1. 1.
  türkçe kuran okurken dikkat ettiğimdir, sürekli inanmayanları yakmakla tehdit etmesiyle birlikte büyük bir çelişki yaratıyor bende, mutlak tanrı egoist ve tehditkar olamaz, olmamalı, eğer kendisine inandırmak istiyorsa bunu korku ile değil sevgi ile yapar diye düşünüyorum ve cehennemden vip biletimi ayırttırıyorum.

  edit: arkadaşlar konu bu değil, sorun şu sürekli kendini öven ve bana inanmayan ölsün mantığıyla egoistçe tavırlar takınan bir tanrıya, bu tanrı şu an kendini gösterse dahi ben ibadet etmem yahut inanmam, çünkü bu inanılan tanrı pek de saygıdeğer birisi değil, insanlar sadece güçlü olduğu için ona tapıyor, bu bana amerikan liselerindeki zorbaları anımsatıyor. tabii inananlara da saygısızlık etmem istediğinize inanın benim fikrim bu sadece.
  10 -13 ... ocus
 2. 2.
  Sizler iki satır kelam okuyup, 4 yıl üniversite bitirince övüne övüne geziyorsunuz, koskoca kainatı yaratan kendi yüceliğinden bahsedince niye kuduruyorsunuz. Selam ve azap ile.
  13 -13 ... napacuhh
 3. 3.
  Bilge kişilere bakin hiçbiri övünmez. Bidikçe ağırlaşır, bilmediklerinin ne kadar çok olduğunu görür ve böbürlenmeye korkar. Bu yüzden cahiller hem bilmeyen hem de bilmediklerini de bilmeyen insanlardır.
  Tanrinin kullandığı uslup kabadir. Bencilcedir. iki aşk kitabı okuyup kendini şahir sanan amatör edebiyatçı gibidir.
  Entelektüel bir ifade takinsaydı din bizim gibi okumuş kesime hitap edebilirdi ama allah in uslubu çölde deveye hallenen araba hitap ediyor.
  5 -7 ... gbuepfh
 4. 4.
  (bkz: #42111455)

  kafaya bak...insan kendini övüyormuş da tanrı neden övmesinmiş?
  zaten sıkıntı orada sığır...tanrı neden insan gibi kendini övüyor, kızıyor intikam güdüyor falan?
  tanrı değil misin ne bu çocuksu tavırlar diye sormuş adam...
  ayrıca hani kibir en büyük günahtı..en büyük günahın dibine kadar batan yine kendisi olmuş anlayacağın..
  10 -5 ... wun tu
 5. 5.
  Sürekli kendini övüyor bunun yanı sıra inanmayanlara sürekli hakaret ediyor. Hem narsist hem ağzı bozuk. He bide çok merhametsiz. Dünyanın en iyi insanı olsan bile sırf müslüman değil diye insanı sonsuza kadar cehennemde yakıyor.
  4 -3 ... kafir cin
 6. 6.
  ben allah olsam ben de overdim herhalde. düşünsene bi allahsın. tanrısal bakış açısıyla hikaye yazarken hisstettiğini her an yaşıyorsun. ne istersen o oluyor. bu nedenle pek de şaşırtıcı gelmiyor.
  3 ... akindofnsfw
 7. 7.
  Siz nasıl yaratıklarsınız. Sizi yaratan, el kol ayak yüz gibi uzuvlar veren yaratıcınıza ne cüretle laf söylüyorsunuz. Siz kimsiniz be. Allah istemezse tek bir parmağınızı oynatamazsınız. Aldığınız her nefesi allaha borçlusunuz. Karnınızda iki avuç bok doluyken bu kibir niye.
  5 -6 ... autocadd0584
 8. 8.
  Çünkü, Allah övülmeye en layık olandır.
  7 -4 ... bi to mimiram aaa
 9. 9.
  (bkz: #42111622)

  müslüman ülke demişsin de, ülkelerin dini olmaz, kişilerin dini olur.
  milleti cehaletle yaftalayacağına önce bunu bir öğren. devletin, ülkenin dini olmaz...
  emaülhüsna falan filan...bana ne kardeşim, bilmek zorunda mıyım senin arabik inancını.
  2 -3 ... wun tu
 10. 10.
  Konu izaha muhtaçtır;

  Tanrı egoist / bencil midir?

  - Eğer o kadar kudretli bir güç varsa, kudretinin farkındadır. Oysa o insanlarda olduğundan farksız üstünlüğünü kabul ettirme çabasında. Gerçekten dediğiniz gibi bir tanrı varsa, o egoisttir.

  - Kur’an’da sürekli Allah kendini övüyor, aşırı derecede neden övüyor?

  - Bir kere kendini tanıttın, niye tekrar tekrar aynı şeyi söylüyorsun; bu egoistlik değil de nedir?

