1. 1.
  orta asyanın kurak bozkırlarında çarşaflı kadınların olmaması...
  5 -5 ... rumeli71
 2. 2.
  Şuraya bir rez alalım
  (bkz: kemalistlerin uğramadığı başlıklar)
  3 -5 ... bir istanbul beyefendisi
 3. 3.
  Al bu da savaştan sonra türk kadını (#37524636)

  Osmanlı döneminde özgür giyinemedikleri için zorla kapanan kadınlardan birkaçının görüntüsü. Onlar gibi onlarca kadının giyim kuşam görüntüsüne bakabilirsin.

  Şimdi ağla, kudur, zırla.
  6 -5 ... keyf kahyasi
 4. 4.
  ciplerle gezen türbanlı bacılar da yoktu mesela.
  5 -1 ... comarlarin korkulu ruyasi
 5. 5.
  Çarşaf giymeyen her kadını mini etekli zanneden arap özentisi beyanatı. Bu ülkede pantolon diye bir şey de var günümüz dünyasının normal kıyafeti olan pantolon tişört, gömlek, elbise gibi şeyler erkekler gibi kadınların da kıyafetidir. gören de sanacak Sanki her kadın ya çarşaflı ya mini etekli, ulan bu memlekette pantolon üretilmiyor mu? kadınlar Pantolon ya da elbise de giyiyor pekala olması gereken budur.

  Kurtuluş savaşı dönemine gelirsek, Mustafa kemal ve onun önderliğinde yurdun dört bir yanında tertip edilen ve istiklal mücadelesi güden bu milletin başlattığı kuvay-ı milliye ruhu sayesinde ingiliz ve Amerikan mandası olmaktan kurtulduk. işgal güçleri yurdun dört bir yanını sarmışken milli şuuru felce uğraşmış halife emrindeki osmanlı hükümeti topraklarımızı ve yurdumuzu ingilizlerin himayesine vermek istemekteydi. Bunun yanında bir takım sözde aydınlar da amerikan mandasını savunmaktaydı, bazıları da yerel devletler kurarak her bölge kendi bağımsızlığını ilan etsin fikrini öne sürmekteydi. Atatürk ise bu 3 kurtuluş çaresinde de isabet görmedi. Onun için hattı müdafaa değil sath- ı müdafaa vardı o satıh da bütün vatandı.

  Ve milli mücadeleye başlarken mustafa kemal ve arkadaşlarının parolası şuydu "ya istiklal ya ölüm"
  işte bu kuvvetli geçmişe sahip türklük ruhuyla bunu başaran bu yüksek millet türkiye cumhuriyetini kurdu hilafeti ve saltanatı yıkıp itaat etmekten kurtuldu egemenliği millete verdi. kendi kültürünü milli marşlarını alfabesini dilini tarihini yarattı. Doğulusuyla batılısıyla öz ve öz hakiki türk varlığını ve istiklalini ortaya koydu. Ve türk kadınına medeni haklar tanınarak layık olduğu noktaya ulaştı. Kendi Milli tarihini, türk kültürünü beğenmeyip başka milletlere özenenler avrupaya ya da doğu ülkelerine gidebilir.

  Biz bu milletin menfaatlerine, temeline, milli şuuruna ve medeni beşeriyetler arasındaki yerine, istiklaline, kültürüne sahip çıkarız. Bu yurdu yukarılara çıkartmak için varımızı yoğumuzu ortaya koyarız. Siz milli maneviyatımızı, gücümüzü ve kültürümüzü zayıflatmaya çalışan batılı veya arap ülkelerine özenmeye devam edin.
  Bu topraklarda Türk kadını kara çarşaf giymez, türk kadınının kendi kültürü vardır türk kadını "yazma" takabilir, bunun yanısıra takmaya da bilir o da kendi tercihidir. Lakin hatırdan çıkartılmamalıdır ki kültürel öğemiz olan " yazma " asla türban adlı ürünle ile mukayese edilmemeli ve karıştırılmamalıdır.
  Cumhuriyet sayesinde kadınlara verilen seçme ve seçilme hakkının yanısıra kılık kıyafet hakkı da verildi, olması gereken budur, işte bu da türklüğün tabiatından gelen yüksek bağımsızlık ruhunun bir sonucudur. çünkü biz esir olamayacak kadar istiklaline ve egemenliğine bağlı bir milletiz. Bu sebepledir ki türkiye cumhuriyeti nin kadınları kendi kültürüne aittir, çarşaf giymez çünkü o arap degildir.

  Bütün tuzaklara, her türlü amansız emsali görülmemiş rakiplere karşı dahi Biz bu yurdu, türkiye cumhuriyeti ni ve türk milletinin varlığını ebediyete kadar yaşatmaya devam edeceğiz.
  (bkz: ne mutlu türküm diyene)
  4 ... yoksul genc
 6. 6.
  Askerlerin dikkatini dağılmaması için.
  -1 ... theecroow
 7. 7.
  Yalnız şu var ki o zaman kilik kıyafet devrimi gelmemişti. Ne kuyruk aciniz varmış ya?
  -1 ... tambirtelli
 8. 8.
  bir tane çarşafsız kadın vardı tepenize bomba yağdıran. keşke kökünüzü kurutsaydı.
  2 -1 ... noxeca
 9. 9.
  Mini etekli kadın olmadığı gibi türbanlı kadın da yoktu. Mini etek modern çağ ile başlayan sekülerleşmenin ve özgürleşmenin tesirlerinin kıyafete yansıması sonucu oluşurken, türban Türkiye'ye 1960-70'li yıllarda dış destekle oluşan karşı devrim hareketinin sonucudur. Kısacası ikisinin de o zamanda yeri yoktu.
  2 ... korsan jack96
 10. 10.
  Hepsi sıkmabaştı o dönemki cefakar kadınların.
  -1 ... 81tw15e