1. 1.
  birinci dünya savaşı yenilgisinden sonra bağımsızlığını kaybetmeyi kabullenmeyen türk milletinin mustafa kemal atatürk önderliğinde başlattığı ve insanüstü gayretlerle zafere ulaştığı savaş. özgürlüğümüzün temeli.

  cepheler, kongreler ve antlaşmalar için,

  http://tr.wikipedia.org/w...lu%C5%9F_Sava%C5%9F%C4%B1
  17 -3 ... fth
 2. 2.
  Hem içerde hem de dışardaki düşmanlara karşı verilmiş, salt vatandan düşman kovmak anlamında olmayan, verdiği mücadeleyi çok önemli devrimlerle tamamlayan, birçok ezilmiş millete örnek olan dünyanın en şerefli mücadelesidir.
  3 ... mavi
 3. 3.
  Dünyanın şu ana kadar gördüğü en büyük özgürlük mücadelesi ve zaferi. (bkz: yoktan varolma)
  7 -2 ... jayjay
 4. 4.
  Emperyalizme karşı kazanılmış ilk savaş.
  3 ... jayjay
 5. 5.
  bir avuç çılgın türk ün yedi düvele karşı yokluklAr içerisinde yazdığı ölümsüz destan. insanlık tarihinin en onurlu, en haklı, en muhteşem savaşı..
  7 -1 ... shalamar
 6. 6.
  toplumların kendi bağımsızlığını kazanmak için bütün güçleriyle düşman güçleriyle savaşması.Örnek:fransa cezayir savaşı...
  3 -1 ... kelleayak
 7. 7.
  anadolu halkının emperyalizme karşı verdiği bağımsızlık savaşıdır. emperyalizm ilk defa bu topraklarda yenilmiştir. hemen ardından, sovyetler birliğinde bir yenilgi daha yenilen emperyalizm, ezilen halkların bağımsızlıklarına kavuşmasında bir ışık olmuştur. daha sonra cezayir'de, angola'da, vietnam'da buna benzer savaşlar verilecek, emperyalizm yenilecek fakat bitmeyecektir. kurtuluş savaşımız emperyalizmin nasıl yenildiğinin göstergesidir.
  2 -2 ... kisil
 8. 8.
  siyasete hele de ideolojilere kurban edilemeyecek bir mücadeledir. bu mücadele verilirken sovyetlerde bolşevik devrim olmuş ve komünizm daha emeklememiştir bile. bu mücadele olduğunda pan-islamizm akımı çökmüş, arap devletleri din bağlarını kopartmış ve her biri bugün cetvelle çizilecek olan sınırlara doğru yelken açmışlardır. bu savaş olduğunda garbcılık ideolojisi anadolu'daki en büyük yıkımını yaşamış ve artık garb denilen terim "tek dişi kalmış canavar" olarak anılır olmuştur. siyonizm tehlikesi ve meşhur 100 yıllık plan uygulamaya konalı 40 yıl olmuş emperyalizm kelimesi literatüre bile girmemiştir.

  kurtuluş savaş'ı olduğunda halk kahramanı çok aydın(!) insanlar rusya'ya fransa'ya italya'ya kaçmış ancak orada da boş durmamışlar, batı hükümetlerine karşı jurnalci sıfatıyla yaltaklanmaya çalışmışlardır. ayıdan post onlardan dost olmayacağını anladıklarında ise cumhuriyet ilan edileli 10 yıl olmuş, millet kendi külerinden zümrüt-ü anka misali doğmuştur. artık mutlak eşitlik denen şeyin hayal olduğunu, bizzat erzurumda, artvinde, batumda, ağrıda mezalimlerle öğrenmiştir memleketimin oğulsuz kalmış anaları, kocasız kalmış kadınları, babasız kalmış cocukları.

  bu savaş ideolojilerin zaferi değil ancak ve ancak milletin mücadelesi ve savaşı olmuştur.

  ulu önder'i şuraya buraya sıvayarak ancak komik olabilen aydın(!)lar daha sonra yurt toprağına hiç değilse gömülebilmek için memleketimde çınar ağacı aramaya, atatürk'e kurtuluş savaşı destanları, sarı zeybek benzetmeleri, hatta sarı kurt evet sarı kurt benzetmeli şiirler yazarak yaltaklanmaya çalışmışlardır.

  ulu önder bunların foyasını 10-15 tanesini karadeniz'imin azgın sularında boğdurtarak çıkartmış, dışarıdan gelen yalancı yılışıklıklara gereken mesajı kanla vermiştir. milleti ancak yine milletin azmi ve kararlığının kurtaracağını da belirterek, bu toprakların, bu insanların x-izm'lerle değil cumhuriyetle yönetileceğini ayan beyan belli etmiştir. o dışarıdan yaltaklanan aydın bozuntularına ise öldükten sonra mahkeme kararları çıkartmaya çalışarak un ufak kemiklerinin bu ülke topraklarına getirtme haysiyeti veya haysiyetsizliği kalmıştır. hakimiyet ne bir ölüye, ne bir puta ne bir ideolojiye yanlız ve yanlız millete ve onun kültürel unsurlarına aittir diyerek noktayı koymuştur. hakimiyet ve kurtuluş savaşı; savaş var diye kaçmayıp süngüye siper olan analara ve onların bugün yaşamakta olan torunlarına aittir.
  11 -6 ... kara hilal
 9. 9.
  düzene karşı olup başarılı olan ayaklanmalardır. başarılı olan her ayaklanma "kurtuluş savaşı" adını aldığı halde başarısız olanları "isyan" adınıalır. başarılı olan komutan kahraman olurken, yenilen büyük bir ihtimalle idam edilir. kazanan halk "özgür" sıfatını alırken, kaybeden halk "kalleş" sıfatını alır.
  -3 ... fewzi1907
 10. 10.
  milleti savunmamanında (bkz: milliyetçilik) hala bir ideolojisi olmadığını savunanların, kurtuluş savaşı hakkında maval okudukları savaş.bu savaş millete dayananıyordu denilip,milletle halkı ayrı zannederler. yazık denir, başka bir şey denmez.
  -1 ... kisil