bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
  1. .
    (bkz: kürt derken laf arasinda pkk damgasi vuran ibne)
    3 -4 ... zehir
  2. .
    (bkz: götten istatistik uydurmak)
    3 ... mutercimraifefendi
  3. .
    ben dahil çoğu türk vatandaşını utandırması gereken durumdur. kürtlerin kürtçe bilmemesi bir sebep değil sonuçtur. hala türkiye de kendi dillerini konuştukları için dışlanan, linç girişimlerine maruz kalan insanlar vardır. bu bilinçli bir politikanın eseridir, kesinlikle tek taraflı bir politika olduğunu savunmuyorum, ama en azından üzerimize düşeni yapıp pozitif ayrımcılık uygulayabiliriz.
    (bkz: trt 6)
    (bkz: anadilde eğitim)
    3 -1 ... rooest
  4. .
    (bkz: türkiye de 80 li yıllar)
    ... neandertal
  5. .
    çoğu aslında kendi aralarında kuş dili ile anlaşmaktadır. özellikle de gözümüzün görmediği, gitmediğimiz bilmediğimiz doğu illerinde. ha bazen iett'de görüyoruz ya, 40 kişi ile dolu otobüs'de, 8 kadar kişi oluyorlar (türkiye genelindeki dağılımları da budur, %20), kendi aralarında bir dilde konuşuyorlar, o ibranice ile yunancanın karışımı bir dildir... hatta dil de değildir.
    (bkz: şok gerçek)
    -1 ... in tyler we trust
  6. .
    cevahir alışveriş merkezinin önünde dikilmiş sigara içiyordum.
    10-11 yaşında veledin biri geldi "abi selpak al , abi allah rızası için al" vs vs ben de "olm git çiftlere koş alırsa o erkekler alır" diye balık vermeyip balık tutmayı öğretmeye çabalarken çocuk diretti ben de devam ettim çabalamaya hani insana benzeyen sevimli bir çocuktu da.

Neyse çocuk uzaklaştı sonra bir daha geldi Abi Hadi be diyerekten.

e haliyle baydın be yavrum bakışı attım ki çocuk kırmançice

"ben kırmançiyim" dedi

Dedi ben de tabi anlamadım doğrudan deyince tekrar dedi.

Ağzının ortasına vurmamak için aval aval bakmaya devam edince.

o da çeviri yaptı

"Ben Kürdüm" diyerekten.

Vay vay dedim afacan Sen Kürtsen ben de KAradenizliyim.

Sonra siktir oldu gitti

Uzun lafın kısası adam kendi dilinde Kürt=kırmançi biliyor Türkçeye kürt diye çeviriyor kafası o piçin bile karmançorman hangi ortak dilden hangi ortak tarihten bahsediyorsunuz. Zaza da Zazayı kürtçe diyebiliyor o zazanın tarihi boyunca kan davalı olduğu yan aşiret de iyice ayrışmış dilini Kürtçe diyebiliyor.

ha bu arada ulan daha rakamlarınız yok dilinizde milletiz diye geçiniyorsunuz toplamayı bölmeyi gidin farslardan öğrenin
    1 -1 ... selim pusat
  7. .
    türkiye cumhuriyeti'nin kuruluş felsefesinin "tek dil, tek din, tek millet" esasına dayanması ve bu gizli anayasının günümüze kadar uzanan acılar yumağı haline gelmiş dayatılmasının bir sonucudur.
    1 ... entel fare
  8. .
    asimile politikalarının kısmen başarılı olduğunun göstergesi.hala ezici bi kürt çoğunluğu kürtçe bilmiyorsa bunda en büyük suçlu biziz.bugün almanya da yaşayan bir kürt türkiye de yaşayan bir kürtten daha iyi kürtçe konuşuyor.buyrun aradaki farkı siz görün.
    ... kamilsevenadam
  9. .
    türklerin ezici çoğunluğunun türkçe bilmemesi dikkate alındığında normal karşılanacak olaydır.
    (bkz: ezici çoğunluk)
    (bkz: oran orantı)
    ... registerlater
  10. .
    T.C nin Osmanlının yapmış olduğu hatayı yapmadığının işaretidir. Fethettiği topraklardaki insanlara türkçeyi öğretmiş,kendi kültürlerini yaşatmalarına izin vermemiş olsaydı birçok ülkede şu an türkçe konuşuluyor olurdu. Fazla özgürlük, fazla hoşgörü,fazla anlayış başına dert olarak geri döner.
    Renkleri koru ama bir tarafına da kendi rengini nakşet.
    -1 ... prot