bugün

eğer kurban bayramları, dinin istediği gibi yapılsa yani;
insanları birbiri ile kucaklaşsa, zengin fakire yardım etse, yardıma muhtaçlara el uzatılsa ve mesele kurban kesmeye gelince de, kesebilenler, kesip etini, et alacak durumu olmayanlara dağıtsa kimse böyle birşey diyemez.
ama bizdeki kutlama şekline bakalım,
dev sürüler şehirlerin ortasına yığılır, ardından insanlar çocuklarını da alıp, hayvanların kesilmesini izlemeye gider. herkes hayvanını kestirir. etini eve götürüp pişirir yer. ardından televizyon izler.
birader bu kadar kasacağına bir kebapçıya gitseydin aynı sonuca çıkardı.
yani mesele islamı karalamak değil, kurban bayramı, adı kurban diye ille birşey kesmemiz gerektiği anlamına gelmez, yardımlaşmadır, muhtacın elinden tutma, insanların kardeş olmasıdır.
yok eğer siz, kurban bayramını, koç kesip etini kavurma yapalımdan ibaret düşünürseniz ki türkiye'de uygulanan budur. bu hayvan katliamıdır, bayram değil.

ekleme: başlık saniyesinde üstüme kalmış.
ben kafirim demektir. ataları hz ibrahim i tanımıyorum demektir. hz ismail e indirileni kabul etmiyorum demektir. ismailoğlu hz muhammed e karşıyım demektir. gayrı artık varmış olmuş israiloğlu, varmış olmuş darwin in oğlu. şebeğin, hong kong un oğlu/kızı.
(bkz: şeker bayramı)
asfaltta dana kesen upgrade olmuş öküzler göz önüne alındığında doğru önermedir.
ancak kutsal inanç uğruna yapılan birşeyi bile çirkinleştirebilmek insanın marifetidir, dinin değil.
hayvanlar en ilkel şekillerde hunharca katledilmeye devam edildikçe evet hayvan katliamıdır bunun adı. en azından bir şoklayın hayvanları, bayıltın. diyanet bile artık bu konuya evet mantıklı diyor. ama her yerden yırtık dondan fırlar gibi fırlayan bir yobaz zihniyet; 'hayır, dinimiz böyle gırtlaklamamızı emrediyor canlı canlı' diyerek bu rezaleti sürdürmeye devam ediyor. sonuç olarak uyuşturucu madde vermiyorsun hayvana, ete de geçen birşey yok ortada.
birşeyden eminim ki peygamberimiz bu zamanda yaşasaydı, hayvanları en acısız şekilde kesin diye buyururdu.
özet geçiyorum, kurban bayramına katliam deme sebebim; hayvanların kesiliş biçimleridir.
not: türkiye'deki entegre tesislerde de dini kurallar geçerli olduğu için, hayvanlar böyle birbirlerinin ölümlerini izleyerek, bu yolla kendilerinin de öleceğini anlayarak, korku içerisinde, boyunları kesildiğinde 5 dakikaya varabilecek acı içinde çırpınışlarla ölüyorlar. biraz duyarlılık lütfen.
,,,moskova sirkinde hayvanları nasıl eğittiklerini görerek, ''kurban bayramına hayvan katliamı'' diyen arkadaşlara şunu öneriyorum.

dana-koyunları eğiterek intihar ettirelim. (sürü psikolojisi açısından koyunlarda sorun yaşanmaz. Hatta eğitilmeyede gerek yok.) Yada ipnoz ile onları kolayca yatırarak keselim.

Kesilen tavuk sayısını düşününce,
1- tavuklart hayvan değildir.
2- tavuklar din için kesilmiyor.
3- kesilen kurbanları insanlar yemiyor.

gibi önermeler ortaya çıkıyor. hepsi doğru-hepsi yanlış
herkes haklı-herkes haksız.

Ama, gerçek olan her ne gerekçe ile olursa olsun, vahşet-zalimlik-kirlilik olmamalı.
Bu olumsuzlukları bahane ederek inançlara saldırılmamalı.
yapıcı eleştiri ile çareler üretmeliyiz.
yılbaşına neden hayvan katliamı denmediğini düşündüren başlık.
cübbeli ile hülya avşar arasında "onun yediği etler babasının tarlasında mı yetişiyor" gibi cümle söylentilerine sebep olan cümle.
Faşizm ve ateizme bulaşmış moronca bir sözdür. Zira o olayı sokakta büyükbaş hayvana eziyet etmekle bir tutmak o olayın maneviyatını anlayamamaktır. (bkz: hayya alel felah)
(bkz: şeker bayramına şeker katliamı demek) kadar absürttür.
görsel
görsel
görsel

sen böyle görüntüler verirsen, islamın emrettiği gibi kesimini yapmazsan, karşı taraftan da seni anlamasını bekleyemezsin.

bu görüntülere bakan adam vahşet der tabiki, ne diyecek?
Sacmaligin daniskasidir. Kurban bayramina hayvan katli der ama ertesi gun burger king e gidip steakhouse' u mideye indirir gavat. Ulan o hamburgerdeki et agactami yetisiyor yavsak?
Doğruları söylemek demektir. Kelimenin tam manasıyla doğrudur bu çıkarım.
görsel
güncel Önemli Başlıklar