bugün

yanlış düşünün bir zihniyettir. ( tanım yapma zorunluluğu olunca insan saçmalıyor tabi. bu nasıl tanım) ben bu duruma kısmen de olsa seviniyorum. gerçekten ama. kazara deseydi ki her aile bir insan kesecek sorgusuz sualsiz milyonlarca müslüman seve seve insan keserdi inanın. avrupalılar da keserdi. ama onlar artık din için insan kesmenin salakça birşey olduğunu keşfedip, bizim gibi geri kalmış ülkelerin aptal vatandaşlarına devrettiler bu işi. biz kan akıttıkça onların cepleri doluyor malumunuz.
herşeyi bu kadar sorgusuz sualsiz kabul eden bir güruh olduğumuz için büyük ihtimalle doğru yanlış demeden habire adam kesecektik kurban bayramlarında. ama bu dini kim çıkarmışsa dinin etkilerini ve o dönemdeki sosyal yapıyı iyi tetkik etmiş ve demiş ki; hayvan kesin. akıllı adammış. anlamış.

inançlarımız gereği saklı tuttuğumuz kan akıtma hakkını başka şekillerde kullanıyoruz. katliamlarda, recmlerde, din savaşlarında... yani bir sürü gereksiz işte.

ama bunları kurban bayramında değil de başka zamanlarda yapıp kurban bayramı sevabı olarak hanemize yazdırmaya çalışıyoruz. gazanız mübarek olsun.
(bkz: kurban bayramı öncesi gündeme gelen konular)