bugün

maalesef son dönemde iyice kendini göstermiş acı bir gerçek. özellikle arkadaşımın ricası üzerine açtım bu başlığı kendim örgün bölümden mezun olmama rağmen arkadaşım adına canım sıkıldı ve sözlüğümüzde paylaşmak istedim.

malumunuz son dönemde işsizlik almış başını gidiyor, birde bunun üstüne işveren sıfatıyla ortalıkta dolaşan ilkokul mezunu sözde patronların okul, bölüm vs seçmesiyle iyice içinden çıkılmaz bir durum alıyor bu konu.

son dönemde bankaların neredeyse hepsi ve özel sektörde şirketlerin çoğu aöf yani açık öğretim fakültesi mezunlarına kapılarını kapatmışlar artık sadece örgün mezunları ile çalışıyorlarmış.
açık konuşmak gerekirse, aöf okuyan birinin aynı dersleri okuduğunu hatta örgün eğitime göre daha zor bir durumdan mezun olduklarını duymuştum açıkçası bana da haksızlık gibi geldi bu durum.

aöf mezunu olmaktan nasıl kurtulursunuz?

* aöf'ün herhangi bir lisans bölümünden mezun olduktan sonra tezli/tezsiz yüksek lisans yaparak
yada tekrar sınava girip örgün bir lisans bölümünü kazanarak aöf mezunu olmaktan çıkarsınız.
kritere uysanız bile ardından söyle bir cumle gelir; kusura bakmayın biz en az 3 sene tecrübe arıyoruz
genelde şöyle ilanlar ile karşılaştığımızdan bırakın aöf mezunlarını biz örgün mezunlara sıra gelmemektedir. ayrıca aöf ve örgün arasında da fark olması gayet normaldir. bence aöf mezunlarının biraz empati yapması gereklidir.
aranan nitelikler;

* 26 yaşını aşmamış olmak
* tercihen yüksek lisans öğrencisi yada mezunu
* en az 3 yıl deneyimli
* çok iyi derecede ingilizce bilen

yani biraz mantık.
örgün okuyan adamın pek müthiş bir eğitim aldığını zanneden gerizekalı ilkokullu beyanı. biz örgün okudukta ne oldu? en öndeki 3 kızdan ders notlarını alıp alıp geçtik, haftada 1-2 gün belki derse girdik. ama ne oldu, okul bitti. ne öğrendin? hiçbir şey, ezber sistemde yazdık yazdık geçtik, yeri geldi on dakikada final verdik. aöf mezunu insanları da bu kadar itin götüne sokmaya gerek yok bence. sanki örgün üniversitelerde pratik eğitim var, aöf'de de verilen diplomaların örgünleri için konuşuyorum. teorik arkadaşım, 50 sayfaya çalışıyorsun hoca 5 klasik soru getiriyor karşına yapıp geçiyorsun örgünde. öyle mühendislik, tıp falan okumuyorsan. anlamıyorum bu ayrım niye.