bugün

başrolünde berdan mardini nin oynadığı ve çökertme türküsünü anlatan 2003 yapımı dizi. atv ekranlarında iki sezon sürmüştü.

http://www.sinematurk.com/film.php?8364
Baştan sona kadar seyrettiğim son dizidir.
birinci sezonunda "çökertme" türküsünün kahramanı halil efe'yi; ikinci sezonunda işgal altındaki bodrum'da verilen bağımsızlık mücadelesini konu edinen dizi. türk televizyon tarihinin ikinci sezonu ilk sezonundan daha iyi olan tek dizisi olduğunu düşündüğümden "keşke birinci sezonunun sonunda bitirilip, ikinci sezonu halil efe'nin hikayesinden bağımsız olarak işlenseydi" diye düşünmeme sebep olmuştur. "türk zorro" tadındaki kaymakam-karapoşu unutulmayacaktır ve kendi başına bir sinema filmi olacak potansiyeldedir:

http://i80.photobucket.co...nan/yagmur/bscap014-1.jpg

ayrıca dizinin jenerik müziği de dinlemeye değerdir:

http://www.kemalsahir.com...erikler/kursun_yarasi.mp3
Kurşun Yarası

istediğin zaman, rasladığın yerde
Kıyasıya olmalı beni vuruşun
Kanım günlerce akmalı caddelerde
Tam kalbime değmeli attığın kurşun
Ya kalbime ya alnımın ortasına
En can alacak yerime nişan al
Çare bulunmaz her kurşun yarasına
Beni öldür ve açık gözlerime dal
Bir eser olmasın içinde korkudan
Tetiği kininle, garezinle çek
Kurşun değil ölüm çıkmalı namludan
Bırak benim kanım olsun dökülecek
En son kurşunun da olsa namluya sür
Nasıl olsa ölüm var, bari sen öldür

(bkz: Ümit Yaşar Oğuzcan)
keşke tekrarlarını verseler dizinin tekrar seyrederim bu kadar zevk alarak seyrettim anlayacağınız.
2003-2005 yılları arasında atv de yayınlanan,yapımcılığını avşar yapım'ın üstlendiği dizi. ayvalıkta çekilmiştir, birinci sezonunda çökertme türküsü ve halil efeyi ikinci sezonunda milli mücadele döneminde bir ege kasabasını ve kara poşu namlı kahramanı işlemektedir.
kendi adıma bu dizinin aşırı derecede bağımlısıydım, her pazartesi akşamları izlerdim.
Çok güzel bir diziydi. Sonlarına doğru kötü olduysa da elveda rumeli kadar batırmamıştır.
berdan mardini nin niye oynadığını anlam veremediğim dizidir. adam mı yok da berdan ı oynatıyorlar , dizi zaten çok iyi tiyatroculardan oluşmaydı ancak en tepedeki rolü de berdan a verdiler tam bir muammaydı. allahtan ikinci sezon trablusta öldü de meydan kaymakam cemal e kaldı .
Rumların sık sık " ciğerimo, pasamo, ah kale, levendimo " kelimelerini kullandığı dizidir.
bittiği için her yıl bugün kutlama yaptığım fantastik dizi.
türkiye de osmanlı nın son dönemini konu alan ilk dizidir.

ege üslubu da çok iyi oturmuş ve oyunculuklar da şahanedir.

bülent inal bu dizide parlamış ve gerçek sağlar da ilk defa görünüp kayıplara karışmıştır.

yavuz sepetçi nin oynadığı rol e biraz gıcık oldum. çünkü kaymakam a karşı halil efe yi savundu hep.

ömer çavuş da tam bir osmanlı çavuşuydu.
Berdan mardini adlı mardinli kürdün halil efe karakterini oynadığı, nasıl bir kafayla bu seçimin yapıldığını anlamadığım çökertme adlı türküden esinlenerek hazırlanan dönem dizisi.

Diziyi izliyordum güzel diziydi. Asıl kahraman halil efe olmasına rağmen kaymakam rolündeki Bülent inal rolun hakkını o kadar iyi vermiş olmalı ki onu daha çok seviyordum.
DiZiyi biliyorum ama izlemedim. Kurşun yaraları ikiye ayrılır. Merminin delip geçtiği yaralar yani çıkış yarası olanlar ve olmayanlar.

Çıkış yarası yoksa yani mermi içerde kalmış ise kurşun zehirlenmesi olursunuz.
Neden okur okumaz aklımdan kurşun adres sormaz ki geçti diye düşündüren yaradır.
Dizisi de güzeldi. *
güncel Önemli Başlıklar