bugün

olası bir yasaktır. ihtiyacı olan tek şey, yök tipi bir örgütlenmenin tepemize dikilmesi ve ettiği her kelamın kabul edilebilir oluşunun yargı kurumlarınca desteklenmesidir.

kamusal alanda başı örtmenin yasaklanma nedeni anaysanın değiştirilmez ilkelerinden laikliğe ket vurması mıdır? evet. başı örtmek şekle bağlı da olsa laikliğin tehlikeye düşmesine neden olabilir mi? ihtimaldir ve bu ihtimal üzerinden yasaklanmamış mıdır? evet.

şu halde anayasanın değiştirilmez maddeleri arasında "devletin resmi dilinin türkçe olması" var mıdır? evet. bir başka dilin kamu kurumunda çalışan kişilerce kullanımı bu değiştirilemez maddeyi tehlikeye düşürebilir mi? tıpkı diğer örnekte olduğu gibi, az veya çok ihtimal dahilindedir.

şu halde kürtçe konuşanlar memur olabilir mi? olmamalıdır.

peşin not: ince yollu bir sıfatlandırmaya dahil olmamakla birlikte basit bir mantık yürüttük. bilen bilir kürt olma noktasında iddiada bulunsam nesebim gereği bunu kimse inkar edemez. ben bunu neden yazdım peki? faşist olduğumdan mı? siz daha iyi bilirsiniz. ama bildiğim birşey var, kürtçenin anlatılan şartlarda yasaklanmasına karşı çıkacak cemaatin, baş örtüsü takanların memur olamayışlarını savunmaları garip geldi o kadar.

bana dokunmayan yılan bin yaşasın diyenlerin hemen hepsi yılan sokması sonucu öldü bu ülkede. anlıyorsun değil mi hewal? *

not iki; unutmuşum "x benim y de size girsin"...ben başlık sıçtım siz entry sıçmayın olur mu?
bir zamanlar zaten olan bir durumdu.- ki o zamanlar çok eski bir zaman değil-
dilin yasaklanmasını bir yana bırakalım , kürdüm demek bile suçtu. 12 eylül döneminde benzer yüzlerce dava vardır.
anadil insanın en doğal hakkıdır. aynı zamanda anadilin yaşatılması için de eğitim kurumlarına ihtiyacı vardır ve bu resmi dil muhafaza edilmek şartıyla yapılamyacak bişey de değildiir.
islamcılar türbanı bireysel hak ve özgürlük olarak görüp bu kadar kıçlarını yırtıyorken , bir diğer insani hak olan anadil konusunda sessiz kalmayı tercih ediyorlar.- mazlum-der dışında ses çıkaran yok- dileriz bu ülkede insan hakları için mücadele edenler olaylara daha geniş bir pencereden bakmayı beceririrler.
güncel Önemli Başlıklar