bugün

allah (c.c.) ın ünlü eseri, islam değerlerini anlatan kur'an-ı kerim i okumamış, ondan bihaber olan ve çok şey kaçıran müslümandır. islam ın en gözde parçasından yoksundur. okumadığı için de islam değerlerini anlayamayacak olan ve onları koruyamayacak olan bireydir.
(bkz: allah adına kuldan hesap soran müslüman)
insan olup insan haklari bildirgesini okumamis ya da turkiye cumhuriyeti vatandasi olup anayasayi okumamis insanlar gibi gayet normal insanlardir.
(bkz: inandigi dinin kitabini okumayan insan)
(bkz: acılı adana yememiş adanalı)
okumadığın seye nasıl inandın salak mısın? sorusunun sorulması gereken insandır.
Karambole giden müslümandır . Her an gol olabilir.
müslümanların çoğu kuran ı kerim i okumamıştır orası kesin.bildikleri orta okul ve lise donemlerinde din kültürü derslerinde hocalarının zorla kendilerine bir kaç sure ezberletmesi ile oluşur.*büyük bir gaftır bu dine bir hakarettir aslında.günümüz gençliği bağlı değil ki bilmiyor ki bu konuları!
genelde islamiyetle ilgili herşeyi çok iyi bildiğini ve sadece kendisinin müslüman olduğunu zannettiği sözde dindarlardır. bir diğer özellikleri ise başkalarının dini yaşam tercihlerine bok atmaktır.
okuyup da bir şey anlamayan müslümandan daha iyi müslümandır. okuyup da allah'ın işine karışmamaktadır. herkesin dini kendisinedir, diyen müslümandır. en iyi ibadetin gizli olduğunu bilen müslümandır.

gösteri amaçlı ortaya çıkıp da, "ben okudum, sen okumadın mı?" demeyen müslümandır.

ayrıca okumayanlara yağıp gürleyen adamların kaçı okudu acaba diye düşünen müslümandır.

kısacası adam gibi adamdır.. değilse de allah bilir, sen değil..

bir de şunlar var;

kuran ı kerim i okuyup hak yiyen müslüman
kuran ı kerim i okuyup başkalarının dinini sorgulayan müslüman
kuran ı kerim i okuyup allah ın işine karışan müslüman
kuran ı kerim i okuyup başkasına dinsizsin diyebilen müslüman
kuran ı kerim i okuyup ülkesini peşkeş çeken müslüman
kuran ı kerim i okuyup herşeyi ben bilirim allah bile bilemez diyebilen müslüman
yaşları genç olanların ve dinin gerekliliklerini tamamiyle yerine getirenlerin okuduğu kesindir... bunlardan lafta müslüman (hani şu kalbim temiz diyenler) onlar okumamıştır... okusalar gereklilikleri yerine getirirler...

yaşları ilerlemiş olan insanlar ise büyük ihtimalle okumamışlardır (şartları gereği) fakat onların da gençlik zamanında dini (şimdi laikliği sömüren embesiller gibi) sömüren embesiller olmadığı için din kendilerine en doğru biçimde aktarılmıştır... *

kuran i kerim i okumamis musluman namaz kılmasam da olur, işlerim namaz kılmama engel oluyor vs.vs. gibi bahaneleri uydurup "benim kalbim temiz" saçmalığını söyleyen insandır...

ve ayrıca;
(bkz: kuran i kerim i okumadan ona bok atan insan)
(bkz: kuran i kerim i anlamadan ona bok atan insan)
türkçesini okumadan, arapça okuyup hafız olan dallamadan daha aptal değildir.
(ara: kuran)
bir an önce açıp okuması gereken müslümandır.
benim içim temiz demekle yetinebilen müslümandır.
türk halkının büyük bir kısmını teşkil eder. okumadığı bir şeyi ölümüne savunabilir. gerekirse kavga eder, kitabına laf ettirmez. oysa ki tek kelimesini görmemiştir, o derece düz mantıkçıdır. gerçeklikten son derece uzaktır. modernizasyon sürecinde olan bir ülke için kayıptır, fikirlerini değiştirmek imkansız gibidir.
henüz kendini hazır hissetmeyendir. kuran-ı kerim sıradan bir romanmış gibi okunmaz. madem okunacak belli bir adap çerçevesinde, tamamen odaklanarak, iyice yorumlayarak, her kelimey, her cümleyi irdeleyerek okumak gerekir. bu bakımdan kendi aklının sınırlarını zorlaması, olayları beyninde canlandırması, olacakları hayal edebilmesi ve hayatını bu konuda yönlendirebilmesi için belli bir olgunluk, zeka seviyesi ve odak gerekir.
tüm müslümanların yüzde 98ini oluşturur.
ama sorduğunuzda hepsi okumuştur.
kendini müslüman sanan müslüman(ımsı) dır. müslümansa eğer okusundur.

edit: eksilemek yerine oku derim. ben okudum ateist oldum.
müslüman bir ailesi olduğu için, kendisi de müslüman olmuş kişidir.
böyleleri herhangi bir soru karşısında, sonuna kadar savunmaya çalışır kitabını bile okumadığı dinini.
her türkiye cumhuriyeti vatandaşının, nüfus cüzdanının dini inanç bölümünde islam yazması gibidir bu durum.
müslüman olmak için hiçbişey okumaya gerek yoktur nasıl olsa yüce türk devleti hepimiz adına okumuş(!) onay vermiş vede doğduğumuz gibi nüfus cüzdanımıza işlemiştir.kimseninde vicdan özgürlüğü vardı be usta o noldi?demek aklına gelmemiştir.
halkımın % 88,1'idir (yüzdeler sallamadır ama oran büyüktür manasında verilmiştir) . % 9'u da arapça olarak okuyup türkçesini anlamadan hıfs etse ,geriye kalan da sadece türkçe okumuştur desek, durumum vehameti ortaya çıkacaktır,din ülkemizde dinsel dogmalar ve birkaç dua,cuma namazı ekseninde yer almaktadır.namazı 5 vakit kılan kitlenin yaş ortalaması sanırım 5o(cuma'dan sonra kalan kitle tespiti) civarıdır,ee anlamadım kim müslüman dedirtecek bir iklim içinde ülkem için gayet normal sayılabilecek bir entry,bunun haber değeri taşıması için kuran ı kerim okuyan müslüman türk başlığı açılmalıdır.
neye inandığını, neyleri kabul ettiğini bilmeyen müslümandır.
gelenek müslümanıdır. klimanjaroda bir kabilede dünyaya gelse totemlere romada doğsa isaya inanırdı. bluevelve ile takılsa ateist olurdu. işin eksantrik tarafı bilmediği şeyi canı pahasına savunur hatta bazen yanlış savunur.
büyük çoğunluğun bu kıvamda olduğu bir ülkede azınlık değil çoğunluktur.dinin birer gelenek ve görenek çizgisinde ilerlediği zamanımızda müslüman olmasının tek sebebi babası ve annesinin müslüman olmasıdır.şans eseri müslümandır.okuyup olayı hatim edip, kendi mantığıyla olayları kavramadan, ortada müslüman diye geçinen lavuğun önde gidenidir.