1. 1.
  1952 yılına kadar kutlanan bayramdır.
  NATO'YA GiRiNCE ZAFER UNUTTURULDU
  Kut-ül Amare zaferi, Türkiye'de 1952 yılına kadar Kut Bayramı olarak kutlanmaya devam etti. Ancak Türkiye'nin NATO'ya üye olmasının ardından ingilizler, bayramın kaldırılması için baskı yaptılar. Baskılar üzerine de Türkiye, bayram kutlamasına son verdi. ingilizlerin baskısı o kadar yoğundu ki Kut-ül Amare zaferi ve Kut Bayramı'na yönelik tarihi bilgiler, okullardaki tarih kitaplarından bile silindi. Unutturulmak istendi.
  KUT-ÜL AMARE MUHAREBESiNDE NELER OLDU
  Yeni kurulan Osmanlı 6. Ordusu'nun komutanlığına atanarak 5 Aralık'ta Bağdat'a varan Mareşal Colmar Freiherr von der Goltz Paşa'nın emriyle Irak ve Havalisi Komutanı Miralay (Albay) 'Sakallı' Nurettin Bey'in birlikleri 27 Aralık'ta Kut'u kuşattı.
  ingilizler Kut'u kurtarmak için General Aylmer komutasındaki kolorduyla hücuma geçti ancak, 6 Ocak 1916 tarihli Şeyh Saad Muharebesi'nde 4.000 askerini kaybederek geri çekildi. Bu muharebede 9. Kolordu Komutanı Miralay 'Sakallı' Nurettin Bey görevinden alındı ve yerine Enver Paşa'nın kendisinden bir yaş küçük amcası olan Mirliva Halil Paşa (Kut) getirildi.
  ingiliz Ordusu, 13 Ocak 1916 tarihli Vadi Muharebesi'nde 1.600, 21 Ocak Hannah Muharebesi'nde 2.700 askeri kaybederek geri püskürtüldü. ingilizler Mart başında tekrar taarruza geçti. 8 Mart 1916'da Sabis mevkiinde Miralay Ali ihsan Bey komutasındaki 13. Kolordu'ya hücum ettilerse de 3.500 asker kaybederek geri çekildiler. Bu yenilgiden dolayı General Aylmer azledilerek yerine General Gorringe getirildi.
  29 Nisan 1916 Townshend birlikleri diğer 13 general, 481 subay ve 13.300 er ile birlikte Osmanlı Kuvvetleri'ne teslim oldu. Kuşatmada, ingiliz kuvvetleri ve müttefikleri 23.000 ölü ve yaralı, Osmanlı kuvvetleri 10.000 ölü ve yaralı vermiş, 13.100 (bazı kaynaklara göre 18.000) ingiliz askeri esir alınmıştır
  2 ... zubde
 2. 2.
  ingilizler istediği için verdiğimiz ödünlerden biri sonuncumu bilinmez.
  ... mycreative
 3. 3.
  Tarihten saklanan zafer. Lakin devletler unutmaz.
  ... erkenotenhoroz
 4. 4.
  (bkz: halil kut paşa)
  3 ... scheat
 5. 5.
  osmanlının ingilizlere çok büyük zaiyat verdiği ve generalleriyle birlikte 13 bin askeri esir aldığı savaşın anısına kutlanan bayramdır. cumhuriyetin ilanından 1950 lere kadar bu zafer kutlanmıştır.
  1 ... hubel
 6. 6.
  bu zafer iyi araştırılmalıdır. Kim osmanlının yanında olmuş kim osmanlıya karşı ingilizlerle birlik olmuş iyi bilinmelidir. Bugün halep diye ağlayanlar bir araştırsın bakalım bu vahabiler nasıl bir millettir? Müslümanlıkla alakaları var mıdır? Bugün kafir olarak gördükleri şiiler kut savaşında hangi tarafta durmuştur? Unutmayın ki tarih tekerrürden ibarettir. Dün sizi savunmayan bugün de savunmayacaktır.
  ... bexdever
 7. 7.
  Halil paşa'nın kahraman bozkurtlarının mağrur ingiliz grnerali townshend ve 13500 askerini önce hırpalayıp sonra esir aldığı, britanya imparatorluk tarihinin en büyük askeri bozgunu olan kut ul ammare zaferimiz anısına kutladığımız bayramımız.

  Dilde allahu ekber yenilmezi yeneriz.
  Kut'ül ammare'ye bak biz gökleri deleriz...
  6 ... tengir budun
 8. 8.
  1950'li yıllarda nato'ya girince muttefikimiz olan ingilizler incinmesin diye bu bayramı kutlamayı bıraktık.
  Ama bugün nato'daki müttefiklerimiz pyd terör örgütü ile bir olmuş sınırımıza yığınak yapıyorlar.

  Herkes tercihini yapmış, o halde bize de kut bayramını halil paşa ve aslanlarına yakışır şekilde kutlamak düşer.

  Ahali...
  Bugün öyle bir gün ki, britanya imparatorluğu tarihinin en utanç dolu günü...

  Bayramın kutlu olsun.
  4 ... tengir budun
 9. 9.
  kut'lu olsun!

  ingilizleri tokatlayan büyük türk halil paşa ve kahramanlarının ruhu şad olsun!

  (bkz: #32290433)
  1 ... ayetullah humeyni
 10. 10.
  (bkz: Kut ul ammare zaferi)
  1 ... garipbiadam