bugün

olmuş bir şeydir , fakat şöyle bir durum da vardır ki bu rus arkadaşlar babalarının hayrına yardım etmemişlerdir. Her yerden ambargo yiyen bir rejime sahip iken düşmanlarına karşı savaşan tek bir ülke vardır o zaman , normal olarak yardım etmişlerdir kendileri. Ordunun büyük ihtiyacını karşıladıkları doğrudur , lakin bunu sürekli dile getirmek halkı göz ardı etmektir , malı mülkü neyi varsa hepsini milleti için harcayan bu halka büyük bir haksızlık yapmaktır.

Ha bir de bu olayın yobaz bakış açısı vardır ; ''ortodoks yunana ortodoks rusun mermilerini salladık'' deyip savaşa , o büyük fedakarlıklara , mükemmel zekilikle hazırlanan planlara umursuzca bok atmaktır. Ayıptır , yazıktır , yapmayınız efendim.
Rus yardımı değildir efendim sovyet yardımıdır,rus dişişleri bakanı çiçerinin notlarında türklere yapılan yardımlar kalem kalem bulunmaktadır.
fakat bahsedildiği üzere ekim devrimiyle romanov hanedanının kökünü kazımak amacıyla çar ıı.nikolay ve bütün akrabalarını coluk cocuk demeden katleden bir topluluktan insanlık namına yardım yapmasını beklemek "körlük"ten başka bir şey olmasa gerek.
evet evet rus yardım etti, ermeni savaştı, kürtler kurtardı, araplar ingilizi yendi, yeşil sarıklılar çanakkaleyi kurtardı. herkez bişeyler yaptı sadece türk milleti oturdu seyretti beleşe kondu dimi?
sırf sovyet (rus) iktidarının yardımıdır diye yadırganan yardımlardır. silah-para vb her türlü yardımdır.

birilerinin götünü yaladığı araplar gibi arkanızdan vurmamıştır sovyetler türkiye'yi (ya da milli mücadeleyi), diyecekler ki ermeni kürt vb. ulan mal kafalı japon askeri 1. dünya savaşında kafkas cephesinde (hani çok bildiğimiz sarıkamış var ya * onun olduğu cephe) o cephe rusyaya(çarlık rusyasına) açılmıştır ve 1. dünya savaşında her bir çok yerde talan olmuş osmanlı ordusu ile çarlık rusya savaşmıştır.

ekim devriminin akabinde lenin önderliğinde sovyet rusya 1. dünya savaşından çekilmiş yapılan gizli anlaşmaları ifşa etmiştir.

lenin tezlerinde yer alan ulusların kaderini tayin hakkı gereği ulusal bir mücadele olan kurtuluş savaşı desteklenmiştir. ha sırf bundan kaynaklı destekledi demek de aptallık olur elbette kendi çıkarlarını düşünerek hareket etmiştir. türkiye nin sosyalist bir cumhuriyet olması düşüncesinden tutun da en azından türkiye sınırında sorun yaşamamaya kadar bir sürü şey söylenebilir.

bunları daha uzun uzun anlatırım burda da gerek yok çok merak ediyorsanız araştırın arkadaşım, taksim meydanındaki atatürk heykelinin arkasındaki rus komutana sorun, 1. beş yıllık kalkınma planlarında çalışan rus ekonomistlere sorun.

gidin sorun arkadaşım her bilgiyi hazır almayın.

