bugün

kuru fasulyenin kırsal kesimdeki okunuş ve yanlış yazılış hali.
gurbette deli gibi ozlenen yemek.
adı kuru olsada epeyce sulu bir fasulye yemeğidir..
sabah kahvaltı yerine bile yediğim yaratanın en lezzetli yarattığı yemek. hele ki pastırma-sucuklusu favorim.
bir tabak yiyebilmek için bi tencere pişirdiğim ve gerisini bütün işyerine kavanozlara doldurup dağıttığım. ev özlemi bu kadar zahmetli giderilmemeli.
tereyağıyla ve sucukla yapmayı ilk kez denediğim gözel yemek. umarım tereyağı bok etmez şu yemeği ya da ben ayarımı kaçırıp bok etmemişimdir.
ilk kez evde bugün yaptığım yemek, tuzu fazla kaçmış acaba suyun az olmasından mı kaynakladı, diye soramadan edemedim. yine de güzel güzel yedim be...
içine minik havuç parçaları doğrayınca da güzel olur.
kesinlikle düdüklü tencerede yapılmaması gereken yemektir. yemekte tat diye hiçbir şey bırakmıyor. bu yemek en güzel, güveçde yapılır.
(bkz: ördekli kuru fasulye)
pastırmalısı pek güzel olur. yanında da lahana ve köy fasülyesi turşusu ve de şehriyeli pirinç pilavı. nerden aklıma düştüyse canım çekti bir an.
az önce yedim. ne kadar "eaaah kuru fasülye ya işte" desek de, bana göre türk murfağının ilk sırasında gelen yemektir.
istanbul - Süleymaniye'de harika yapıyorlar bu yemeği. Yemenizi şiddetle tavsiye ederim.
yapımı sırasında bir kaşık un kullanılırsa daha kıvamlı olacağı söylenen lezzetli bir yemek türü.
sanılanın aksine ingilizler'in yedikleri küçük taneli olur.

(bkz: heinz baked beans)
çoğuna çekici gelen, tercihlerim arasında son sırada olan, gaz yapan, barbumyamsı nimet.
hayatımda ilk defa bugün pişirdiğim ve gayet iyi sonuç aldığım leziz bir yemek.
yanında kuru soğan ile birlikte enfes olan yemektir. soğanı da kırmak gerekir, öyle bi raconu var bu işin.

"ıyyy çok krosun yeeaaa" falan diyen varsa, hoh der bayıltır, götünü şaplaklarım. lakin fasulyenin kurusunu, hatunun butlusunu severim. ayrıca rockçıyım da haaa.
pişmeyince sinir eden bir yemek kıtıt kıtır olması hoş değil.
pişirirken gazı alınmadıysa fasulyenin o gaz sizi zor durumlara sokabilir.
ekürisi pilavdır, haddinden fazla ekmek yedirir.
kış yemeğidir. yanında turşu ve ayran ayrıca pilavla harika dostluk eder. dostluklarını sağır sultan dahi duymuştur. sofrasına davet etmiştir. dostluklarıyla çok kişinin karnı doymuştur. eksik olmasınlar.
tahinle iyi geçinen bakliyattır.
şahane bir türk yemeği. özellikle etli, pastırmalı, sucuklu çeşitleri her türk erkeğini can damarından vurur. pilav ve soğan ise ana yemeğin spesiyalleridir efenim. bugün ki ilk ve fantastik deneyimim tutarsa koşa koşa notere gideceğim.*
Şu saatte kokusu ile beni cezbeden yanına yapılan pilav ile tıka basa yiyeceğim güzel yemek.