bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
  1. 1.
    Güneydoğu’daki askeri hareketliliğin tüm sıcaklığıyla gündemde bulunduğu şu günlerde, Türk askerinin savaş yeteneğiyle ilgili tam 92 yıl önce bir ingiliz generalinin yaptığı açıklama gündem oluşturacak nitelikte. I. Dünya savaşında Çanakkale zaferi dışında ingiliz ordularını mağlup ettiğimiz tek muharebe olan Kûtü’l Amare Savaşı halen ingiliz savaş kamuoyunun zihninde kara bir leke olarak yerini koruyor.

    15 Ekim 1914 tarihinde Basra’nın işgaliyle başlayıp, beş aylık Kûtü’l Amare kuşatmasının sona erdiği 25 Eylül 1915’e kadar devam eden savaşın sonunda ingiliz general Charles V. F. Townshend'in hatıratı, Yeditepe yayınları tarafından geçtiğimiz nisan ayında yayımlandı. Kûtü’l Amare Savaşı General Townshend’ın komutanı bulunduğu 6. tümen, Basra’nın işgali ve Bağdat’a kadar olan Osmanlı topraklarının işgaliyle görevlendirilmişti. Amare’de Nurettin Paşa komutasındaki Osmanlı ordularını mağlup eden ve Selmanıpak’a kadar Osmanlı kuvvetlerini takip eden ingiliz kuvvetleri burada ağır bir yenilgi alır. Kuvvetlerinin dağılmasını engellemek için Kûtü’l Amare’ye geri çekilen Townshend, burada Halil Paşa komutasındaki Osmanlı ordusu tarafından kuşatılır. Hindistan’dan toplanan Hintli kuvvetlerle ingiliz askerlerden oluşan Townshend komutasındaki ordular, 5 ay süren kuşatmanın ardından teslim olur. “Hintli Müslüman Askerlere Fetva ile Katır Eti Yedirdik” Kûtü’l Amare’de kuşatma altına alınan ingiliz ordularının büyük kısmını Hintli askerler oluşturuyordu. General Townshend hatıratında, uzayan kuşatma nedeniyle erzak sıkıntısına düştüklerini, bu sıkıntıyı hizmet hayvanlarını yiyerek aşmayı planladıklarını ancak Hintli Müslüman askerlerin dinen uygun olmadığı için buna karşı çıktıklarını ifade ediyor. “30. tugay komutanlığından aldığın bir raporda 24. Pencaplı Piyadeleri arasında Afridîlerin, diğer Müslüman Hint kıtalarını da beygirleri yemekten men ettikleri bildiriliyordu. Delhi alimlerinin benimle birlikte kuşatılmış olan Hintli Müslüman erlerin beygir eti yemeleri için buraya telgraf çekmesine aracılık edilmesini rica ettim.” “Türklerle Savaşmak Çok Çetindir” Kitabında, savaş sırasında karma birliklere karşı yapılan muharebenin kendileri açısından, sadece Türk birliklere karşı yapılan muharebelerden çok daha kolay geçtiğini vurgulayan Townshend şunları söylüyor: “Kurna’da Türk yedeklerine sahip olan Arap kıtalarını yendik. Kûtü’l Amâre savaşında düzgün Türk taburları Arap taburlarıyla desteklenmişti. Şimdi ise yalnız Türk askerleri ile savaşacağız. Bu yüzden savaş iyice çetin ve zor olacaktır.” Hintli Askerlere Türk Tarafından Atılan Bildiri… Savaş sırasında ingiliz muharip kuvvetlerinin önemli kısmını oluşturan Hintli Müslüman askerlerin, Türklere karşı savaşmamaları yönünde telkinler içeren bildirilerin kendi bölgelerine atıldığını söyleyen ingiliz General Townshend bu olayı kitabında şu cümlelerle ifade ediyor: “Tel örgülerimizin önünde “Banda Mataram” imzasıyla Hintçe fesatkârca yazılmış üç deste evrak keşfedildi. Bu evrak Hint askerlerini ayaklandırarak ingiliz subaylarını öldürmeye ve Türk kardeşlerine katılmaya teşvik ediyordu. O belgelerde Türklerin Hintlilere daha iyi bakacakları ve kendilerine mal ve mülk verecekleri yazılıydı.”

    Türk General ingiliz Komutanın Silahını Almadı “29 Nisan’da toplarımı, telsiz telgraf kurma malzemesi de dahil olmak üzere bütün savaş malzemesini, mühimmatı vs. tahrip ettim. Kasabaya bir Türk taburu girerek muhafızlık görevini üstlendi. Halil Paşa beni ziyarete geldi. ona kılıcımı ve silahımı takdim ettim. O, “kılıç ve tabancanız, şimdiye kadar olduğu gibi daima size aittir” diyerek kabul etmedi.”
    2 ... ertgrlgazi