bugün

Müslümanlar için ne bildiğin, ne bilmediğin, ne okuduğun, ne okumadığın anlam ifade etmez.
Değerlendirme sistemleri çok daha basittir.
Kuran doğru dersen bilgilisindir, saygı duyulursun, haklısındır,
Kuran yanlış dersen (bunu argümanlarla ispatında anlamı yoktur) hatalısındır, okuduğunu anlamamışsındır, aptalsındır.
Bu kadar basit.
başını okudum devamından bir halt olmayacağı belliydi zaten.
ya da...şahıs kuran´ı elli kere okumuş ve anlamıştır. kuran akılsal işlevselliği konudışı bırakmaz. kuran okumaktan ve akletmekten dem vurur. ancak karar mercii gene de allah´tır. allah esirgeyici , yani önce esirmeye çalışıyor, ve bağışlayıcı - yani esirgeyemezse de isterse bağışlayabiliyor- olandır.

eski peygamberlerden bahsederken "biz onu katımızdan bir ilimle donatmıştık" der mesela...hangi ilim?...mesela hz. süleyman bu "ilimle" sabaa sultanının tahtını "göz açıp kapayıncaya kadar" önüne getirir..."ışınlama" tekniği bu olsa gerektir.

kuran kendisi "islam" kelimesinin "barış" anlamına geldiğini söylemektedir. allah´ın size seçtiği din islamdır, derken, burada allah pekala da "sizin dininiz barış dinidir" diyor olabilir.

herşey bir yana kuran´ın ilk emri "ikra" - "oku" dur !!...

psikopatlar ve siyasal islamcılar aynı diğer yasa kitaplarında olduğu gibi kitapta yazılı birşeyi iyice yukarı çıkarır, yazılı olan başka şeyleri sümenaltı etmeye çalışırlar. bu araf suresinde etraflıca işlenmiştir.

islam dinini "terör" dini yapmaya çalışırlar mesela...maide suresi 8. ayet de "başkalarına duyduğunuz nefret üzerine toplanmayın, allah´tan korkun !!" der...bu ayet nefret üzerine kurulacak her türlü birliğin üzerine sünger çekmektedir. bu demektir ki "terör" grubu kuramazsın, kurarsan allah´tan korkmuyorsun, demektir.

allah´ın insanı yaratması konusu da enterasandır...allah adem´e "kelimeleri" öğretir !!- öğretir !! sonra da meleklere dönüp "ona öğrettiklerimi şimdi de siz söyleyin bakalım !!" der !! onlar da "biz senin bize bildirdiklerinden başkasını bilmeyiz !!" derler... - "bilmek"..."öğretmek"..."öğrenmek"..."oku !!!!"...

kuran´ı en iyi anlayan ışidli teröristler diil, muhammed ikbal´dir, imam gazali´dir, yaşar nuri hocadır, mehmet okuyan hocadır...mesela...muhammed esed´in ciltler dolusu kuran tefsiri bende mevcut. ben bu kitabın mesela bakara suresini - ki 800 sayfanın üstündedir- okudum. ilerde emekli falan olunca hepsini okuyacam. benim kuran´dan anladığım şey kesinlikle bu sözlükte bi sürü adamın anladığı şey değil.

kuran islam barış demektir, diyorsa, sonra da allah sizin dininiz islamdır diyorsa, e bunu jfk´de o ünlü american univercity konuşmasında aynen öyle söylemişti..."bizim kurtuluşumuz sadece ve sadece barıştadır" demişti...şimdi bazı müslümanlar derler ki, jfk kafirdi...ama o konuşmasında bilerek ya da bilmeyerek tam da kuran´ın kullandığı dili kullanmıştır. aynı kuran "diliyle, eliyle, eylemiyle iyi işler yapan müslümanlardan" bahseder...louis pasteur bu adamlardan biri diil midir?...ya da albert einstein?...ya veremi tarihe gömen robert koch?...

hem sonra allah, "tamam ben bu adamları affettim, onları cennete kabul ediyorum" derse, siz mi karşı çıkacaksınız?...

yani kuran basit bir kitap diildir. yobazlık yapmadan okumak lazım...ama yobazın solcusu da var...yobazlık bir kafa yapısıdır. her cenahta bulunur.
En son tartıştığım biri, kuzenlerle ilişki günah demişti. Aç nisa süresini oku yaraham dedimdi.

Tatlısu müslümanıdır.

Müslüman din kardeşlerime islamı anlatmak bana ayrıca keyif verir.

Adam bu örneğe olmaz öyle şey diyerek din dışı kaldığının bile farkında değildi. Yazık lan acıyorum okumadan ahkam kesen zavallılara.
okumadan kuranı yeren sevimsiz şeylerden iyidir.
kuran'ı okumadan onu karalayan aptal şeylerden daha iyi değildir. en az kuran'ı okumadan onu karalayan tip kadar maldır. ökzüdür, hatta gereksizdir.
kuran'ı okumadan onu karalayan aptal şeylerden daha iyidir.
okumadan saldıranla bir kefeye konmayan tatlı şeydir.
okumadan saldırandan hallicedir.
tatlı şeydir, çünkü içindeki o saflık ve cahillik onu tatlı kılan şeydir. kılmak derken, namaz değil lan.