  Cevap:

  - “Egoist” demek, sadece kendini düşünen, kendi menfaatini ön planda tutan, yalnız kendini nazara veren demektir.

  Oysa Allah’ın bu kadar nimetleri insanlar için hazırlaması, yeryüzünü bin bir çeşit nimetlerle donatılmış bir sofra halinde sergilemesi, onun kullarına, yaratıklarına, sanatına ne kadar değer verdiğini ve sonsuz rahmetini göstermektedir.

  - Allah kendini Samed (ihlas suresi, 2) olarak nitelemiştir. Samed demek, her şeyin kendisine muhtaç olduğu, fakat kendisinin hiçbir şeye muhtaç olmadığı varlık demektir. Hiçbir şeye muhtaç olmayan ve her şeyin kendisine muhtaç olduğu ve kendisinin bütün bu muhtaçların ihtiyaçlarını fiilen yerine getirdiği gözle görülen yüceler yücesi Allah hakkında “egoist” demek, vicdan ve insaf ölçülerinden fersah fersah uzaklaşmak anlamına gelir.

  Bu konuda yüzlerce ayetten sadece aşağıdaki ayeti ön yargısız okumanızı tavsiye ederiz:

  “Göklerin ve yerin yaratılışında, gece ile gündüzün sürelerinin değişmesinde, insanlara fayda sağlamak üzere denizlerde gemilerin süzülüşünde, Allah’ın gökten indirip kendisiyle ölmüş yeri canlandırdığı yağmurda ve yeryüzünde hayat verip yaydığı canlılarda, rüzgarların yönlerini değiştirip durmasında, gökle yer arasında emre hazır bulutların duruşunda, elbette aklını çalıştıran kimseler için Allah’ın varlığına ve birliğine nice deliller vardır.” (Bakara, 2/164)
  - Allah’a -haşa- “egoist” diyen insanların varlığı bile, Kur’an’ın defalarca Allah’ın kudretini vurgulamasının ne kadar doğru ve isabetli olduğunun en açık göstergesidir. Bugün binlerce insan hâlâ Allah’ın varlığında, sonsuz ilim ve kudretinde tereddüt gösteriyorsa, Kur’an’daki bu konuların tekrar tekrar vurgulanmasının ne kadar haklı olduğunu göstermektedir.

  - Allah, hiç şüphesiz hiç kimsenin ne övgüsünden ne de yergisinden etkilenir. Ancak, o sonsuz rahmetiyle kullarının edepli olmalarını, insan gibi insan olmalarını ve cennet için ortaya koyduğu kriterlere uygun bir performans göstermelerini istediği için, defalarca insanları uyarıyor, kendi isimlerinin tecellilerine dikkat çekiyor.

  Mesela -ayet manalarının özetiyle- diyor ki, bakın: bu kâinatı yaratmak sonsuz ilim ve kudreti gerektirir. Madem kâinat var, öyleyse sonsuz ilim ve kudret sahibi Allah da vardır. Öyleyse, bu kâinatın tesadüf oyuncağı olarak ortaya çıktığını düşünerek hem size verdiğim aklınıza hakaret etmiş hem de Allah’ın sonsuz ilim ve kudretini görmeyen bir körlüğe düşmüş olursunuz. Çünkü;

  Çok iyi biliyor ve görüyorsunuz ki, bir tek harf yazarsız olmaz, bir iğne bile ustasız olmaz, bir köy bile muhtarsız/idarecisiz olmaz.. Mesele bu kadar açık iken, nasıl olur da -örneğin- yüz trilyon hücreden meydana gelen insan gibi harika bir kitabı yazarsız düşünebiliyorsunuz!..

  Nasıl olur da -mesela- kâinat çapında görülen harika sanat tablolarını ustasız olduğu ihtimaline kapılabiliyorsunuz?!.

  Ve nasıl olurda -örneğin- milyarlar seneden beri hiçbir trafik kazasına meydan vermeden hareket eden, güneş sistemin -güneşiyle, ayı ile, yerküresiyle, atmosferiyle- yüzlerce hikmetli ve gayeli işleri başarmak için gösterdiği bu harika görev aşkını, ödev performansını tesadüfe verebiliyorsunuz?!.

  - Madem -bu saydığımız- ilmi gerçeklerin tanıklığıyla, bu kâinatın/evrenin şahadetiyle Allah’ın sonsuz ilim ve kudreti vardır, öyleyse aynı kudretle sizi tekrar diriltip hesaba çekeceğinden asla şüphe etmeyin. Sonra size yazık olur, bu cehaletinizin cezasını ağır ödeyeceksiniz.

  - Şimdi bu kadar önemli bir konuda bu uyarıları tekrar etmeyi Allah’ın kullarına olan sonsuz merhametini düşünmeyip, “egoistlik” olarak değerlendirmenin elbette bir hesabı olacaktır.

  https://sorularlaislamiyet.com/tanri-egoist-midir
  4 -6 ... gazeloglu