1. 1.
  bilimum et ürünlerini tüketen ve bunlar nasıl kesiliyor diye düşünmeyen, çelişkiler ürünü olan insan modelidir.
  #2668296 :)
 2. 2.
  vahşetten kasıt ortalıgın kan gölüne dönmesi, hayvanların bogazlarının yarısı kesilmiş halde can havliyle ortalıkta koşturması ise haklı düşüncedir.

  diğeri için de şu denilebilir (bkz: din dusmanliginin modaya donusmesi).
  #2668302 :)
 3. 3.
  allah'ın emrettiği bir farza sanki ondan daha iyi düşünebilirmiş gibi yorum yapan insandır.

  eklenti: her kurban bayramında televizyona çıkıp ühühühhü hayvanları çok seviyorum diye ağlayan reyhan karaca'yı da anmak isterim burdan. kokulu öpücükler kendisine.
  #2668305 :)
 4. 4.
  allah'ın "kurbanı can çekiştirirek sokak ortasında kesin, çocuklarınıza da izlettirin, hatta çükünü ona kestirin." demediğinin farkında olan ve "vahşet" kelimesini başka bir açıyla kullanan insandır.
  #2668311 :)
 5. 5.
  Kendinden başkasını düşünmeyen, pişkinliğin tavanında gezen, gösteriş budalası kişilerin kurban bayramı sabahında ortalığı kan gölüne çevirerek ve kurban edilen hayvanlara bin türlü eziyet ederek milletin gözü önünde vahşet yaratmasını kaldıramayan kişidir.

  Kardeşim, kurban kesmek dini bir vecibedir de, karındeşen jack modunda kurban kesmenin alemi nedir? Hı?

  Oruç tutarken ağzından küfür eksik olmayan, orucu aç kalmak zanneden şekilci öküzün kestiği kurbandan ne hayır gelir?

  Ortalıkta bin türlü eziyet ile hayvan katleden taş devri mağara adamları acaba yaptıklarını farkında olsalardı böyle öküzlükleri yaparlar mıydı?
  #2668318 :)
 6. 6.
  "beslediği hayvanı kısırlaştıran hayvansever hayvan" sınıfındaki kişilerin çoğunlukta olduğu gruptur. hayvan dostu geçinip hem et yerler hem kurbanı vahşet sayarlar hem de bir soykırım olan hayvan kısırlaştırmasını desteklerler. boğa güreşlerini ise spor tadında izleyip medeni! ispanyolların ata sporu olarak bellemişlerdir.

  bir kere senin kasaptan aldığın et yine aynı şekilde boğazlanarak kesilen bir hayvanın etidir.
  #2668359 :)
 7. 7.
  Yalancı insandır.
  Böyleleri kurban bayramında kesilen hayvanlara vahşet deyip daha sonra etleri löp löp götüren insanlardır.
  bayram dışında gıda amaçlı hayvanları küçümsemiş olur.
  Bayramın birinci günü hepimiz kurbanız * adlı pankart açması bile beklenebilir.
  #2668375 :)
 8. 8.
  dinin hanefilik mezhebine göre farza yakın vacip durumundaki uygulaması. çok kan akıyor evet. ama asıl sorun kan akması değil hayvanların uluorta kesilmesi. bu tek kelime ile vahşettir.

  bir benzeri ise erkek çocuklarının sünnet edilmesidir. eğil önüne bak. onu da uluorta kestiler. sana sormadılar. sen de çok ağladın!

  şimdi bir düşün bu işi kimler yaptı? anan baban! onları eleştirdin mi hiç? kınadın mı? yok.

  aslında haklısınız sünnet de çocuklar küçükken yapılmamalı. herkes 30 yaşına gelince kimsenin görmediği yerde balta ile kendi sünnetini kendi yapmalı. dikkat et ucundan azıcık keseceksin koçum.
  #2668388 :)
 9. 9.
  tamamen pagan dönemi şamanist alışkanlıklardan biri olan, çağdaş bir yönü olmayan, yine de dini bir inanış olmasını nedeniyle saygı duyulması gerektiği düşünülürken; bir dini ritüeli dahi tüm kutsallığına rağmen, ortalık yerde çoluk-çocuk etkilenir, hassas insanların ruhsal dengesi bozulur demeden, kan gövdeyi götürür şekilde aleni bir vahşi katliama çevrilmesi durumuna en doğal insani tepkisini gösteren insan.

