bugün

Yunanlıları sikince hepsinin götü korkmuştur ondandir.
çünkü yunanlılar tek değildir o savaşta ingilizlerin fransızların desteği vardır. destek olduğu halde mühimmatsız bir ülkeye yenilmeleri korkutmuştur.
tarihi internet üzerinde yazılan 'yanlı' bilgilerden öğrenmiş yazarın açtığı asılsız, anlamsız başlıktır.
kurtuluş savaşında kurtulamadığımızı anlatan önermedir.

bilgilerin yanlı olması doğru olmadıkları anlamına gelmezdir ayrıca.
(bkz: dur eksiledim şimdi okuyucam)

edit: okudum. vardigim sonuc. (bkz: entry nick uyumu)
yemin ediyorum sözlük cahil turnasolü. bak şimdi, bilale anlatır gibi anlatacağım iyi dinle.

çanakkale savaşı sonrası, osmanlı'ya saldırılması gerektiğini savunan ingiliz parlamentosundaki iki kişi de istifaya zorlanmıştır. bunlar lord curzon ve winston churchill'dir ( winston churchill yıllar sonra yeniden görevine geri dönmüştür ) ingilizler bizimle boş yere uğraştığını, petrol bulunan toprakları zaten ele geçirdiklerini düşünüyorlardı. aslında tabi ki tamamen almak, ele geçirmek isterlerdi. nitekim yunan ordusunu maddi ve manevi olarak mümkün olduğunca desteklediler. ama yunan ordusunun bozguna uğraması sonucu, ingiltere'nin rusya gibi önemli bir müttefiki de kaybetmesinden ötürü ( çanakkale savaşının yegane sebeplerinden bir tanesi rusya'ya yardım ulaştırmaktır, çarlık rusyası ingilizlerin müttefikidir. ) ayrıca yine ingiltere'nin müttefiki fransa'nın da kurtuluş savaşının liderleri ile geri çekilme üzerine anlaşması sonucu, ingiltere tek başına bu savaşı sürdürmeyi maddi ve siyasi olarak kaldıramadı. şansını zorlayacak lord curzon, winston churchill gibi isimlerde olmayınca, çekildiler ve yine sevr anlaşmasında olduğu üzere masada yenebileceklerini düşündüler.

lozan barış antlaşması ise farklı bir tartışmanın konusu. kimisi büyük bir siyasi başarısızlık der, kimisi büyük başarı der. ben ikisinin ortasındayım. ne çok büyük başarıdır, ne de başarısızlıktır.
ingilizler ile savaşılmadı,çünkü bunun karşılığında taviz verdik adıda lozan antlaşmasıdır.antlaşmayı asla kabul etmeyeceğini söyleyen
Rauf Orbay (kendisi kurtuluş savaşını başlatan beş komutandan biridir)ve yandaş vekilleri antlaşmanın meclisten geçmesinin önündeki büyük
engeldir.peki ne oldu dersiniz?ismet inönü baskısıyla 23 nisan 1920 de açılan meclis dağıtıldı ve antlaşmaya muhalif vekiller saf dışı bırakıldı.
kurtuluş savaşının mimarı dört paşa meclisten uzaklaştırıldı.aşağıda yazığım cümleler kurtuluş savaşı başında ismet paşadan kazım karabekir'e
gönderilen mektuptan aktarılmıştır,kaynak parantez içindedir.

eğer anadolu'da halkın amerikalıları herkese tercih ettikleri zemininde amerika milletine müracat edilse pek ziyade faidesi
olacaktır deniliyor ki ben de aynı kanaatteyim.bütün memleketi parçalamadan amerika'nın murakabesine tevdi etmek,yaşayabilmek
için yegane ehven çare gibidir(kazım karabekir;istiklal harbimiz,1.cilt)

neden amerikalılar?el cevap wilson prensipleridir, türklerin yoğun olarak yaşadığı yerler türklere bırakılmalıdır der wilson prensipleri.
halide edip adıvar wilson prensipleri cemiyeti kurucularındandır,kendisi de amerikan robert koleji mezunudur aradaki bağlantıyı siz tamamlarsınız artık.halide hanım musul'un ingilizlerin eline geçtiği 1926 yılında ülkeyi terk etmek zorunda kaldı ancak 1939 da mustafa kemalin vefatının hemen ardından ismet inönü tarafından türkiyeye davet edildi.

bu konuda her yol enerjiye yani petrole doğal olarak mühim petrol rezervlerine sahip musul vilayetine bağlanır.o yıllarda ingiltere ve amerika arasında musul'daki petrol alanlarının kimin denetimi altında kalacağına dair bir 'savaş' vardır.
güncel Önemli Başlıklar