not: al işte yine dallamalar kendilerini belli etti. gidin siz arap götü yalayın, abd'li, ingiliz, alman kime ne verirseniz verin. o dönem böyle oldu kabul etseniz de etmeseniz de. sizi mutlu edeceğini düşündüğünüz hayalleriniz sadece bir hayal. insanlara gerçekleri söylemek zorundayız hayallerimizi değil. ama bundan siz anlamazsınız çünkü siz araplara, ingilizlere, abd'lilere hayransınız. ama biz ruslara hayran değiliz.
kpss lisans 2012 sorusu olarak karşımıza çıkmıştır.
(bkz: kurtuluş savaşı nda türk sovyet ilişkileri)
(bkz: atatürk ün batı anadolu ya sscb heyeti davet edişi)
türklük düşmanı sovyetçi komünistleri üzüntüye gark etmiştir. *
Mustafa Kemal paşa ile enver paşa arasındaki siyasi çekişmenin sebep olduğu yardım.
mustafa kemal paşanın siyasi doktrini ile enver paşanın turan doktrini paşalar ve ahali arasında ayrılıklar doğuruyordu. enver paşa o zamanki sovyet topraklarındaki türk ve müslümanları örgütleyerek moskovanın dikkatini çekmişti. anadolu ile bağlarını kopartması gerekiyordu. enver paşanın desteklenmesine ve boğazlardaki hakimiyetin avrupanın eline geçmesine engel olunsun diye örtülü yardımlar yapılmıştır. ayrıca birinci dünya savaşının devamı niteliği taşıdığını düşünen bir kaç alman general de istiklal savaşında çalımışlardır.
her cephede askerler savaşırken ingiliz ajanlarının anadolu topraklarında dengeleri alt üst etme çabalarına kayıtsız kalan rusyanın bu yardımı neden yaptığını anlamak için fazla belgeye gerek yok.
boğazların belirsizliği ve avrasyadaki enver paşa tehlikesine karşı bu yardımlar kademeli olarak yapılmış.
Ancak unutmayalım dedelerimiz bu vatanı mermiyle kurtarmadı. süngüyle kurtardı.
buhara'dan gelmiş olabilir mi hocana sor bakalım.

tabii bir de sormanız gereken soru neden rusya üzerinden geliyor ? güzel konu ama araştırın.
Afganistan'dan gelen yardımlar ile, is bankasını kurdular. Ruslar ise bolsevik ihtilali sebebiyle geri çekildi ve itiraf devletlerinin daha fazla yanına gelmesini engellemek için yardım etmiştir. Yardımlar ise silah ve askeri yardımlar olmuştur.
tabii tabii.

+ lenincim bize silah ver devlet kuralım komunizmle yönetilelim.
- al paşam çok iyi fikir.
+ qandırdım xd

ulan rusların kendine hayrı yoktu o dönem. yeni ihtilal olmuş adamlarda. buhara altınlarınak arşılık yolladıkları silahların bile 3/4 ü kullanılmaz durumdaydı.
Aralov'un "Gözleri Çeliktendi" adlı kitabını okumanızı öneririm.
orta asya türki sovyet sosyalist cumhuriyetlerinden gelen yardımlardır.
rus yardımı değildir.

ve hatta sscb yönetiminin başta bu yardımları direkt olarak ankara hükümetine yollamadığı bilinmektedir. yolladığından itibaren ise bir kısmını çeşitli bahanelerle kesmiş, el koymuştur.
Bolşevik devrimiyle birlikte eski dostlar düşman olmuştur bir anda. Türk direnişi ise rusya için baraj işlevi görmüş diyebiliriz.
Kaynak: üniversitedeki bolşevik devrimini bizzat yaşamış, yetmemiş birde kurtuluş savaşına katılmış tarih hocam. (Ne güzel bi kaynak verme yöntemiymiş bu ya, o kadar essay yazdık hiç aklımıza gelmedi)
atatürk lenin i bizde sizdeniz komünist gruplara temsil hakkı veriyoruz vs. diye keklemeye çalışmıştır. lenin o kadar da salak değil Atatürk ün amacını biliyor ama yinede ingiltere abd burnunun dibine yerleşmesin diye bazı yardımlar yapıyor. türki cumhuriyetlerin yardımlarının bir kısmını ulaştırması bile bir yardımdır. yoksa masaya oturur osmanlı devleti toprakları için yeniden bie paylaşım yaptırır o da doğudan saldırırdı.