  bu insanı eleştireceğinize, önce dinsel bir olguyu tüm kutsallığını ve sosyal yararını gölgede bırakacak şekilde, ilkel bir katliama çeviren bağnaz kafalı, gözünü kan bürümüş yobaz insan müsvettelerini eleştirmek gerekir diyen insan.
  #2668392 :)
 10. 10.
  "kıçımın kenarı" deyimindeki kenar olan insan tepkisidir.
  #2668398 :)
 11. 11.
  öncelikle tam olarak anlatabilmek için
  (bkz: vahşet)
  şimdi türk kanunlarına aykırı olmadığı sürece her birey dini ibadetlerini yerine getirmekte hürdür. kurban kesiliyor olmasına kimse vahşet diyemez kaldı ki bunun iyi yanlarının olduğu göz ardı edilemez.et alacak parası olmayan insanlar için hele ki bu dönem bağışlarını * hiç bir şekilde vahşetle açıklayamassınız.
  lakin değinilmeden geçilemeyecek bir durum da vardır. kurbanı kes tanrı sana bir tek bu şekilde onun verdiği canı alma hakkı tanımıştır. bunu kullan tamam ama yalvarırım adam gibi yap. el kadar sabinin önünde hayvanın acı çektiği sesinden belli olacak şekilde yapma.
  hayvanın yarılmış boğazından hırıltılar çıkararak akan kanı o öğrenmeye aç sabinin alnına sürme. hayvanın derisini yüzerken hala sinirleri atan baldırından o sabiye tutturma. ozaman kim vahşet diyebilir senin için dini bir vazife bazıları içinse bi lokma et anlamına gelen bu işleme. hiç durma hergün kes hergün dağıt. ama insan gibi. sokak aralarından böğüren hayvan sesleri ile uyandırmadan kimseyi.
  #2668437 :)
 12. 12.
  bir genç henüz ergenlik dönemindeyse ve babası kurban kesme konusunda yetenekli ve şevk dolu ise,o gencin babası kurban keserken olay yerinde durmaması gerekir..zira o babalar çok vahşi olurlar..bazen keserken bıçağı doğru tutamayıp hayvana on saniye kadar acı çektirebiliyorlar..hayvan 'pıııhh pıhhhhhhhh' yaparken o an izleyen gencin kabusları bir anda dört katına çıkar ve 'kurban kesimine vahset diyen insan' oluverir...
  #2668448 :)
 13. 13.
  mangal'da cızbız yaparken ve etleri mideye indirirken hiçte vahşet yaptığını düşünmeyen bireydir ama..
  #2668458 :)
 14. 14.
  eğer ki dinin gereği olan bir şeye diyorsa günaha giriyordur, dinin gereği olan bir seyin vandalca gerçekleştirilmesine diyorsa doğru söylüyordur.

  son 3 yıldır o da "ab" zorlaması ile devlet bu ve belediyeler bu işe ciddi olarak el attıysa da huylu huyundan vazgecmiyorsa bu işte cidden bir tuhaflık mevcut.

  bakın bu düzeldi denilen gecen yıldan bir kaç kesit. tüm yurt için ölçü olabilir mi ? hem evet, hem hayır. ama zihniyetin değişmesinin güç oldugunu göstermesi bakımından belge niteliği taşır. -mış -muş değildir.

  http://www.sodev.org.tr/H.../2006/bayramda_vahset.htm

  hayvan sevgisi için söylenecekse de, yine o kişiye saygı duymak gerekmektedir. söylemde "demokratik" bir ülke ve öyle oldugunu iddia eden bir iktidara sahip oldugumuz için, bu tarz sesleri de hazmetmek zorundayız.

  ayrıca tam bir kahvehane dedikodusu örneği, "xx hanım o fino itine yalatıyomuş olm" tarzı geyiklere de itibar etmemek de fayda var.
  #2668461 :)
 15. 15.
  "kurban kesip üç beş kilo et vereceğine, o parayla daha fazla insanın bir ay karnını doyurmasını sağlayabilirsin" şeklinde de düşünebilen insandır.
  #2668472 :)
 16. 16.
  doğrusu otoban civarında yaşanan kurban kesim hadiselerine vahşet diyen insandır. Sonuna kadar haklıdır.
  #2668478 :)
 17. 17.
  - sen müslümansın, kaşının altında gözün var. (şlakk!!)
  - bu kurban için (pattt!!)
  - bu başörtüsü için (kütt!!)
  - bu da...?? bu da adın ahmet diye (gümmm!!)

  bütün çabaları, bundan ötesi değil! "yok öyle değil" diyen beri gelsin.* bu berbat resimleri onaylamak için de insanlıktan çıkmak lazım. mevzu kurbanın kesilmesi ile mi nasıl kesildiği ile mi alakalı? başlık ve ilk girdiye bakınca mevzuyu kurban kesilmesi ile alaklı yorumladım. ki bu tarz yorumlar da epey fazla.

