bugün

yalandır. asrın şarlatanlığıdır genç kızlarımızı böyle tuzağa düşürüyorlar.
Bir prens bulmaya değil kendi prensini yaratmaya dayanan bir imgenin anlatıldığı masaldır. Bir kurbağaya dönüştürülen prens güzel prenses tarafından öpülünce eski haline dönecektir. Oysa buradaki durum daha farklı, yani bir kadının eylemi sonucu kurbağaya dönüşen erke, başka bir kadının eylemi sonucu eski haline dönecektir. Ee hani ataerkildik? Şaka bir yana bu masalı genele uyarlayınca ve yapılan yorumlara bakınca buradaki "öpücük" imgesi aslında kadının erkeği nasıl kullandığına, dahası nasıl değiştirdiğinin göstergesidir. Kadın aslında bir kurbağayı prens olduğuna inandıracak kudrete sahiptir.
bugüne kadar yazılmış gerçeğe en yakın olan masal. bugüne kadar ne kurbağalar öptük bir prens bulma uğruna ya rab.
öpüşünce insana dönüşen çizgi film kahramanı.
masalın başka bir versiyonunda kurbağa prensesin öpmesi sonucu değil sinirlenip duvara çarpması sonucu prense dönüşür.
prensesleri de olandır.

hatta mühendisin birine beni öpersen insan olurum dediğinde; konuşan bir kurbağa insandan daha ilginç geliyor yaklaşımıyla başbaşa kalmıştır.
''lan dur öpme yaa... ulan şimdi kim yönetecek o ülkeyi.. kim çekecek senin dırdırını... ne güzel zıplayıp dolaşıyordum ortalıkta, dert yoktu tasa yoktu... o cadıyı bulun yine bana... ''
öpüyorsun öpüyorsun yine kurbağa kalıyor kişisi.
meğersem prens diye bir şey yokmuş.
kurbağaları öpen kızlara yazık olmuş.
aslı prenses değil, kendisini en fazla seven bayan şahsiyet, öptüğü zaman tekrar prens olan göden.
http://www.youtube.com/watch?v=nZ_DpkA6ZiA
yetişkinler için yazılmış olan bir masalı da vardır.
ahanda gururla paylaşırım.

--spoiler--
Stephen Mitchel, 'kurbağa prens' masalını yetişkinler için başka bir şekilde anlatmış. Bu masalda kurbağa bir kaç kez öpülmesine karşın olduğu gibi kalıyor. Prenses, başlangıçta onca iğrendiği kurbağasının asında prens olduğuna o denli inanıyor ki, kurbağayı bile şüpheye düşürüyor...Gerçek kişiliğine sahip çıkan kurbağa bile, içinde bir prens yattığına inanmaya başlarken ölümü dahi göze alıyor. Kendini kendinden kurtaracak prensesini arayan kurbağalar mı, yoksa birlikte olduğu kurbağanın aslında bir prens olduğu sanrısına kapılan prensesler mi daha çok, ne dersiniz?

"iki tip kadın vardır: Prensle evlenenler, kurbağayla evlenenler. Bir kurbağa asla bir prens olamaz, ancak bir prensin tipik bir evliliğin olağan akışı içinde azar azar, hatta gözle görülemeyecek kadar kadar usul usul, gitgide bir kurbağaya dönüşebildiği, geniş kitlelerce kabul görmüş bir gerçektir. Yirmi beş yıl sonunda bir kadın bir sabah uyandığında, yanında vaktiyle aşık olduğu prensini hala buluyorsa, ne diyebiliriz, ne mutlu ona!"

"Bir kadını bir kurbağaya aşık eden nedir? Sayısız kadın zamanın başlangıcından bu yana, gecenin bir yarısı, yatak odasının tavanına bakarak aynı soruyu kendi kendine sormuştur. Ve eğer bunun cevabını biliyor olsaydım, sizi temin ederim hiçbir maddi kazanç gözetmeksizin bedavadan açıklar, insanlık tarihinin en ulu hayırseverlerinden biri olarak sayılmayı mutlulukla karşılardım. Cevabı maalesef ben de bilmiyorum. Tek bildiğim, bu kadının bu Kurbağa'ya nasıl aşık olduğudur. (...) Geçtiğimiz günlerde araştırmacılar, eskiden kurbağa olup da şimdi mutlu bir evliliğe sahip birkaç yakışıklı prensi inceledi. ('Birkaç' diyorum, çünkü filozofun da dediği gibi mükemmel evlilikler hem zordur hem de ender bulunur.) Bu eski kurbağalar bir konuda hemfikirdi. Büyük değişim için üç şey gerekliydi: Kesin bir bilinçsizlik, duvara fırlatılmaya rıza ve mutlaka, hayal gücü yüksek bir kadının sevgisi. Bir de dördüncü olarak sabır gereklidir. Evet, hem de büyük bir sabır çünkü fırlatılmayla çarpışma arasında geçen süre bazen onlarca yıl alabilir."

"Günümüz kadınlarına ve erkeklerine yazılmış en güzel masal..."

--spoiler--
(bkz: pamuk prenses 2/#2362815)
ve prenses kurbağayı öper... işte kurbağa prenses... **
küçük kız çocuklarının prens bulmak maksadıyla yakalamaya çalıştıkları kurbağaların bin bir türlü okuduğu masal kitabı...
''gelsin öpsün beni insan olayım'' dır.
özellikle ata demirer'in canlandırmasıyla izlenmesi gereken masaldır.
kurbağa prens, iflah olmaz bir züppe, özlem dolu gözlerini pamuk prensese dikmiş, kendisini kurtaracağı günü boşuna bekliyor.
hain bir büyü saldırısı sonucu kurbaya dönüşüp, prensesin onu öpmesiyle * tekrar prens olan bir adamın hayat hikayesi seklinde gecen masal...