayamamışlık anlama yetimin eksikliğinden değil olayın hiçbir mantığa sığamamasından kaynaklı. tahminlerimce baktılar adam bir o tarihte bir bu tarihte doğuyor, gel biz bi bunu bi genelleyelim, sabitleyelim dediler. -tarihlerin farklı olması da miladi takvimle hicri takvimin farkından kaynaklanıyor ya zaten. böyle düşününce de insana ay, gün, yıl kavramı ne kadar saçma geliyor. aslında öyle de zaten, neyse.- ben işte tam da bu noktada mükemmel -evet öyle- bir soru sormak istiyorum. tüm dinî kutlamalarını, dinî işlerini hicri takvime göre yapan bizler, bu kutlu doğum haftasını ne bok yemeye miladi takvime göre kutluyoruz? yok ben kutlamıyorum da sen niye kutluyorsun yani? hani madem öyle bir olayımız var, ramazanı da kışa aldıralım derim ben. hayır oruç tutmuş olmak için öğlen 12'ye kadar yatan insanlardan gani gani var güzel yurdumda. oruç tutmayı kolaylaştırınca ülkece basıveririz cenneti vallahi. ben gideceğim zaten de bu bahaneyle siz de gelirsiniz daha ne? günler kısa geceler uzun, yaz yaz susuz kalmayın diye canım, arım, balım, peteğim. kendim için bir şey istiyorsam namerdim; yeminle bak.

hadi geçtim her şeyi de, başka hiçbir müslüman ülkede de yok böyle bir saçmalık. tamam kutla peygamberin doğumunu ama eh mantıklı ol biraz yahu. merak ediyorum da özenle beyinlerinizi çıkarıp çıkarıp mı ortalığa salıyorlar sizi kuzum?
Kutlu Doğum Haftasına yakışan bir derbi olsun.

(bkz: hakan şükür)
hicri takvime göre her sene 11 gün geri gitmesi gerekirken her nasılsa(!) nisan ayının son haftasına saplanıp kalmış, genellikle 23 nisan günü hortlatılan yalan dolan.

bu arada kutlanması sadece türkiye müslümanlarına farz kılınmış herhalde...
kutlanılan en yalan bayramımsı. nedense(!) son 5 senede ortaya çıkmıştır. bir kesim gündeme getirir bunu.

adet desem değil, elde kanıt var tam gününde kutlanıyor desem hiiiiç değil.

(bkz: zaman kaybı)
hz. muhammed'in doğum gününün 20 nisan olmasından kaynaklanan, ama hz. muhammed'in doğumunun sadece mevlit kandili'nde kutlandığından bihaber olan müslümanların kutladığı uyduruk bayram.

edit: zaten mevlit kandili diye bir şey yok mu? yalan mı söylüyoruz yani? bu entry niye bu kadar kötülendi, anlamadım?