  bir de kurbanın böyle nahoş bir şekilde kesilmesi mevzusu genel olarak birçok işimizi yüzümüze gözümüze bulaştırmamızla alakalı. oysa islam, "kesin de nasıl keserseniz kesin" demiyor. mesela hayvanın işe yaramyan sakadatının toprağa gömülmesi sünnettir. ama uygulayan nerde? bir de vatndaşla beraber, belediyeler ve diğer idari kurumlar da bu konuda sorumludur. zira koca koca şehirlerde birkaç kesim alanı ile bu iş yürümüyor.
  #2668505 :)
 18. 18.
  Mezbahane veya kurban kesim alanalarında kesildiği sürece içi boş olan kelimedir. aksi halde her eline bıçak alan ve onlarca kişinin içinde ortalıkta kurban kesmesi günümüz şartlarında hiç hoş değildir. kurban kesimi ile normal zamanda ki kasap kesimi arasında dini inanç haricinde hiçbir fark yoktur. yediğiniz balık tutulkduğunda öldürülmüyor mu. tavuk veya diğer hayvanlar kesilmiyor mu. insanın ağzında azı dişleri vardır. yaradılış gereği insan et yer. et yemek zorundadır.
  Müslümanlar 1400 yıldır kurban kesiyorlar. zekat da veriyorlar. kurban kesmek başka hayırda bulunmak başka.

  kurban kesmek bir ibadettir.
  #2668523 :)
 19. 19.
  (bkz: buyrun benim)
  eğper iş adabıyla insan gibi yapılırsa tabiki vahşet denemez ama karderşim haywana işkence yapılıyorsa, kör bıçakla canını acıta acıta kesiliyorsa basbaya vahşettir bu...
  #2668531 :)
 20. 20.
  kurban kesimini eleştiren bu insan toplulukları bir nevi haklıdır.etrafta amaçsızca elinde bıçak,satırla gözü dönmüş şekilde dolaşan insanlar.her köşe başında havaya asılmış kurbanların kesimini yapıp,sokakları kan banyosuna dönüştüren bilinçsizlerdir.çevreye ve insanlara verdikleri rahatsızlık umurlarında bile değildir.küçük çocukların gözleri önünde yapılanlar topluma küçük polat alemdar misali yeri geldiğinde bıçak,satır sanatının en ince tekniklerini kullanmayı öğretirler.eleştirenlerin ortak kanaati mezbahane ya da uyugun kesim yerlerinde bu işlerin hijyenik,steril ortamda yapılmasıdır.bu şekilde çevreyi kirletmeden de vahşet yapılabilir.
  #2668561 :)
 21. 21.
  çocukların gözü önünde sokakları kan gölüne çeviren abd ve israil askerlerine ise sempati duyar bu hayvanlar. aman kurbanlar. yok yaa insanlar işte..
  #2668571 :)
 22. 22.
  (bkz: kurbanlığın acı çekmediğini ileri sürmek)
  #2668580 :)
 23. 23.
  eğer adabına uygun yapılmıyorsa çok normal olan bir açıklamadır. bu ibadetin mahiyetini anlamış biri olsam da hayvanların eziyet görmesi söz konusu olmamalıdır.biz de de kurban kesilirdi ama ailenin belirli hassasiyetleri vardı. bir kurban kesilirken diğer kurbanın önünde biri durur ve kesimi görmesi engellenirdi. ya da ailenin küçük çocuklarının bunu görmesine müsade edilmezdi. çocuk illa kurban bayramının mahiyeti anlayacaksa adam gibi ona açıklaması yapılırdı. kurban kesimini görmesine gerek görmeden.
  #2668602 :)
 24. 24.
  milletçe usulune uydurmakta kimse elimize su dökemiyor, maşallahımız var. kurban kesimlerini de usulümüze uydurarak yaptığımız için sokaklarda kan göletleri oluşmuş, hayvanın temizleme işleminden arta kalanlar yayım yayım yayılmış, havada bir et bir kan kokusu ki nefes almayı güçleştirmiş olduğu için bu duruma vahşet ismini takmış olabiliritesi yüksek insan modeli. oysa herkes efendi efendi işi ehline bıraksa, usulüne uygun yapsa..
  #2668632 :)
 25. 25.
  müslümanlar hariç hiç bir ulus veya ırk hayvani aci çektirmeden öldürememektedir. kanada daki fok katliami çok basit bir örnektir bunun için. kurban ibadetine vahşet diyen zihniyetin önce kendi imanını sonra da benliğini sorgulaması gerekmektedir.
  #2668643 :)

kurban kesimine vahset diyen insan ile alakalı başlıklar