bugün

Bir gerçek.
Evet kuranda oruç tutmaktan ramazandan falan bahsediliyor. Lakin bayram yapın, ramazan bayramı yapın, ya da oruç bitince bayram yapın falan denmiyor.
Allah kullarına oruç tutmayı emretmiş ama bayram yapın falan dememiş.
Varsa ramazan bayramı ile ilgili bir ayet buyrun bilgilendirin.

Not:hadis falan istemiyorum. Kuranda var mı yok mu onu soruyorum.
Sende de kafa yok ama biz seni insan yerine koyuyoz. Her seye boyle duz bakmaman gerek yani.
birisi 2-3 gün önce öldü gitti kurtulamadık bu parlak kafalardan. kuran dan olsun muş. keyfe bak. hadis istemiyormuş. sanki dini kendisi göndermiş fikre bak fikre.

--fikirsel özürlü olmak böyle bir şey olsa gerek.
--hadislere allerjisi olmak yada, veyahutta batıyor demek ki hadisler.

hiç bir ilme sahip olmadan --otorite-- gibi davranıp konuşmak. hadi eğitimli cahilleri anladık ta, bu işi kasti yapanları biliyoruz da, niçin ne amaçla kimlere hizmet ettiklerinin farkındayız da, sahi size ne oluyor ki ?

--dini yaşamak zor geliyorsa, çıkarsın orta yere allah affetsin ben yapamıyorum, yapandan allah razı olsun dersin mertçe. yapabildiğince yaparsın dinle uğraşmazsın, çekilirsin kenara. işine gücüne bakarsın.

--karalamak niye ? bu kalleşçe değil mi peki ? şeytandan ne farkınız var peki ?

--1400 yıldır süregelen ulemanın hespi saf, siz akıllısınız maşallah sübhanallah tebarekallah.
her şey kur'anda olmaz. hadisler ve sünnet'te müslüman için delildir.
ha hadis,sünnet,mezhep,peygamber tanımayanlara yapacak bir şey yok.
müslüman için delildir dedim.
yahu yoksa da illaha ki bi hadis-i şerif'e bakınız vermiştir..
çok da şeapmayın bence..
Hala hadis diyenler, sünnet diyenler var.
Olm çok da şeyapmayin.
Soru basit; "kuranda var mı yok mu?"

Kıvırmayın.
Peygamberler bu yüzden görevlendirilmiştir. Namaz kılmakta yazmamaktadır. Ama bir Peygamber bile namaz kılmaktan muaf tutulmamıştır. Gerisini siz düşünün.
Türkiye'nin %80'inin bihaber olduğu durum. Muaviye, Ali'nin hariciler tarafından katledildiği haberini aldığı gün bayram ilan edip şeker dağıtmıştı. Bu yaptığı eylemin, yüzyıllar sonra ramazan bayramı olarak kutlanacağından, bunun kökenini sorgulayanların kafir ilan edileceğinden habersiz.
Neyse dindoşlar, hiç bir şey için geç değil. işe, Google'a "ramazan bayramı ayetleri" yazarak başlayabilirsiniz. Sonra da birazcık islam tarihi...
şey ayrı yazılır.
sahih hadislerde geçen bayramdır.

ramazan ve kurban bayramının gecelerini ihya eden kimsenin kalbi, kalblerin öldüğü gün ölmez. [ibni mace, taberani]

- rahmet kapıları dört gece açılır. o gecelerde yapılan dua, tevbe reddolmaz. ramazan bayramının ve kurban bayramının birinci geceleri, berat gecesi ve arefe gecesi. [isfehani]

- şu beş gecede yapılan dua geri çevrilmez. regaib gecesi, berat gecesi, cuma gecesi, ramazan ve kurban bayramı gecesi. [ibni asakir]

kuran'da hadislerin yeri için:

nisa-59 “ihtilaflı bir işin hükmünü allah’tan (kur’andan) ve resulünden (sünnetten) anlayın!”

nisa-80 “kim peygambere itaat ederse allah’a itaat etmiş olur.”

haşr-7 “peygamber size ne verdiyse onu alın, size neyi yasakladıysa ondan da sakının.”
evet bu başlığa da "bir şeker araştırmacısı" olarak geldim * kuranda ayrıca zannediyorum"şeker" de yok! çünkü şeker neredeyse 1000 yıl sonra bulundu.. ve aslında sağlığa çok zararlı.. islami felsefe kurulurken şeker de olsaydı alkol gibi o da yasaklanırdı.. zira alkol yasağı da yok kuranda.. ama zararı var biliyoruz beyni küçültüyor filan.. ama şeker de öyle zararlı aynı şekilde karaciğer yağlanması yapıyor...

gerçekten incelemek lazım, bilenler bilir ...

bu arada oruç evet faydalı ancak başlangıcı sonu, yok ramazanda tutulması lazım gibi şeyler kültüre sonradan yerleşmiş kabul edilmiş.. kurandaki kelimeler değişmediyse bile yeni anlamlar yüklenmiş islam felsefesi gelişirken...

evet oruç faydalı, ama eziyetegerek yok.. ben hergün aralıklı oruç tutmaya çalışıyorum ama geceleri * ve gece çay ve su içmek de serbest hatta kahve falan da öyle :D

dolayısıyla şeker bayramı ramazan bayramı yok, bunun yanında kuranda "şeker" de yok çünkü o zamanlar şeker yoktu *

sevgiler...
“peygamber size ne verdiyse onu alın, size neyi yasakladıysa ondan da sakının.”

“kim peygambere itaat ederse allah’a itaat etmiş olur.”

ayetler açık ve net. Peygamberlerin gönderiliş amacı neydi ki... Peygamber getirilerini bu derece gereksiz gormek, peygamberlere iman etmis biri icin cok çelişkili bir durum. içler acısı..
güncel Önemli Başlıklar